Skvělé telefony řady Huawei Mate 30 se bohužel trefily zrovna do špatného období a kvůli probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou tak platí krvavou daň v podobě absence služeb Google. Což donutilo čínského výrobce ke zvážení globální distribuce těchto telefonů, protože bez služeb Google jsou na západních trzích jen velmi těžko prodejné. Chvíli to vypadalo, že nakonec tyto kousky budou k mání opravdu jen v Číně a vybraných asijských trzích, ale podle posledních informací nakonec míří i do Evropy.

Podle našich zdrojů by oficiální vypuštění obou modelů (tedy Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro) mělo proběhnout v polovině listopadu, konkrétně pak přímo 15. listopadu. Zatím nebyl přesně definován seznam zemí, kde budou telefony k dispozici, takž se nedá odhadovat, zda nakonec dorazí i přímo k nám. Ale třeba Německo, Francie, Španělsko, Itálie, Švýcarsko nebo Velká Británie už jsou oficiálně potvrzeny, takže by bylo nelogické, aby nedošlo i na nás. Ostatně Huawei tak jako tak rozehráli riskantní hru, tak proč nejít all-in.

Telefony totiž budou opravdu k mání s obvyklou nadstavbou EMUI 10 naroubovanou na Androidu 10, ale chybějící služby Google budou plně nahrazeny Huawei Mobile Services. A samozřejmě neexistuje oficiální cesta, jak si googlovské aplikace do telefonu dostat po vlastní ose, i když některé alternativní metody k mání jsou. Jsem velice zvědav na prodejní čísla, protože si myslím, že drtivou většinu zákazníků tento softwarový problém odradí a nepřesvědčí je ani nekompromisní specifikace telefonů. Škoda.

Huawei Mate 30 Pro je stále s velkým náskokem v čele žebříčku DxOMark, takže se bez debat jedná o naprostou špičku na poli mobilní fotografie. I tak to ale pravděpodobně většinu potenciálních zákazníků nezviklá, protože vidina nutnosti pokročilejších manuálních zásahů do telefonu k dosažení plné funkčnosti služeb Google je prostě pro normálního uživatele příliš děsivá. Stále samozřejmě existuje malá naděje na vyřešení problémů mezi kohouty ve sporu, ale na místě je spíše pesimistický pohled na věc.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.