Čínský gigant Hauwei už od května bojuje tvrdou bitvu s americkou vládou, která v rámci obchodní války s Čínou vyhlásila embargo na dodávky. Toto embargo efektivně zakazuje americkým firmám dodávat hardware a software pro potřeby Huawei a v mnoha případech se jedná o zničující dopady, jako třeba v případě služeb Google. Před vypuknutím obchodní války měl Huawei našlápnuto na první místo žebříčku výrobců telefonů a na dominanci na poli s 5G sítěmi. Po mnoha úderech na solar dnes alespoň dorazila jedna dobrá zpráva ve spojitosti s kritickými technologiemi ARM.

Designér čipsetů ARM totiž po dlouhém právním zkoumání rozhodl, že může své produkty dodávat pro potřeby Huawei, protože jde většinově o britské technologie. Původně se spekulovalo, že některé z hlavních součástí technologií mají americký původ, ale rozhodnutí právního týmu to vidí jinak. To je samozřejmě obří úleva pro Huawei, protože jejich vlastní procesory Hisilicon Kirin využívají technologií ARM v8 a ARM v9 jak pro CPU, tak pro GPU designy. Ostatně jako drtivá většina světových výrobců, takže podpora ARM je pro jejich mobilní divizi jednou z těch nejklíčovějších.

Huawei samozřejmě pokračuje v běhu na dlouhou trať ve zbavování se závislosti na amerických technologiích či patentech a v podstatě se jim to zatím v oblasti hardwarového vybavení daří. Dohoda s ARM znamená punc jistoty pro procesory Kirin a je tak jednou z dobrých zpráv pro čínského giganta. Zásadní otázkou pro globální dostupnost ale samozřejmě zůstává přístup ke službám Google a tam se zatím na lepší časy neblýská. Za zmínku ale rozhodně stojí, že navzdory obchodní válce a ztrátám na mnoha trzích Huawei během třetího kvartálu rostl o plných 27 % a povedlo se mu letos prodat už 200 milionů telefonů. To je více než solidní výsledek na válečný stav, i když samozřejmě každý nadšenec mobilních technologií by raději viděl celou situaci definitivně vyřešenou.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.