Hodnocení recenzenta

Honor Band 5 je levný fitness náramek, který ale dokáže nabídnout slušné zpracování, kvalitní AMOLED displej a základní funkce, které by měly stačit všem, kteří vybírají v cenové relaci pod 1000 Kč.

7.5
x/10

Honor již několik let vyrábí fitness náramky a Honor Band 5 je dalším v této řadě. Jedná se o levný náramek, který se bude hodit hlavně pro ty, kteří nepotřebují přehršel funkcí a stačí jim kvalitní základ. Recenze Honor Band 5 může tedy začít.
Ještě bych rád vyjádřil díky HiHonor.com, ze kterého nám Honor Band 5 zaslali na recenzi.

Balení

Krabička, na které jsou pro budoucí uživatele téměř všechny informace, které by potřebovali vědět, je vlastně celkem spartánská. V krabičce je plastová vanička, ve které je samotný náramek, kraťoučký Micro USB kabel a nabíjecí dok. Ten je na první pohled opravdu velmi zvláštního tvaru, nicméně funkci plní dobře. Stačí jej zaklapnout do vnitřní strany náramku přes plastové packy. Raději bych asi viděl magnetické řešení, ale předpokládám, že cena hraje hlavně u příslušenství prim.
Kromě výše popsaného je v krabičce ještě záruční list a návod.

Konstrukce a design

Náramek má, jak vidno, úzký podlouhlý tvar, který by evokoval velmi pohodlné nošení. Jeho měkký silikonový pásek je příjemný na dotek a pro sport se jedná o ideální materiál. Nicméně jak jsem v praxi zjistil, na větší mužská zápěstí je náramek akorát, ale na útlá ženská zápěstí je náramek velmi dlouhý a jeho nošení není vůbec příjemné. Ale to je asi úděl téměř všech chytrých hodinek a fitness náramků, na které jsem za ta léta mezi elektronikou narazil. Je škoda, že výrobci nemyslí také na ženské ruce, které mají častokrát malou velikost.

Honor Band 5 je tenký, ale dlouhý

Honor Band 5 je tenký, ale dlouhý

Co se týče zpracování, asi nemám větších výtek. Slícování tvrdého plastu těla, rámečku i 2,5D krycího skla je dobré, stejně jako i pásek samotný. Sponka na pásku je z tvrdého plastu a vypadá, že si nechá líbit i nějaké to hrubší zacházení. Nesetkáte se s žádnými otřepy nebo nedodělky a za své peníze je zde všechno v pořádku.

Honor Band 5 ve své celé podobě

Honor Band 5 ve své celé podobě

Pásek samotný pak je možno z náramku sundat vytáhnutím aretačního kolíčku a vyměnit za jiný, například v odlišné barvě.

Na spodní straně, kde bývá u hodinek dýnko, jsou senzory pro měření frekvence tepu, měření SpO2 v krvi a nabíjecí piny pro nabíjecí dok.

Dýnko náramku se senzory a nabíjecími piny

Dýnko náramku se senzory a nabíjecími piny

A konečně hlavní strana s ciferníkem, tedy pardon, s displejem. Tento 0,95″ velký AMOLED displej s rozlišením 120 x 240 pixelů je nad očekávání skvělý. Responsivní, dostatečně jemný a se skvělou čitelností i za silného světla.

Skvělý AMOLED displej

Skvělý AMOLED displej

Honor Band 5 je také velmi lehký se svými 23 gramy. Jeho tělo má na výšku 12 mm, což by nemělo většině uživatelů při používání nijak vadit.
Náramek je také možno pořídit ve třech barvách a těmi jsou testovaná modrá, černá nebo světle růžová.

Displej

Bez zobrazovadla všemožných údajů by se to asi dnes neobešlo a proto má Honor Band 5 barevný displej o velikosti 0,95″ s rozlišením 120 x 240 pixelů, který je vyrobený technologií AMOLED. Už tyto hodnoty by mohly napovídat, že displej je sice možná malý, ale jeho čitelnost je skvělá a rozlišení je dostatečné vzhledem k malé velikosti. A skutečně, displej papírovým předpokladům beze zbytku dává zapravdu i v praxi. Co ale zamrzí je automatická redukce jasu, protože náramek nemá čidlo okolního světla, takže jas si musí uživatel nastavovat ručně. K mání je také možnost automatického přepnutí na nižší jas v „nočních hodinách“.

Pod displejem je kroužek, který slouží coby tlačítko Domů a nemá žádnou jinou funkci. Pro gesto Zpět je zde obvyklé posunutí prstu od levého kraje směrem vpravo.
AMOLED displej by měl být krytý sklem, nicméně bez uvedení, zda se jedná o tvrzené sklo nebo jaký druh.

Funkce náramku

Funkční stránka Honor Band 5 je velmi omezená, nicméně pro uživatele, která očekávají základní funkce, dostatečná. Na výchozím ciferníku, kterých je k dispozici požehnaně a uživatel si je tak může měnit klidně i podle nálady, se zobrazuje datum, čas, počet kroků, vzdálenost a počet spálených kalorií. Po kliknutí na ciferník se zobrazí úroveň nabití baterie, zda jsou k dispozici nějaké notifikace a počasí.

Posunutím nahoru nebo dolů se dá dostat do základního menu, kde je na výběr z několika nabídek, jako je Nastavení, ovládání přehrávané hudby, měření srdečního tepu nebo SpO2, počet kroků a položka Cvičení, pod kterou se nachází možnosti jako běhání venku, chůze, cyklistika, několik druhů trenažérů, bazén a další. Pod každým podmenu je možnost zvolit si určité aspekty dané činnosti, jako je délka nebo čas, upozornění při dosažení spálení nastaveného počtu kalorií. Škoda, že v náramku není například možnost nastavit si i dosažení tepové frekvence. Přece jen spousta lidí běhá nebo cvičí na „tepovku“.

Sice nemám porovnání s profesionálním krokoměrem nebo měřičem tepu, ale zdálo se mi, že oboje funguje překvapivě celkem přesně z pozorování a počítání tepů nebo kroků. Nicméně i zde by se dalo zapracovat na schopnosti rozpoznat to, když náramek leží zcela nehnutě, aby nepočítal kroky nebo spánek, které nemůže registrovat, protože jej nikdo v tu chvíli nenosil. Pode náramku jsem jednou spal dokonce 24 hodin v kuse, ale to byl zrovna položený na stole doma a já byl v práci až do pozdního odpoledne.
Chyběla mi ale možnost náramek zamknout nějakým zámkem obrazovky nebo možnosti nastavit, kdy se má zapínat obrazovka nebo režim spánku.

V ten den ani noc jsem náramek vůbec nenosil...

V ten den ani noc jsem náramek vůbec nenosil…

Zbytek veškerého nastavení a správa dat je už v aplikaci, která se obsluhuje z telefonu.

Jako plus musím rozhodně vytáhnout plnou podporu kompletní sady Windows-1250 a všechny „naše“ znaky jako š,č,ř,ž,ý,á,í,é a ě se na displeji v notifikacích zobrazují správně a dokonce se správně zalamují slova.

Diakritika se zobrazuje v pořádku

Diakritika se zobrazuje v pořádku

Honor Band 5 musel v rámci ceny odhodit i funkce, jako je NFC nebo GPS. Takže se bohužel náramkem nedá platit, ale v tom bych vzhledem k ceně a použití neviděl moc velký problém. Na druhé straně podpora Bluetooth 5.0 je příjemná, i když dnes již očekávaná.

Použitý systém v poslední iteraci firmwaru 1.1.0.100 fungoval k plné spokojenosti, včetně všech animací a přechodů. Jedině otevírání menu nebo funkcí má trochu odezvu, ale u takto levných hodinek jsem schopen tuto drobnost úspěšně ignorovat.

Aplikace Huawei Health

Aplikace je, jako obvykle, dostupná bezplatně v Google Play. Nicméně k tomu, aby se vůbec dokázala zapnout, je potřeba nainstalovat další aplikaci, která zpřístupní různé další služby a pokročilé funkce a tou je Mobilní služby Huawei, což mi z uživatelského hlediska nepřipadá zrovna příjemné ani žádoucí, pokud pro chod jedné aplikace je potřeba ještě jedna další.

Huawei Health je poměrně komplexní a také poměrně složitá. V každé záložce je ještě několik dalších možností a podmenu, ve kterých se skrývají další a další možnosti. Pro zběžné nastavení nějakých cílů nebo vlastních hodnot to ještě celkem ujde, ale hledat cíleně nějakou položku mi chvíli trvalo. Na druhou stranu možností, které si může uživatel nastavit je opravdu hodně.

Všechno od váhy a výšky, průběhu tepu, jeho maxima, vytváření plánů pro sportovní aktivity, dosažené úspěchy, nebo dokonce týdenní a měsíční zprávu s grafy. To a mnoho dalších možností, jako je třeba správa notifikací, budíku, aktualizací, počasí nebo možnosti uspořádat si menu v náramku dle libosti.

Skrze aplikaci probíhá také aktualizace samotného náramku a Honor se opravdu snaží, protože za necelých 14 dní mi přišly asi 3 aktualizace, a to je rozhodně velké plus. Samotná aktualizace zabere většinou do 10 minut.

Výdrž baterie

Honor Band 5 má 100 mAh baterii, která se papírově zdá jako nedostatečná. Nicméně přestože je kapacita baterie takto malá, nebyl takový problém dostat se při běžném používání bez souvislého zaznamenávání srdečního tepu až na nějakých 8 dnů. A s dalším nabitím baterie bych si troufal odhadnout, že na 10-12 dní by neměl být takový problém se dostat.
Nabíjení probíhá skrze přiložený zacvakávací mechanismus, a to asi necelé dvě hodiny.

Závěr recenze Honor Band 5

Popravdě se přiznám, že jsem k náramku přistupoval spíše skepticky vzhledem ke zkušenostem s různými hodinkami a nositelnostmi a Honor Band 5 mě přesvědčil, že za 999 Kč dokáže nabídnout solidní základ pro všechny sportu chtivé uživatele a v solidní kvalitě. Jediné, co bych mohl vytknout, je možná pár funkcí jako je zámek obrazovky a drobnosti v podobě nastavení délky podsvícení, nastavení času, kdy má být displej aktivní a tak podobně. Ale vzhledem k tomu, že na náramek dorazily 3 aktualizace za tak krátkou dobu, je dost možné, že se tyto funkce objeví v nedaleké budoucnosti.

Ještě jednou díky za zapůjčení Honor Band 5 HiHonor.cz, který nám náramek zapůjčil na recenzi!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.