Dnes máme pro všechny příznivce zdravého rozumu některé dobré zprávy, protože to vypadá, že se konečně schyluje ke konci obchodní války mezi USA a Čínou. Podle všeho po týdnech složitých vyjednávání došlo dnes na schůzce v Bílém Domě k průlomu a obě strany se předběžně dohodly na velké části problematických sfér zájmu. Čína by se podle všeho měla zavázat ochraňovat duševní vlastnictví amerických firem a nakoupit masivní dávku amerických zemědělských produktů. Americká strana by pak na oplátku měla odvolat nejnovější zvýšení cel na čínské zboží v hodnotě 250 miliard dolarů. Nic sice není podepsáno oficiálně, ale pokládá se to za hotovou věc, která vstoupí v platnost zhruba za pár týdnů.

Pro nás je však samozřejmě nejzajímavější otázka ohledně situace kolem embarga na Huawei. V této oblasti se zatím Trump a spol. k ústupku nedostali, protože ji evidentně pokládají za příliš silnou páku pro další kolo rozhovorů. Podle zpravodajů deníku Washington Post by ale velmi brzy mělo nastat jisté zmírnění embarga a některé z amerických firem by opět měly získat povolení pro obchodování s čínským gigantem. To zdaleka neznamená zrušení celého problému, protože by se povolení mělo týkat jen velmi vybraných firem a pečlivě selektovaného „strategicky nedůležitého“ zboží. I tak jde o pozitivní vývoj, protože obchodní války nejsou nikdy benefitem pro spotřebitele.

Co však s hlavním problémem ohledně Google verze Androidu a Google služeb celkově ? Tady bohužel novináři z WSJ nemohou sloužit a nabízí jen dohady, že Google určitě nebude mezi první várkou povolených firem. Pro Huawei jde totiž o nejzásadnější problém ve spojitosti s mezinárodní distribucí telefonů a neexistence Google služeb ničí zahraniční prodejní čísla skvělého Mate 30 Pro. Trump si Google nechává jako eso v rukávu a mobilní fandové tak jen mohou doufat, že na tuto kartu dojde už během dalšího kola rozhovorů. Ale aspoň máme po poměrně dlouhé době nějaké pozitivní zprávy v této kategorii.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.