Hodnocení recenzenta

QCY-T1 jsou ideálním párem zcela bezdrátových sluchátek pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet kompletní bezdrátovost za nízkou cenu a přitom neztratit relativně dobrý zvuk i materiály. Výdrž kolem 4 hodin přehrávání hudby vzhledem ke konstrukci také není špatná.

7
x/10

Je tomu vlastně jen pár týdnů, co jsme v redakci měli zcela bezdrátová sluchátka MPOW M5, která mě osobně celkem mile překvapila. Dnes máme v rukou daleko levnější bezdrátová sluchátka stejné konstrukce s názvem QCY-T1. Jak se nízká cena promítne do jejich kvality zjistíte z dnešní recenze QCY-T1.

Balení – spartánské a dostačující

Poměrně dlouho jsem se nesetkal s balením, které by bylo tak…nízko nákladové. Což ale vzhledem k ceně není nic překvapivého. Krabička z recyklovaného papíru, na které je nasunutý papírový přebal s informacemi a fotkou sluchátek v nabíjecím pouzdru. Uvnitř najdeme standardní výbavu v podobě MicroUSB kabelu pro nabíjení pouzdra, další dvě velikosti silikonových kloboučků, návod a samozřejmě sluchátka samotná.
Očekávat více by asi bylo bláhové a vše, co toto balení nabízí většině uživatelů bude vyhovovat a dostačovat.

Konstrukce a kvalita zpracování – očekávání naplněna

Dle očekávání jsou všechny části sluchátek i pouzdra plastové. Jejich zpracování by mohlo být lepší, slícování jednotlivých částí není úplně přesné, na druhou strnu ničemu to nevadí a nenajdete žádní otřepy nebo ostré hrany. Při nošení krabičky se sluchátky v batohu jsem si všiml, že se plast relativně snadno poškrábe, nicméně jedná se jen o kosmetickou záležitost, i když některé z nás by to mohlo mrzet.
Nabíjecí pouzdro, jak vidno, nemá žádná zavírací dvířka a sluchátka jsou tak po vložení vidět. Osobně to nepovažují za dobré konstrukční řešení. Do pouzdra se celkem jednoduše dostane nepořádek z kapes nebo batohu a ten se posléze může samozřejmě dostat i do sluchátek. Stačil by jen obyčejný plastový kryt s magnetem nebo zamykacím mechanismem. Ale nízká cena je holt nízká cena.

Nabíjecí krabička je bez víka

Nabíjecí krabička je bez víka

Dva otvory slouží pro usazení sluchátek k jejich uložení a nabíjení. Na místě je drží magnet a překvapivě se nemusíte bát, že by se z něj jen tak uvolnily. Sluchátka drží celkem pevně a ani se nijak neviklají.
Vzadu na pouzdru je MicroUSB konektor a dvě zelené diody, které signalizují nabíjení krabičky.

Stavové diody na nabíjecí krabičce

Stavové diody na nabíjecí krabičce

Sluchátka samotná jsou z matného plastu, kde se opět setkáváme s ne až tak skvělým slícováním. Ale opět, z pohledu používání tento neduh nevadí. Sluchátka mají tak akorát dlouhý krček, takže by ani nevystupují příliš z uší. Obě sluchátka nabízí velké tlačítko, které slouží k předpokládaným ovládacím funkcím. A obě mají také barevnou diodu, která je dobře vidět i za venkovního světla. Tlačítka mají dobrý stisk, i když v uchu je možná až moc ostrý.

QCY-T1 a jejich velká tlačítka s diodou

QCY-T1 a jejich velká tlačítka s diodou

Celkově musím QCY-T1 pochválit, přestože se nejedná o etalon ve slícování, kvalita plastů, tlačítek, diod i vzhledu je fajn.

QCY-T1 se dají schovat do dlaně

QCY-T1 se dají schovat do dlaně

Zvuk – levné, přesto příjemné

Přichází nejzásadnější část dnešní recenze QCY-T1 a tou je samozřejmě zvuk. Já, předpokládaje vzhledem ke konstrukci a ceně, nějaký hrůzný a odporný zvuk, nasazuji sluchátka do uší. Nastává nečekané. Přestože sluchátka hrají spíše „v hlavě“ než v uších a zní trochu dutě, celkový zvuk je příjemný.
Bas je tentokráte zastoupen trochu více a rozhodně nemá problém s tanečními žánry, Drum´n´Bass nebo rapem. Bas je spíše dunivý ale není ho tolik, abych mohl sluchátka označit jako „basshead-only“. Příjemně dokresluje basovější žánry a nedělá ostudu svou rozplizlostí.
Středy, ty jsou rozhodně největším problémem QCY-T1. Jsou zastrčené za nějakou zástěnou a zní dutě a nepřítomně. Klavír jako by hrál z dálky a nemá svůj čistý zvuk. To samé u vokálů, které jsou zabarvené a působí trochu bez života.
A nakonec výšky, které mě mile překvapily už svou přítomností. Jemné metličky u jazzu se neztrácí a vysoké ženské vokály dokáží hezky vyznít, pokud moc nezasahují do spodních frekvencí.

Na zkoušku jsem si pustil Ryo Fukui – It could happen to you, kde mě sluchátka překvapila solidním výkonem jak u metliček bicích, tak dobře zahranou basou. Nicméně bicí jako takové a klavír jsou „duté“ a nemají takový drive, jaký by měly mít.

Dalším z testovaných byla Låpsley s jejím debutovým albem Long way home a věcí Tell me the truth. Tady se projevila slabost ve středech asi nejvíce, Låpsley má velmi výraznou nosovku a tady ztratila hodně ze svého hlasového charisma.

A poslední dobou můj oblíbený soundtrack ze hry Doom od famózního Micka Gordona – BFG Division – a ani tady mě sluchátka nezklamala, byť „táhla trochu moc odspodu“ a chybí jim prostě nějaká ta jiskra, která by zvuk posunula do trochu vyšších pater. Ale rozhodně není problém poslouchat i takové náročné metalové riffy s hrubou elektronikou v pozadí.

Takže zhodnocení zvuku bude překvapivě slušné. Nejedná se o nějak zahuhlaná a přebasovaná sluchátka, byť dunět dokáží a nenáročným posluchačům se odmění příjemným, neinvazivním zvukem, který se hodí pro celkem široké portfolio hudby. Nicméně je potřeba připomenout, že se stále jedná o sluchátka v ceně 500 Kč, takže opravdu neočekávejte kvalitu jakou mají například KZ, Klipsch nebo Soundmagic.

QCY-T1 při nabíjení

QCY-T1 při nabíjení

Baterie, výdrž a praktické zkušenosti – dobrý průměr

Výdrž je samozřejmě alfou a omegou u true wireless sluchátek a QCY-T1 se řadí do slušného průměru. Výrobce udává hned několik údajů o výdrži v pohotovostním režimu, při hovoru a tak dále. Většinu ale bude pravděpodobně zajímat hlavně výdrž při přehrávání hudby, která by měla být až 4 hodiny. Z praxe mohu 4 hodiny přehrávání bez přestávky potvrdit. Což je vzhledem ke konstrukci s 43 mAh baterií v každém sluchátku celkem obstojný výkon. Nabíjecí krabička má kapacitu 380 mAh a měla by tak stačit na nějakých asi 4-5 nabití obou sluchátek. Nabíjení sluchátek trvá kolem 2 hodin.

Ještě jsem zapomněl na různé zkratky, které sluchátka podporují. Bohužel se musíme obejít bez Apt-X, ale podpora SBC + ACC kodeků by to měla alespoň částečně kompenzovat. Zkoušel jsem se sluchátky koukat na různá videa jak na YouTube, tak na nahraná telefonem a zpoždění zvuku se sice koná, ale je tak malé, že mi to popravdě vůbec nevadilo. Podpora zkratek jako je A2DP, HFR nebo AVRCP je dnes již standardem.

Další praktické zkušenosti z používání, jako je třeba připojování k telefonu, ovládání přehrávače a tak dále, jsou výborné. Nestalo se mi, že by mi vypadl zvuk, že by se sluchátka odpojila, interferovala s jiným zařízením nebo jakkoliv jinak i mezi sebou nekomunikovala. Opravdu mě překvapuje, kam jsme se za nějaké ty dva roky posunuli i u sluchátek v ceně večeře pro dva. Opravdu bezproblémový chod.

Nositelnost sluchátek je kupodivu také celkem dobrá, nevystupují tolik z uší a velmi dobře drží i při hopsání do rytmu hudby.

Sluchátka nevystupují příliš z uší

Sluchátka nevystupují příliš z uší

Závěr recenze QCY-T1

QCY-T1 jsou pro mě opravu příjemným zpestřením mé stále se rozrůstající kolekce sluchátek. Přestože mě ještě žádná „true wireless“ nepřesvědčila k nákupu, pro méně náročné posluchače jsou QCY-T1 dobrou volbou. Pokud chcete kompletní „bezdrátovost“, slušný zvuk a 4 hodinovou výdrž na jedno nabití a celkem dobré zpracování a hlavně zcela bezstarostný chod bez odpojování nebo rušení signálu, a to za příjemnou cenu kolem 400 Kč, můžete QCY-T1 zakoupit na odkazu ZDE.
Tímto samozřejmě posíláme díky prodejci, který nám poskytl sluchátka k recenzi!