V posledních dnech jsme měli možnost v podstatě ve všech našich médiích číst obsáhlé články o nefunkčnosti manuální instalce balíku Google Apps a Google Services obecně na telefony Huawei Mate 30 Pro. Spekulovalo se o zásahu Googlu a znemožnění jednoduché instalace, čemuž napovídalo i uzavření stránek LZPlay, které tuto instalaci umožňovaly. Podle všeho ale situace není zdaleka tak jednoznačná a není tak problém stále udělat z Mate 30 Pro telefon s plnohodnotným přístupem ke službám Google.

Tento report pochází od časopisu Forbes, jehož redaktoři dokonce hovořili přímo s nejmenovanými zástupci Huawei o tomto problému. Podle jejich zjištění postup manuální instalace stále bez jakýchkoli problémů funguje, jen je díky nedostupnosti stránek LZPlay poněkud složitější se k potřebným nástrojům dostat. Katastrofické scénáře (které média rády převzaly) tak nejsou pravdivé a hlášené problémy s certifikací pro Google Pay jsou spíše způsobené beta verzí nového EMUI, protože se navíc nevztahovaly jen na modely řady Mate 30 Pro.

Tyto zprávy samozřejmě neznamenají žádný zásadní průlom ohledně Huawei Mate 30 Pro, protože nadšenci už ho stejně dávno mají a cestu ke Google Apps našli, přičemž normální zákazník na západním trhu nad ním automaticky ohrne nos. Huawei sice dělá co může a napumpoval v posledních týdnech do vlastního obchodu s aplikacemi Huawei App Gallery přes miliardu dolarů, ale opět jde hlavně o reputaci v očích ne-zcela-informovaných zákazníků. Většina ne-čínských uživatelů je prostě stále pevně pupeční šňůrou svázaná s Google eko-systémem aplikací a nebude ani uvažovat o možných alternativách. A vyřešení obchodní války mezi USA a Čínou je bohužel stále v nedohlednu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.