Telefony Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro patří k tomu nejlepšímu, co jsme letos mohli vidět. Sice díky sankcím USA a absenci aplikací a služeb Google jsou výše jejich prodejů na globálním trhu ve značném ohrožení, ale přesto jejich prodeje nyní běží na plné obrátky. Tedy jen na domácím čínském trhu. Čínští uživatelé aplikace Google nepostrádají, protože jich je stejně valná většina v Číně striktně zakázána. A to, kdy a zda vůbec se rozjedou prodeje na západních trzích je zatím otázkou, na kterou výrobce hledá odpověď.

Čínský trh je však pro Huawei Mate 30 a jeho Pro verzi momentálně tím stěžejním. Telefony se tam začaly prodávat 26. září/septembra a jdou doslova na dračku. Podle informací, které zveřejnil magazín Forbes se na oba telefony stojí v Číně dlouhé fronty a sám výrobce tvrdí, že během jednoho týdne se prodalo více než milion kusů obou přístrojů. Tyto údaje sice nelze nijak ověřit, ale v této chvíli stále poptávka po nich převyšuje nabídku.

Telefony Huawei i přes svou poněkud vyšší cenu mají velkou podporu čínských uživatelů, ve který se snad v souvislosti se sankcemi vzedmula vlna vlastenectví. Každopádně aktuálně je Huawei Mate 30 Pro v Číně tím nejžádanějším telefonem. Navíc výrobce slibuje, že je připraven vyrobit ještě letos zhruba 20 milionů kusů modelu Mate 30 a připravit jej na dodání. Zda bude tento cíl naplněn lze jen těžko odhadnout. Stejně tak nelze nyní odhadnout, kdy se telefony dostanou na evropský trh.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.