Před pár týdny se už skoro zdálo, že se čínské značce Huawei podaří vymanit z pozice rukojmího obchodní války mezi USA a Čínou a situace se pomalu navrátí do normálu. To se bohužel nestalo a poslední eskalace na ekonomickém válečném poli naopak nevěstí nic dobrého. V listopadu totiž vyprší 90-denní prodloužení povolení pro Huawei na nákupy amerických produktů a spolupráci s americkými firmami, přičemž podle všech dostupných indicií žádné další prodloužení není na stole a americký prezident Trump je proti. Pro Huawei se tak bude jednat znovu o další kolo souboje o holou existenci, tedy alespoň v ohledem na globální trhy s telefony a dalšími zařízeními.

Už vydání posledních vlajkových modelů z řady Mate 30 se neobešlo bez absence předinstalovaných nativních aplikací Google, což vedlo k posunutí vydání telefonů na evropských a dalších západních trzích. Sice není nic složitého si tyto aplikace a služby doinstalovat manuálně, ale na prodeje má tato situace devastující účinek. Tedy na západních trzích, protože v Číně Huawei naopak výrazně posílil svoji pozici a čínští uživatelé možná posilněni záchvaty patriotismu kupují jejich produkty jako diví.

Americký prezident Trump se doslova vyjádřil, že rozhodně neplánuje žádné další prodloužení výjimek pro Huawei a dokonce zmínil i možné sankce pro společnosti využívající 5G zařízení Huawei. To nezní úplně jako snaha se dohodnout a je možné, že obchodní válka naopak ještě vygraduje. Další kolo čínsko-amerických hovorů u kulatého stolu je v plánu na listopad, který se tak stane (nejen) pro Huawei velmi klíčovým. Nejenom že vyprší prodloužení jejich povolení obchodu s americkými společnostmi, ale také budou na programu americké volby, které by teoreticky mohly něco změnit. I když podle posledních reálných odhadů to není moc pravděpodobné, opozice dělá vše proto, aby Trump opět Bílý dům opanoval.

Bude tak zajímavé sledovat, jestli se Huawei odhodlá použít svoji trumfovou kartu, což by bylo licencování svých 5G technologií americkým firmám. Tím by odpadl argument bezpečnostních rizik a navíc by americká strana získala možnost dohnat soupeře i v této kategorii, protože v 5G technologiích těžce zaostávají. Podobné transakce by však asi musela schválit i čínská vláda, takže není jistého vůbec nic. Inu slovy Terry Pratchetta, čekají nás zajímavé časy….

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.