Hodnocení recenzenta

Model Mi 9T Pro je zajímavým mixem vlastností předchozích modelů řady Mi 9. Ať už ale sáhnete po tomto telefonu, či jiném z řady Mi 9, chybu rozhodně neuděláte.

9
x/10

Letošní řada Xiaomi Mi s číselným označením 9 se skutečně povedla, což dokazují i naše dřívější recenze modelů Mi 9 a Mi 9T, u nichž jsme nešetřili chválou. Posledním do party je čerstvě představený model Mi 9 T Pro, který si z obou svých předchůdců bere to lepší. Vznikl tak velmi dobrý mix výkonu a výbavy při zachování stále velice atraktivní cenovky, kterou se mohou pochlubit i ostatní telefony řady Mi 9. Vzhledem k tomu, že všechny tři telefony jsou si velmi podobné, zaměřím se především na rozdíly. A na rovinu, nebude jich příliš mnoho. Více napoví celá recenze Xiaomi Mi 9T Pro.

BALENÍ

Na začátku recenze Xiaomi Mi 9T Pro se podíváme na balení a jeho obsah. To se téměř neliší od balení Mi 9. Stejně designovaná černá krabice obsahuje obvyklou výbavu v podobě trnu na šuplík SIM karet, brožurku a USB-C kabel. Stejný je i černý kryt, který na těle výborně sedí a má příjemnou povrchovou úpravu. Rozdíl nenajdete ani v případě nabíječky, která má nejvyšší výstupní výkon 18 W a podporu QuickCharge 4+.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Vzhled telefonu je jak z pohledu fyzických rozměrů, velikosti displeje, rozmístění tlačítek a konektorů, tak i barevných variant, naprosto totožný s Mi 9T. Zatímco pro recenzování Mi 9T jsme měli k dispozici černou verzi imitující vzhled karbonu, Mi 9T Pro dorazil v červené verzi. Její odstín není přesně červený, ale s nádechem do růžové. Po této variantě sáhnou tedy spíše ženy. Záda, která na světle kouzlí s barevnými odlesky však zaujmou každého.

Zpracování je jako obvykle u Xiaomi na špičkové úrovni a ani tento telefon se vcelku logicky nevymyká. Slícování všech dílů je precizní a celkově tak telefon působí prémiovým dojmem. Velkou otázkou pochopitelně je životnost výsuvného mechanizmu přední kamery. Zda se časem nezanese prachem dnes asi nikdo s jistotou neřekne. Dle výrobce má mechanizmus vydržet 300 000 vysouvacích cyklů, což bohatě postačí i hodně náruživým selfíčkářům.

DISPLEJ

Stejně jako rozměry i displej bez výřezu či průstřelu je totožný s Mi 9T. Jedná se tedy o 6,38″ panel s rozlišením 2 340 x 1 080 px, ovšem typu Super AMOLED, tedy stejný jako Mi 9, zatímco Mi 9T nabídl „jen běžný“ AMOLED. Hraní se slovíčky však nemá smysl řešit. Všechny tyto displeje nabídnou špičkovou čitelnost za jakýchkoliv světelných podmínek, výborné a syté barvy a dokonalou černou.

Ani Mi 9T Pro nebyl ochuzen o funkci ambientního displeje jako oba jeho předchůdci se stejnými motivy, které ne každému mohou sednout. Když jsem na jaře měl v rukou Mi 9, hodně se mi líbila čtečka otisků prstů v displeji. Měl jsem jen drobnou výtku k její rychlosti. V této oblasti však určitě došlo k posunu a nyní mohu rychlost jen chválit. Měl jsem možnost její rychlost srovnat se čtečkou v Samsungu Galaxy S10 a Xiaomi bylo vždy jasným vítězem.

HARDWARE A VÝKON

Zatímco Mi 9T se musel spokojit „jen“ s čipsetem Qualcomm Snapdragon 730, Mi 9T Pro pohání stejně jako Mi 9 to nejlepší, co v současnosti Qualcomm má, a to je Snapdragon 855. Procesoru sekunduje 6 GB operační paměť a dle verze 64 GB či 128 GB úložiště. Výsledky benchmarků obou telefonů jsou téměř totožné, což samozřejmě nepřekvapí. Výkonu má Mi 9T Pro na rozdávání a jakákoliv operace je dílem okamžiku, např. doba od zapnutí telefonu po spuštění systému trvá pouhých 10 sekund. Hraní i těch nejnáročnějších her nečiní telefonu vůbec žádné potíže, stejně jako přehrávání 4K videí v HDR. Co mě však zarazilo, bylo citelné zahřívání pravého horního rohu telefonu při náročných operacích, jako je právě hraní her.

SYSTÉM

Nic jiného než Android 9 Pie s nadstavbou MIUI ve verzi 10.3.2.0 nelze v tomto telefonu očekávat. Jako vždy je hardware a software skvěle sladěn, reakce systému, spouštění aplikací i jejich přepínání je krásně rychlé. Tmavý režim, který své největší klouzlo má právě u telefonu s AMOLED displejem, je již taktéž odladěn na jedničku. Nedočkáte se ani zbytečných předinstalovaných zkušebních aplikací či her. Nástroje, které v systému jsou, vám pomohou s údržbou telefonu a pokud je nevyužijete, nebudou vás nikterak obtěžovat.

BATERIE A VÝDRŽ

Po vzoru obou starších telefonů se i Mi 9T Pro může pochlubit výbornou výdrží na baterii s kapacitou 4 000 mAh. Během dní, kdy jsem se zaměřil na sledování spotřeby, jsem neměl příliš prostor pro hraní her, o to víc jsem ale volal, využíval telefon pro webové služby, on-line komunikace a psaní mailů. Samozřejmě jsem byl neustále připojen k Wi-Fi či LTE. Zkrátka nepřišla ani GPS a kamera. Tento styl používání se podepsal na nadstandardní třídenní výdrži. I pokud byste telefonu hodně zatápěli, den a půl ustojí bez problémů. Ukázková je taktéž spotřeba v nečinnosti, kdy telefon s vypnutým ambientním displejem žádal o necelé 1 % za hodinu. Během noci v režimu letadlo ubylo taktéž pouhé 1 % kapacity.

Od nabíječky s podporou rychlého nabíjení QuickCharge 4+ nelze očekávat, že by nabíjení trvalo nesnesitelně dlouho. Do plné kapacity ze bývajících 18 % se baterie dostane za pouhých 70 minut. Škoda jen, že se nedostalo na bezdrátové nabíjení, které tak může nabídnout jen model Mi 9.

KONEKTIVITA A GPS

Duální Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, LTE jsou na palubě a všechny fungují přesně tak, jak od nich očekáváte. Bylo by překvapivé, kdyby to tak nebylo. K naprosté dokonalosti chybí už jen VoLTE, které se i přes zadání kódu *#*#86583#*#* a potvrzení, že je aktivní, nedostavilo. To je ale známá věc a snad se to s některou budoucí aktualizací konečně změní.

Od řady Mi 8 používá Xiaomi duální GPS, a ta i v tomto telefonu funguje k naprosté spokojenosti. Fix je bleskový a přesnost výborná. Navigace i geocaching zkrátka budou s tímto telefonem naprostou samozřejmostí.

FOTOAPARÁTY

Po hardwarové stránce je trojice snímačů Mi 9T Pro naprosto totožná s Mi 9T. Hlavní 48 Mpx snímač dokáže zachytit skvělé snímky za všech světelných podmínek. Pokud vám jako důkaz nebude stačit přiložená galerie, podívejte se na recenzi Mi 9T, kde se dočtete více detailů. V galerii najdete i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Výborná jsou taktéž videa, která můžete pořizovat i ve 4K rozlišení se snímkovou frekvencí 60 sn./s, což je jediný rozdíl oproti Mi 9T, který zvládá jen 30 sn./s. K naprosté dokonalosti chybí jen optická stabilizace, musíte se spokojit s tou elektronickou. Její účinek je neznatelný, ostatně jak již je u Xiaomi zvykem. Vyhrát si ale můžete se zpomalenými videi natáčenými rychlostí až 960 sn./s.

 

Selfie kamera je opět naprosto totožná jako u Mi 9T a opět ji lze chválit za kvalitu pořízených fotek. Pokud si bez selfíček nedokážete přestavit život, tenhle telefon bude pro vás tím pravým.

ZÁVĚR Recenze Xiaomi Mi 9T Pro

Řada Mi 9 je pro letošní rok zkompletovaná, a který z trojice telefonů doporučit si netroufnu rozhodnout. Každý je nadmíru podařený a téměř bez chyb. Pokud se mezi těmito třemi telefony rozhodujete, budou na miskách vah rozhodovat opravdové maličkosti. Pokud vyžadujete bezdrátové nabíjení, nabídne jej jen Mi 9. Chcete-li naopak displej bez výřezu, pak sáhněte po Mi 9T nebo Mi 9T Pro. Totéž platí i pro kapacitu baterie, kterou mají oba telefony větší. Je-li pro vás nejdůležitější hrubý výkon, rozhodnout se musíte mezi Mi 9T Pro a Mi 9.

Ať už ale zvolíte jakýkoliv model řady Mi 9, můžete se spolehnout na skvělé zpracování, atraktivní design, skvělý fotoaparát, výborný displej a především výkon, který bude stačit na jakoukoliv činnost, včetně hraní nejnovějších her.

Za zapůjčení telefonu pro účely recenze Xiaomi Mi 9T Pro děkujeme e-shopu XM.cz, kde jej můžete zakoupit za cenu od 10 700 Kč za verzi s 64 GB RAM v černém provedení. Za modrou či červenou barvu si připlatíte 290 Kč. Verze se 128 GB úložištěm stojí dle barevného provedení jen o 200 Kč až 300 Kč víc.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.