Od roku 2017 se stalo pravidlem, že společnost Google po plnohodnotné verzi operačního systému Android uvádí i verzi Go Edition pro levná zařízení s malou operační pamětí. Ne jinak je tomu i letos. Právě byl uvolněn Android 10 Go Edition. Ten by měl být bezpečnější, rychlejší a nabídne nové funkce z plnohodnotné verze Android 10.

Android 10 Go Edition je stále verzí operačního systému pro telefony s kapacitou RAM zhruba 1,5 GB. V porovnání s loňskou verzí Pie zde však najdeme asi o 10% vyšší rychlost systému. Nově je také přidáno bezpečnostní šifrování, tmavý režim, nová gesta a několik dalších funkcí. Společnost Google ovšem letos klade velký důraz právě na bezpečnost levných telefonů. Tu by měla zajistit technologie Adiantum Encryption. Ta je speciálně vytvořena pro levná zařízení. Nevyžaduje zvláštní hardware a neměla by mít vliv na výkon systému.

Letošní Go Edition také obsahuje nové funkce založené na podpoře umělé inteligence, jako je například čtení a překlad textu. Dále i YouTube je optimalizovaný tak, aby zabíral co nejméně místa a přitom byl rychlý i při pomalém připojení. Také Galerie Go má jen 10 MB a podporu AI pro automatickou organizaci uložených snímků. Android Go zahrnuje i aplikace třetích stran, které jsou také optimalizovány pro levné telefony. Za všechny jmenujme například Uber, Facebook Messenger, Twitter nebo Spotify. Mezi výrobci je o tuto platformu systému poměrně velký zájem, ale v dohledné době bude zřejmě aktualizovat jen jediný výrobce, a to HMD Global. Plán dalších aktualizací a seznam zařízení zatím nebyl zveřejněn. Je možné, že tuto verzi dostanou až nově vyrobené telefony.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.