Na síti se docela nedávno objevily zprávy, že značka Vivo pracuje na svém vlastním procesoru s podporou 5G. Nyní však zástupci značky tuto informaci dementovali a naopak potvrdili, že navázali spolupráci se společností Samsung, od které si „vypůjčí“ procesor Exynos 980 5G. Ten byl představen začátkem tohoto měsíce a jedná se o čipset určený pro telefony střední třídy s podporou 5G sítí. Vivo by se tak mohlo stát první společností, která kromě Samsungu tento procesor použije. Ostatně Samsung už v rámci procesorů spolupracoval také s Motorolou, která u jednoho ze svých přístrojů využila čipset Exynos 9609.

Vivo tvrdí, že by mohla svůj první telefon s tímto procesorem uvést ještě do konce letošního roku. Podle parametrů by měl být Exynos 980 5G poměrně výkonný. Je postaven na 8nm výrobní technologii a má k dispozici dvojici výkonných jader Cortex-A77 taktovaných na 2,2 GHz. Ta doplní šestice úsporných jader Cortex-A55 taktovaných na 1,8 GHz. Grafické jádro Mali-G76 MP5 je designováno pro herní výkon. Modem 5G je integrován přímo do základové desky, a to je právě levnější řešení, které je však energeticky úspornější a účinnější.

Modem 5G slibuje rychlost stahování až 2,55 Gbps pomocí standardu 6 GHz. Může také kombinovat 4G a 5G stahování pro dosažení rychlosti až 3,55 Gbps. Tím by se telefon Vivo mohl stát jedním z prvních telefonů střední třídy s nejrychlejším síťovým standardem v letošním roce. V příštím roce to však už platit nemusí, tam se očekává velký rozmach 5G sítí a s nimi i vyšší výkony 5G modemů. Své procesory s integrovaným modemem 5G chystá také společnost Qualcomm a měly by se dostat mezi nové čipsety řady Snapdragon 7 a Snapdragon 6.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.