Hodnocení recenzenta

Jestliže si dokážete donastavit prostředí a ovládání TV boxu dle svých potřeb, lze vám Ugoos X2 Cube bez váhání doporučit. Za zajímavou cenu dokáže nabídnout zejména zkušenějším uživatelům zajímavé funkce.

8
x/10

TV boxů, které z vaší běžné televize (pokud takovou ještě máte), udělají televizi chytrou, najdete na internetu stále ještě nepřeberné množství, i přes to, že období jejich největší slávy je již pryč. Většina jich je postavená na systému Android s vlastní nadstavbou, nebo lépe přímo na systému Android TV. Jestliže nepatříte mezi drtivou většina běžných uživatelů, kterým vystačí přehrávač integrovaný v TV, příp. Chromecast, zkuste na internetu zapátrat a najít vhodný TV box, který splní vaše potřeby. Zda do případného užšího výběru spadne i námi prověřený TV box, vám může napovědět následující recenze UGOOS X2 CUBE.

BALENÍ

V poměrně velké krabičce najdete vše potřebné pro okamžité zprovoznění a provozování zařízení. To samotné je uloženo v plastové vaničce, pod níž již najdete ostatní příslušenství. Sem patří 5V adaptér s výstupem 2,5 A a čínskou vidlicí, naštěstí redukce na evropské zásuvky neschází. Dále je přibaleno dálkové ovládání spolu s externím IR čidlem, malá anténa pro Wi-Fi modul, cca 20 cm dlouhý HDMI kabel a jednoduchý manuál.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Po otevření balení vás určitě mile překvapí velikost. S rozměry 110 x 62 x 22 mm patří X2 Cube mezi ta menší zařízení. Na výběr je černé a bílé provedení, obojí s lesklou horní stranou, kterou kryje odlepovací fólie. Celý obvod horní části lemuje stříbrný rámeček, jehož vzhled nezapře levnou čínskou produkci. Na vzhled si toto zařízení ale nehraje, stejně jej nejspíš schováte za televizi.

Důležitější je množství a rozmístění konektorů po bocích zařízení. Přední strana nabízí slot pro micro SD kartu a dva USB konektory, z nichž jeden je typu USB 3.0. Na pravý bok výrobce umístil micro USB konektor pro napájení, 3,5 mm audio výstup, konektor pro připojení IR čidla a stavovou RGB LED. Zadní strana je osazena standardním šroubovacím konektorem pro Wi-Fi anténu, LAN konektorem a optickým výstupem. Na levém boku pak sídlí HDMI konektor s podporou HDMI-CEC.

HARDWARE

Srdcem TV boxu je čipset Amlogic S905X2, což sice není nejnovější model tohoto výrobce, nicméně je dostatečně moderní na to, aby si poradil jak s 4K/60fps videi v H.265, tak i HDR formáty HDR 10, HLG a Dolby Vision. Operační paměť s kapacitou 2 GB je pro účely tohoto zařízení dostatečná, stejně jako 16 GB eMMC paměť. Pokud byste chtěli využít X2 Cube i pro hraní her, pak už by vás menší RAM mohla brzdit, což ale platí i pro samotný výkon, který Antutu ocenil výsledným skóre 61 tisíc bodů.

U TV boxů, od kterých primárně očekáváme bezproblémové přehrávání různého on-line video obsahu, je nezbytné kvalitní a stabilní připojení. Převážná většina uživatelů se v této oblasti bude spoléhat na bezdrátovou síť. Ta k mému překvapení fungovala naprosto spolehlivě. Přehrávání z domácí sítě přes DLNA či Sambu běželo zcela plynule, a stejně tak nebyl problém s videi z YouTube, Mall.TV či Televize Seznam. Kaňkou na kráse bezdrátové komunikace je ovšem podpora sítí jen v pásmu 2,4 GHz, byť výrobce ve specifikacích uvádí i podporu pro 5 GHz.

Gigabitový ethernet, kterým X2 Cube disponuje, můžete plně využít zejména pro interní síť, a to nejen při přehrávání z NASu. X2 Cube totiž může fungovat i jako Samba server, který umožňuje přístup jak k internímu úložišti, tak i připojeným externím diskům či micro SD kartě. Hodit se tato funkce může např. při stahování velkých souborů z internetu, které necháte přes noc stahovat a pak si je snadno přesunete do PC, mobilu či je na těchto zařízeních rovnou přehrajete. K dispozici je i Bluetooth 4.2 LE, který můžete využít např. pro připojení herního ovladače, externího reproduktoru či mobilního telefonu.

SYSTÉM

Do žádných experimentů se výrobce u tohoto TV boxu nepouštěl, což je jedině dobře. Počítat tak můžete s čistým Androidem TV 9 s jen drobnými úpravami spojenými s doplňkovými funkcemi jako nastavení Samba serveru. K dispozici je i možnost doplnit systém o Root, což se zkušeným uživatelům může určitě hodit. Systém je lokalizován do češtiny, vyjma právě výrobcem dodaných vlastních úprav.

Během zkušebního používání jsem se nesetkal s pády aplikací, neochotou svižně reagovat na povely či jakýmikoliv jinými problémy. Sladění systému s hardwarem se tedy povedlo. Výrobce se navíc stará i o aktualizace, které distribuuje prostřednictvím OTA, příp. lze instalační balíček stáhnout přímo z jeho stránek.

ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

Tuto kapitolu nemohu začít jinak, než velikým povzdechnutím nad naprosto příšerným ovládáním pomocí dodávaného ovladače. Ten sám o sobě není špatný a nabízí obstojnou ergonomii, jenže infračervený přenos není pro tento typ zařízení vůbec vhodný. Jednak vás nutí mít jej namířen přesně na snímač a reakce na stisknutí tlačítek se opakovaně nedostavovaly. Pokud se přepnete do režimu kurzoru, frustrace z ovládání dosáhne absolutního maxima. Pohyb kurzoru je neskutečně pomalý a navíc se pohybuje jen horizontálně a vertikálně, šikmý pohyb je nemožný. Jeho snad jedinou výhodou je, že dokáže zařízení probudit i z vypnutého stavu a modrým tlačítkům lze v systému přiřadit vlastní funkce.

Druhou možností, jak TV box ovládat, je instalace aplikace Firefly, kterou dostanete do telefonu po načtení QR kódu z příslušné nabídky v nastavení. V Google Play byste ji hledali marně. Aplikace umožňuje přepínat mezi čtyřmi režimy ovládání. První simuluje ovládací kříž a tlačítka dodávaného ovladače, další využívá k ovládání gesta, třetím je numerická klávesnice a poslední přemění část displeje na touchpad, kdy můžete kurzor ovládat stejně jako u notebooku.

Kromě numerické klávesnice lze u všech režimů aktivovat funkci airmouse, kdy se kurzor myši pohybuje dle pohybu telefonu. Poslední možnost je vytvořit z displeje herní ovladač se čtyř směrným joystickem a čtyřmi tlačítky.

Aplikace dále nabízí možnost přehrávat multimédia uložená v telefonu. Jde tedy o jakousi analogii k Chromecastu. Tímto způsobem se mi podařilo do přehrávače dostat hudbu a fotky, videa už nikoliv. Pro sdílení je totiž nutno ručně tapnout na příslušnou ikonu, ovšem ta se u videí nezobrazila.

Byť je ovládání přes aplikaci výrazně pohodlnější, pořád to není úplně ono. Osobně se mi nejvíc osvědčil ovladač s funkcí airmouse, kterých má i výrobce TV boxu na svých stránkách hned několik. Samozřejmě nemusíte se omezovat jen na tyto, bez problémů můžete používat jakýkoliv jiný s USB přijímačem. Počítat pak musíte s tím, že zařízení ze zcela vypnutého stavu tímto ovladačem nezapnete. K dispozici však je režim spánku, který nechává napájení USB konektorů zapnuté i po uspání zařízení. Airmouse pak TV box bez problémů probudí.

Pokud máte vyřešeno ovládání, nic už nebrání stáhnout oblíbené aplikace, nastavit si je a začít TV box plně využívat. Osobně se mi nejvíc osvědčilo Kodi s bohatými možnostmi doplňků, úprav a ladění, které běžného uživatele mohou trochu potrápit, na druhou stranu silná komunita dokáže poradit. Pokud dáváte přednost nativním aplikacím, bude lepší nainstalovat vhodnější TV launcher, se kterým by si i dodávaný ovladač mohl lépe rozumět.

ZÁVĚR

TV box Ugoos X2 Cube nemá ambice konkurovat špičkovým řešením jako je Nvidia Shield TV či Apple TV. Na to je příliš surový a vyžaduje alespoň lehce zdatnějšího uživatele. Pokud si ale poradíte s instalací Kodi, TV launcheru a zároveň si dokoupíte vhodnější ovladač, bude vám toto zařízení dobře sloužit. Největší slabinu vidím právě v dodávaném ovladači, který máte 5 minut po vybalení chuť vyhodit z okna. Určitě také nepotěší absence Wi-Fi v pásmu 5 GHz, byť výrobce její podporu deklaruje. Na druhou stranu malá externí anténa umožňuje stabilní příjem, takže se nebudete muset trápit s připojováním síťového kabelu. Velkým bonusem je možnost vytvoření síťového úložiště z interní paměti i připojených zařízení.

Za poskytnutí TV boxu děkujeme e-shopu Geekbuing, kde si jej můžete za cenu cca 1 350 Kč pořídit. K dispozici je také možnost nechat si zařízení doručit z italského skladu, čímž výrazně zkrátíte dodací lhůtu. Příplatek pak činí cca 250 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.