Možná si ještě vzpomenete na přístroj Essential Phone, jehož duchovním otcem byl Andi Rubin. Telefon byl vydán zhruba v polovině roku 2017 a přestože nezaznamenal nějaké extra velké prodejní úspěchy, stal se symbolem včasných aktualizací a skvělé softwarové podpory. jeho majitelé ovšem stále čekají na vydání jeho nástupce, Essential Phone 2. Na začátku roku byl tento nový model sice patentován a odhalil tak několik jeho hlavní parametrů. Následně probleskla éterem kratinká zpráva, že se na telefonu skutečně pracuje.

A je to dost možná i pravda, protože nyní pánové z XDA Developers mají potvrzení, kterého se jim dostalo od tiskového mluvčího Essential Products. Podle něj se na Essential Phone 2 skutečně pracuje a je již dokonce v prvních fázích testování. Toto potvrzení však přišlo až poté, co v XDA provedli své vlastní průzkumy zdrojových kódů. Odhalili, že telefon je testován s procesorem s označením sm7150, což je vlastně Snapdragon 730. Běží na červencové vývojářské verzi Android Q a používá open source alternativu k službám Google Play. Kódové označení telefonu je „gem“.

Je velmi pravděpodobné, že hardware je nyní používán pouze pro testovací účely a finální verze bude používat zcela jiný procesor. jedna z informací také poukazuje na několik foto snímačů z dílen Sony, které mají rozlišení 16 MPix, 48 MPix, 13 MPix a 20 MPix a také 5 MPix Samsung senzor. Zároveň pánové z XDA dodávají, že nemohou potvrdit žádnou ze zpráv, která se loni objevila na stránkách Bloomberg. Jedná se o vysokou podporu AI, ovládání telefonu hlasovými příkazy a automatické odpovědi na zprávy. Zatím je tedy skutečně nejasné, co od nového Essentialu očekávat a ani kdy by mohl být představen.