Fantastické modely Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro se před pár dny představily světu, ale do kolébky dostaly značný handicap nutnou absencí certifikovaných služeb Google Play. Ty zahrnují na západních trzích nezbytné věci, jako je Gmail, Youtube nebo Google Maps. Bez nich je telefon třeba v Evropě jen velmi těžko prodejný a firma se tak rozhodla pozdržet globální distribuci. A protože se také Huawei rozhodl neodemykat u telefonů řady Mate 30 bootloader, tak se na první pohled zdála i manuální instalace Play Store jako velmi složitá záležitost. Naštěstí opak je pravdou.

Podle kolegů ze serveru 9to5Google je postup opravdu triviální a zvládne ho i uživatel na úrovni středně pokročilého šimpanze. Zamčený bootloader evidentně nevadí a vše jednoduše obejdete stažením a instalací upravených Google Services Framework z čínských stránek lzplay.net. Pak už jen stačí zařízení restartovat, přihlásit se k vašemu Google účtu a vesele stáhnout co je jen libo. A protože tento postup úspěšně vyzkoušeli i další redaktoři serverů jako Android Central nebo XDA Developers, tak je možno jej prohlásit za plně funkční.

Huawei samozřejmě nemůže oficiálně doporučovat a navádět uživatele k instalaci Play Store na vlastní pěst. Ale podle zmíněných šikulů ze serveru 9to5Google je klidně možné, že záměrně umožnili instalaci služeb Google velmi jednoduchou a rychlou navzdory uzamčenému bootloaderu. Samozřejmě si neděláme iluze, že tento fakt přesvědčí drtivou většinu líných západních uživatelů, ale alespoň minorita fajnšmekrů se tak nemusí obávat pořízení Mate 30 klidně hned.