Hodnocení recenzenta

MPOW M5 pro mě byly celkem příjemným překvapením. Jejich zvuk i pohodlí při nošení jsou jejich silné stránky, stejně jako výdrž na jedno nabití. K plusům bych určitě zařadil skvělé spojení jak s telefonem, tak mezi sluchátky samotnými. Minusové body jsou až na "neviditelnost" LED na sluchátkách jen drobnosti v podobě dvířek nabíjecí krabičky a Micro USB.

7.5
x/10

Nedávno jsme tu měli na recenzi sluchátka Cowin SE7 a dnes tu máme sluchátka další, sic úplně jiného zmaření a konstrukce. MPOW M5 jsou zcela bezdrátová sluchátka, takže ani mezi sluchátky samotnými, podle posledního trendu, není kabel. Jak hrají sluchátka od poměrně neznámé značky? To vám řekne recenze MPOW M5. Díky opět patří eshopu www.ilin.cz za zapůjčení sluchátek na recenzi!

Balení

V krabičce se nachází poměrně málo příslušenství v podobě sluchátek samotných, nabíjecí krabičky, nabíjecího kabelu, dvou dalších velikostí nástavců do uší a brožurek. Sluchátka i nabíjecí krabička jsou umístěny v takové vaničce z velmi levného plastu. Zbytek je naházený v prostoru pod vaničkou. Asi nemá smysl očekávat prémiové balení jako například u A-Jays, ale přece jen s nasazenou cenou kolem 2000 Kč by se výrobce mohl trochu více snažit.

Konstrukce a kvalita zpracování

Sluchátka i nabíjecí krabička jsou vyvedeny dle očekávání z plastu. Sluchátka mají tělo z jedné poloviny matové a druhou stranu, která doléhá do ucha, zase lesklé. Osobně bych raději viděl jedno nebo druhé, ale naštěstí to není moc vidět. Sluchátka mají oválný tvar a jsou celkem velká. Rozměry těla bez krčku se silikonovým kloboučkem jsou 16 mm šířky, 20 mm výšky a 16,5 mm tloušťky. Krček je natolik dlouhý, že většině uživatelům budou trčet sluchátka ven z uší. Na druhou stranu nebudou nikde tlačit.

Tlačítka v sluchátkách

Tlačítka v sluchátkách

Obě dvě sluchátka mají několika barevnou diodu, nabíjecí konektory a také tlačítko.
Diody jsou vidět bohužel jen téměř za tmy, jsou velmi nenápadné a venku je nemá člověk vůbec šanci zaregistrovat. Což by se například při párování nebo jiné činnosti poměrně hodilo.

MPOW M5 ve své celé tloušťce

MPOW M5 ve své celé tloušťce

To samé platí i pro nabíjecí krabičku, která má své 4 diody velmi utlumené a jejich rozsvícení pro kontrolu nabití je velmi krátké, odhadem necelou sekundu.

Diody na nabíjecím pouzdru

Diody na nabíjecím pouzdru

Nabíjecí krabička vypadá na první pohled celkem hezky a v ruce není napodobenina kůže tak hrozná, jak by se mohlo zdát. Ale víko se nepříjemně hýbe vydává zvuky, které by vydávat určitě nemuselo. Vnitřek krabičky má dvě pozice pro sluchátka, kde se budou nabíjet. Vyvolání ukazatele nabití krabičky bohužel není provedeno například přes nějaké tlačítko, protože krabička tlačítko nemá, ale tak, že se jedno sluchátka prostě uvolní z kontaktů a znovu se položí. Mačkání tlačítek na sluchátkách nebo otevření/zavření krabičky ukazatele nezobrazí.

Krabička má 800 mAh baterii a měla by vydržet asi 6 plných nabití sluchátek.
Zezadu krabičky je umístěn MicroUSB konektor a z boku dírka na protažení dodávaného poutka.

Nabíjecí Micro USB konektor

Nabíjecí Micro USB konektor

Moje uši reagovaly na MPOW M5 překvapivě dobře po fyzické stránce a hned na první dobrou jsme si sedli. Sluchátka i přes to, že celkem trčí, alespoň z mých uší, nemají tendenci vypadávat a naopak sedí i při rychlém pohybu jak přibité.

Baf :)

Zvuk

Po přečtení prvního odstavce si jistě říkáte, co jsme to zase dostali na recenzi. Ale nenechte se zmást, oni ty MPOW M5 ještě mají drápky, které mohou vystrčit. Mluvím samozřejmě o produkovaném zvuku, i když se to mnohým bude zdát divné, ony ty úplně bezdrátové MPOW M5 nehrají ale vůbec špatně. Nejprve ale drobnost v podobě podpory několika důležitých zkratek: Bluetooth 5.0, A2DP, AVRCP a hlavně APT-X, které zajistí minimální zpoždění za obrazem (za předpokladu, že jej zařízení podporuje také).

Zvuk jako takový bych popsal jako poměrně vyvážený a hodně kulatý. V dobrém smyslu slova. Výšky, které sice nepíchají do uší ani při vyšších hlasitostech, jsou stále dobře čitelné, ale jsou zároveň asi největší slabinou MPOW M5. Zvuku chybí nějaká ta jiskra, nějaké to výraznější cinkání by se hodilo. Na druhou stranu je výškám stále výborně rozumět a díky své kulatosti netlačí na pilu a sluchátka se dají poslouchat hodně dlouho, aniž by bolely uši. Tedy samozřejmě tak dlouho, dokud to dovolí integrovaná baterie.
Středy nejsou úplně na svém místě, jsou trochu více vzadu, ale nejedná se o vyloženě typ „V-shaped“ zvuku. Sice by si zasloužily trochu zvýraznit, opět se nejedná o nějaký extra nedostatek.
Basy nejsou nějak extrémní, takže neočekávejte, že by vám MPOW M5 vybasovaly mozek z hlavy. Bas je trochu menší, než jsem si při pohledu na sluchátka myslel, ale o to je příjemnější na poslech. Je trochu dunivý a není úplně rychlý, ale dostatečný „punch“ mu rozhodně nechybí. Poslech Jamiroquai a jejich záležitosti „When you gonna learn“ s parádní basovou linkou je příjemný. Je pravda, že středobas zasahuje možná až moc do středů a zvuk tak má více basový základ, než by asi měl, ale sluchátkům to nezazlívám.
Ale ani v jiných žánrech se zvuk sluchátek neztrácí. Po vyzkoušení například extrémně náročného mixu metalu a elektroniky v podání soundtracku Doom od Micka Gordona se sluchátka statečně držela i při nejnáročnějších pasážích v „BFG Division“, sic basové pasáže už byly spíše jen dunivé a kopák byl až moc v popředí a celému zvuku vévodil.

Vzhledem k tomu, pro jaké uživatele jsou zcela bezdrátová MPOW M5 určena a vzhledem také k ceně a konstrukci musím uznat, že mě sluchátka bavila poslouchat od prvního testovacího poslechu. Jejich celkově kulatý zvuk s příjemným basem bude sedět asi naprosté většině uživatelů a jako bezdrátové špunty, které se budou používat díky výdrži spíše pro přejezdy do práce nebo na sportovní aktivity si myslím, že je zvuk skvělý.

Baterie, výdrž a praktické zkušenosti

MPOW uvádí, že by sluchátka měla vydržet až 6 hodin přehrávání. Což není sice úplně světoborná hodnota, nicméně na zcela bezdrátová sluchátka to není špatný výkon. A z praxe mohu velmi podobnou výdrž kolem 5,5 hodiny potvrdit. Zároveň je k mání i nabíjecí pouzdro, kam se sluchátka ukládají ke spánku a nabíjení energie. Ta má 800 mAh a měla by vydržet až 6 plných nabití sluchátek, což se mi opět v praxi potvrdilo.

Nabíjecí piny v krabičce

Nabíjecí piny v krabičce

Co se praktických vychytávek týče, tak ovládání tlačítky na sluchátkách mi zprvu nepřipadalo zrovna nejlepší. Ale postupem času jsem si zvykl na dvojité kliknutí na pravém pro zvýšení hlasitosti a dvojité kliknutí na levém pro snížení, je to vlastně nutnost pro pohodlné používání. Trojité kliknutí vyvolá Google asistenta. Dlouhé podržení na pravém sluchátku přeskočí skladbu, na levém se přehraje předchozí.

MPOW M5 mají poměrně velké tělo

MPOW M5 mají poměrně velké tělo

Trochu jsem se po zkušenostech s dalšími, nutno podotknout podstatně levnějšími bezdrátovými sluchátky, obával spárování jak mezi sebou, tak s nějakým přístrojem. Naštěstí jsou u MPOW celkem schopní a párování je opravdu dílem okamžiku. Stačí sluchátka vytáhnout z nabíjecí krabičky a máte spárováno. Nebo stačí sluchátka, která máte třeba v kapse a jsou vypnutá, zapnout sekundovým podržením na každém z nich a automaticky se spárují. A pokud by náhodou nebyla spárovaná, stačí kliknout na tlačítko na nehrajícím sluchátku a automaticky se propojí.
Nikdy se mi nestalo, že by se sluchátka „rozpojila“, měla mezi sebou zpoždění, nějaký šum nebo další aberace způsobené bezdrátovým spojením.
Spárování s telefonem je opět velmi jednoduché a rychlé. Stačí si najít položku „Mpow M5“ ve výčtu Bluetooth zařízení a připojit se.
Za mě tedy tolik obávaná funkčnost za jedna podtržená.

Hlas, který provází uživatele sdělováním informací o spárování, baterii, vypínání, zapínání a tak dále je v angličtině, je ženský a velmi příjemný na poslech.

Závěr recenze MPOW M5 – zcela bezdrátových sluchátek

Tak, jako mám u všech výrobků připomínky, mám i k dnes testovaným MPOW M5 nějaké. Zpracování pouzdra není úplně nejlepší, materiál sluchátek samotných by mohl být také o chlup lepší a nasazení MicroUSB pro nabíjení také není zrovna „2019“. Na druhou stranu vzhledem k ceně a určení je zde několik daleko podstatnějších plusů, které mínusy celkem zdatně negují. V prvé řadě je to příjemný kulatý zvuk, který sice úplně nereflektuje cenovku kolem 2000 Kč, nicméně bezdrátová konstrukce si prostě žádá své oběti. Sluchátka jsou, alespoň v mých uších, velmi pohodlná a ani několikahodinový poslech mi nevadil. Sluchátka skvěle sedí a nemají tendenci vypadávat ani při ostřejší chůzi nebo jiném, řekněme mírnějším sportu. Mírně mi ale vadilo, jak vystupují z uší. Opět, může se jednat jen o můj zvukovod a ušní boltec, které mají odlišný tvar. Pozitivně hodnotím i výdrž na jedno nabití, a to samé platí i pro nabíjecí boxík.

Takže celkově, za 2000 Kč, za které můžeme MPOW M5 zakoupit na našem spřáteleném webu www.ilin.cz, se jedná o zvukově slušná sluchátka, která dělají vše co mají v popisu práce a dělají to dobře.