Oficiální vydání špičkových telefonů Huawei řady Mate 30 bylo poznamenáno další kapitolou nekončícího obchodního konfliktu mezi Čínou a Spojenými Státy, protože čínský gigant se ocitl přímo uprostřed palby. Kvůli tomu Mate 30 nemá oficiálně podporu balíku Google Apps včetně obchodu Play Store a je tak v podstatě neprodejný mimo asijské trhy. A CEO Richard Yu se k tomuto problému osobně vyjádřil i na setkání s reportéry právě na oficiální představovačce před pár dny.

Podle jeho slov se firma v současné situaci rozhodla nevydat nové telefony na části světových trhů, protože absence Google Apps by znamenala jednoznačný odliv zákazníků a potenciální poškození značky. Na druhou stranu ale uvedl, že je Huawei připraven v okamžiku narovnání vztahů a vyřešení obchodního konfliktu doplnit podporu Google Apps doslova „přes noc“. To sice zní poněkud nadneseně, ale pan Yu to v rozhovoru ještě několikrát zopakoval, že by update šel k uživatelům v podstatě okamžitě.

To zní alespoň lehce optimisticky, ale je nutné si uvědomit, že konflikt má stále daleko k jednoznačnému řešení a táhne se už hezkých pár měsíců. Huawei upírá své naděje k nadcházejícím plánovaným oboustranným rozhovorům mezi zástupci znesvářených velmocí v listopadu, kde by možná mohlo dojít k průlomu. Fanoušci tak mohou doufat, že se řada Mate 30 dočká pouze odložení mezinárodního vydání jako například nedávný Honor 20 a nepřijdeme tak oficiálně o jeden z nejlepších telefonů současnosti. To by byla určitě škoda.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.