Série telefonů Huawei Mate 30 bude dnes představena v Mnichově. O všech přístrojích z této řady se v posledních dnech hodně mluvilo, tedy především o jejich designu a parametrech. Ale to, co mnohé z nás také zajímá je jejich cena a dostupnost. Dost možná už my, kteří žijeme ve střední Evropě a měli jsme v plánu některý z těchto modelů koupit právě na našem trhu, nemusíme řešit ani jejich cenu a ani dostupnost. Letos totiž dochází ke dvěma pro nás dost podstatným věcem.

Především je to otázka operačního systému Android. Na něm sice všechny čtyři modely Huawei Mate 30 poběží, ale systém bude očesán o služby a aplikace Google. Bez nich si mnozí z nás svůj telefon nedokážou představit. Jistě, vše se dá doinstalovat, ale možná stojí za zamyšlení, proč utrácet velké peníze za, řekněme, polovičně vybavený telefon. Pro čínský trh je tato záležitost celkem nepodstatná, protože v Číně je drtivá většina služeb a aplikací Google zakázána, takže tamní trh nebude tímto krokem ovlivněn.

A aby toho nebylo málo, je tu další špatná zpráva. Ta ale úzce souvisí s výše uvedeným. Podle stránek LetsGoDigital se údajně celá série na evropské trhy vůbec nedostane. Tuto informaci prý mají z důvěry hodného zdroje. Střední Evropa pro Huawei znamená velké odbytiště. Zejména pak v zemích jako jsou Německo, Francie, Španělsko, Itálie, Velká Británie a dalších, se produkty Huawei prodávají nad míru dobře. Proto vedení Huawei Group muselo posoudit všechna prodejní rizika a přistoupit k přehodnocení prodejních plánů. Vedení společnosti nechce na těchto trzích nabízet drahé telefony bez služeb a aplikací Google. V Evropě je to prostě poněkud zbytečné. Jak a zda se bude řada Mate 30 prodávat ve východní Evropě je zatím otázkou. Je ale spíš pravděpodobné, že se přístroje nepodívají ani na tyto trhy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.