Přestože společnost Huawei nedávno představila svůj vlastní operační systém HarmonyOS a tvrdí o něm, že je to operační systém budoucnosti, zdá se že jeho čas na praktické využití ještě nenastal. Alespoň pro chytré telefony prý systém ještě připraven není, ale údajně by se dal již použít u chytrých hodinek nebo notebooků. Hlavně u těch, které se budou prodávat na globálních trzích. A na globálních trzích se situace momentálně poněkud komplikuje. Nové telefony, které zde bude společnost nabízet poběží sice na systému Android ovšem s absencí služeb a aplikací Google.

Podle zatím nepotvrzených informací panuje značná nejistota i u plného používání systému Windows společnosti Microsoft. Jistě, výhledově by Windows mohl nahradit HarmonyOS, ale potřeba nahradit operační systém u notebooků je poměrně akutní. Podle stránky BetaNews se Huawei rozhodl pro jistě zajímavý krok. Začíná dodávat své Matebooky s operačním systémem Linux. Konkrétně jde o linuxovou distribuci Deepin. Zatím tedy prodeje běží jen pro čínský trh na Vmall. com, ale je možné, že v budoucnu budou prodeje i na globální úrovni.

A které notebooky nabízí Huawei s Linuxem Deepin? Konkrétně jde o MateBook X Pro, MateBook 14 a MateBook 13. U těchto tří laptopů je tedy už rovnou nainstalována linuxová distribuce Deepin 15.11, která byly vyvinuta přímo v Číně. Je open-source a najdeme zde proprietární aplikace jako je například Google Chrome, Spotify a nebo Steam. Také je u tohoto systému možnost uložit veškerá nastavení na cloud, včetně síťových nastavení, nastavení zvuku, myši a aktualizací. Jistou výhodou Linuxu je i to, že je dostupný zdarma, tedy bez nutnosti licencování, což by se mohlo projevit i na ceně notebooků. Pro Huawei je jistě Linux momentálně tou nejlepší alternativou k Windows, ale je otázkou, zda ji využijí i u dalších zařízení.