Hodnocení recenzenta

Byla by opravdu škoda, kdyby politické tahanice mezi USA a Čínou neumožnily uvedení Honoru 20 Pro na trh. Jde totiž o opravdu podařený telefon bez zásadních nedostatků.

9
x/10

Moc nescházelo a Honor 20 Pro, stejně jako některé ostatní letošní telefony této značky, by se na pulty obchodů nikdy nepodíval. Politické tahanice však nakonec umožnily uvést letošní portfolio Honoru na trh a my tak máme nyní možnost podívat se na to, zda tento telefon opět nabídne výborný poměr mezi cenou a užitnou hodnotou, jak to již jeho předchůdci nejednou dokázali. Jak na tom telefon je odhalí naše recenze Honor 20 Pro.

BALENÍ

Obsah bílé papírové krabičky vás po jejím otevření nikterak nepřekvapí. Telefon je uložen v pevné vaničce, pod níž má své místo návod, trn na šuplík SIM karet, nabíječka, USB-C kabel a redukce USB-C na 3,5 mm audiokonektor. Ochranný obal, který by se určitě hodil, chybí.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Honor 20 Pro, stejně jako mnozí jeho předchůdci zaujme barevnými efekty, které dokáže vykouzlit světlo na jeho zádech. Na výběr jsou dvě barevné verze pojmenované Phantom Black a Phantom Blue. Já jsem měl k dispozici druhou jmenovanou, jejíž tmavě tyrkysový vzhled je opravdu velmi pěkný a nenašel jsem ve svém okolí nikoho, komu by se telefon nelíbil.

Zpracování telefonu si zaslouží taktéž nejvyšší chválu. Přechody mezi jednotlivými díly rámu jsou hmatem absolutně neznatelné. Vložení plastových zad, která zdárně imitují sklo, je taktéž precizní, byť přechod mezi nimi a rámem je zcela zřejmý, ničemu to ale nevadí. Použitý plast s přehledem odolává škrábancům, otiskům prstů už ale nikoliv.

Z jinak zcela rovných zad výrazně vystupuje modul trojitého fotoaparátu, který doplňuje zapuštěný blesk a čtvrtý snímač pro makro snímky. Čtečku otisků prstů byste zde hledali marně, ta se totiž přesunula do aktivačního tlačítka na pravém boku. Umístění čtečky sem mně osobně maximálně vyhovuje. Reakce a spolehlivost rozpoznání otisku nelze jinak než chválit. Nad tímto tlačítkem je tradiční kolébka pro regulaci hlasitosti.

Na protějším boku má své místo jen šuplík pro SIM karty. S paměťovou kartou tento telefon vůbec nepočítá. Horní strana patří sekundárnímu mikrofonu a čidlu infraportu. Spodní strana s mikrofonem, USB-C konektorem a hlasitým reproduktorem se nijak nevymyká zaběhlým standardům. Reproduktor dokáže být hodně hlasitý s poměrně dobrým zvukem, jemuž nechybí ani hlubší tóny.

Přední straně dominuje displej s poměrně tenkými rámečky s nalepenou ochranou fólií a průstřelem pro selfie kameru. Mřížka reproduktoru sluchátka je umístěna až na hraně telefonu, na což si budete muset při telefonování zvyknout. Pod mřížkou je uschována taktéž notifikační RGB LED. Toto umístění jsem kritizoval i u jiných telefonů Huawei/Honor. LEDka je totiž zapuštěná, a pokud máte telefon klasicky položený ve vodorovné poloze bradou k sobě, vůbec blikání diody nevidíte.

Zájemci o tento telefon musejí také počítat s tím, že se nejedná o žádného drobečka. Hmotnost 184 gramů a výška 154,6 mm mluví za vše. Šířka 74 mm a tloušťka 8,4 mm jsou vcelku běžné hodnoty.

DISPLEJ

Velikost telefonu naznačuje, že displej rozhodně malý nebude. Úhlopříčka 6,26 palce, rozlišení 2 340 x 1 080 px a IPS technologie jsou základní charakteristiky použitého panelu. Absenci AMOLED či OLED displeje můžeme brát jako nevýhodu, když konkurence i v nižších cenových relacích dokáže tyto typy displejů nabídnout. Na druhou stranu je ale displej v Honoru velice dobrý, se sytými barvami a výbornou čitelností za všech okolností. Trošku však zlobí automatická regulace podsvícení. Při náhlém snížení okolního světla trvá několik sekund, než automatika zareaguje a i poté displej stále dost září a je potřeba jas ručně ještě upravit. Chybět může i možnost probuzení poklepáním.

HARDWARE A VÝKON

Výkon jednoznačně patří mezi nejsilnější stránky tohoto telefonu. Osazený procesor Kirin 980 s grafikou Mali-G76 MP10 a 8 GB RAM nenechává prostor pro kritiku za nedostatek výkonu, čemuž odpovídají i výsledky v benchmarku Antutu s naměřeným výsledkem 242 tisíc bodů. Přehrávání H.265 videí či hraní i těch nejnáročnějších her nečiní tomuto telefonu sebemenší problém. Stejně tak spouštění aplikací, jejich přepínání či pohyb v prostředí systému je bleskové.

Troufám si tvrdit, že nikomu nebude ani vadit absence slotu pro microSD karty, jelikož vnitřní úložiště s kapacitou 256 GB je opravdu královské. Škoda jen, že přenos dat z a do telefonu brzdí USB 2.0 rozhraní.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Pokud jste již měli v rukou telefon od Honoru či Huaweie, budete přesně vědět, co a kde hledat. Honor 20 Pro má nainstalovaný Android 9 Pie s tradiční nadstavbou Magic UI ve verzi 2.1.0. Ta se téměř vůbec neliší od EMUI, kterou používá Huawei. Systém je s hardwarem sladěn výborně, chování systému lze tedy jen chválit. Navíc v systému nejsou předinstalované žádné zbytečné zkušební aplikace a hry, což se dříve stávalo. Mezi nástroji najdete aplikaci pro záznam zvuku, přenos dat z jiného telefonu, či správce s integrovaným antivirem.

V nastavení nechybí možnost aktivace gest, byť nejsou tak propracovaná jako u MIUI, hodit se může plánované zapnutí a vypnutí telefonu či Sejf pro zašifrování soukromých dat v telefonu. Co mi naopak chybělo, je možnost aktivace tmavého režimu. Ten snad přinese nějaká budoucí aktualizace.

BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita 4 000 mAh, kterou je telefon vybaven, slibuje solidní výdrž a té se také dočkáte. Jestliže nebudete telefon využívat k hraní náročných her, což bude vzhledem k výkonu pro nemálo majitelů asi obtížené, počítejte s výdrží dva až tři dny. Dvoudenní výdrže dosáhnete i při náročných pracovních dnech s množstvím hovorů. Při mém běžném používání s aktivní synchronizací dvou mailových účtů, neustálém připojení k Wi-Fi či LTE, několika hovorech denně, využívání komunikátorů a on-line služeb, pořízení několika fotek i aktivní GPS, jsem vydržel rovné tři dny, což se mi už dlouho u žádného telefonu nestalo.

Úsměv na rtech vám vykouzlí i rychlost nabíjení. Dle zbývající kapacity lze mít baterii plně nabitou za cca hodinu. Mně ze zbývajících 15 % zabralo nabíjení cca 75 minut. Za těmito velmi zajímavými čísly stojí především nabíječka s výkonem 22,5 W. Škoda jen, že toto skutečně rychlé nabíjení není doplněno i třeba pomalejším bezdrátovým nabíjením.

KONEKTIVITA

Při pohledu na specifikace telefonu byste si mohli položit otázku: „co víc si přát?“. LTE i VoLTE je samozřejmost, Wi-Fi s podporou obou pásem taktéž včetně standardu 802.11ac. Bluetooth 5.0 podporuje kodek aptX HD, takže lze plně využít možností kvalitních bezdrátových sluchátek, a na konec je tu i NFC, které s nástupem mobilních plateb nabírá na významu. Během zkoušení telefonu jsem žádné problémy s připojením či nestabilitou nezaznamenal.

GPS

Stejnou otázku jako u bezdrátových technologií byste si mohli položit i u těch lokalizačních. Telefon podporuje kompletní paletu v podobě GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a QZSS. Fix pozice je okamžitý a přesný. Totéž platí i pro záznam polohy. Navigování v autě bylo taktéž zcela bezproblémové. K dispozici je i elektronický kompas doplněný předinstalovanou aplikací.

FOTOAPARÁTY

Do třetice všeho dobrého. K vysokému výkonu a výborné výdrži se přidává i skvělý fotoaparát. Ten je složen z celkem čtyř snímačů. Hlavní 48 Mpx nabízí výbornou světelnost f/1.4, laserové ostření a optickou stabilizaci. Druhý snímač s 8 Mpx rozlišením, světelností f/2.4 má taktéž laserové ostření a optickou stabilizaci, je ale vybaven optikou s trojnásobným přiblížením. Třetí snímač s širokoúhlou optikou má rozlišení 16 Mpx a f/2.2. Posledním do party je 2 Mpx snímač se světelností f/2.4, jenž je určen pro pořizování makro snímků. Přední kamera spoléhá na 32 Mpx snímač se světelností f/2.0 a elektronickou stabilizací.

Za kvalitu pořízených fotek se telefon rozhodně nemusí stydět, ba právě naopak. Příjemně syté barvy, dostatek detailů, rychlé a přesné ostření, velmi dobře fungující HDR režim, jsou vlastnosti, kvůli kterým budete chtít s telefonem rádi a často fotit. Odradit vás nemůže ani nedostatek světla. Parádní noční režim pak dokáže i za šera či tmy pořídit nadstandardně kvalitní snímky.

Při běžném focení můžete přímo v aplikaci využít možností hybridního pětinásobného zoomu, bez znatelné ztráty kvality. Aplikace sice umožňuje až třicetinásobné přiblížení, ale zde už logicky jde kvalita rapidně dolů. Čeho se však vyvarujte, je focení s makro snímačem. Focený objekt musí být ve vzdálenosti 4 cm, jinak je fotka rozmazaná a ani tak vás výsledek nijak nenadchne. Mnohem lepší službu vám udělá hlavní snímač. Totéž lze říci i o širokoúhlých fotkách, které trpí nedostatkem detailů. Do galerie přidávám tradičně i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Pochvalu si zaslouží i videa. Natáčet můžete v 4K při 30 sn./s či Full HD při 60 sn./s. V obou případech je díky optické stabilizaci záznam příjemně plynulý, ostrý a s přirozeným podáním barev. Natáčet můžete taktéž zpomalená videa, a to až do rychlosti 960 sn./s v HD rozlišení. Se záznamem vám pomůže automatika, která začne nahrávat v okamžiku zaznamenání pohybu.

Přední kamera s nadstandardním rozlišením nabídne více než dobré snímky. Musíte však počítat s tím, že má poměrně malou hloubku ostrosti. Pro pobavení či mladší ročníky nabízí aplikace režim Objektiv AR, který v reálném čase dokáže vytvořit tzv. 3D Qmoji z přednastavených figurek.

ZÁVĚR

V úvodu recenze jsem pokládal řečnickou otázku, zda i Honor 20 Pro dokáže nabídnout atraktivní poměr mezi cenou a užitnou hodnotou jako mnohé jiné telefony této značky. Po více než dvoutýdenním soužití musím jednoznačně říct, že ano. Samozřejmě telefon se nezavděčí všem. Někdo bude kritizovat absenci AMOLED displeje či bezdrátového nabíjení, jiný výstup na sluchátka jen přes redukci. Líbit se vám nemusí také průstřel v displeji. Záleží, čemu dáváte přednost.

Pokud ale chcete výkonný telefon se skvělou výdrží v atraktivním balení, pak je Honor 20 Pro správná volba. Navíc si k těmto silným stránkám připočtěte více než atraktivní cenu 12 990 Kč a rázem máte před sebou telefon, kterému se nebojím předpovídat velmi dobrá prodejní čísla.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Honor.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.