Zákopová obchodní válka mezi Čínou a Spojenými Státy se nám už zase rozhořela na plné obrátky a obě strany se předhánějí v nových a ještě vyšších nových clech na zboží protivníka. Uprostřed konfliktu trpí například i čínský mobilní gigant Huawei a reálné řešení uměle vytvořené krize stále není na dohled. K situaci se dnes pro deník New York Times vyjádřil i zakladatel a šéf Huawei Ren Zhengfei a jeho slova se dají pokládat za velmi zajímavá, protože by na nabídnutou vábničku zahrnující nabídku licencí na 5G technologie mohla americká strana konečně zareagovat.

Ren Zhengfei totiž doslova prohlásil, že je Huawei otevřen možnosti licencování svých 5G technologií a sítí pro americké společnosti, což by Američanům umožnilo konečně dorovnat čínský náskok v této oblasti. Trhu totiž momentálně dominuje čtveřice Huawei, ZTE (Čína), Ericsson (Švédsko) a Nokia (Finsko), přičemž USA nemají ve hře ani jednoho koně. Přístup k nejmodernějším 5G licencích by jim tak umožnil plnou konkurenceschopnost a možnost prodeje vlastních 5G zařízení na bázi technologií Huawei po celém světě kromě Číny. Šéf Huawei tuto variantu označil jako „vytvoření vyvážené situace mezi Čínou, USA a Evropou“. Zajímavé.

Těžko říci jak se k podobné nabídce olivové ratolesti postaví americká strana, ale dovedu si představit, že šéfům některých amerických společností se po vzoru strýčka Skrblíka začaly před očima objevovat mžitky ve tvaru dolaru. Nabídka Huawei by totiž umožnila modifikace softwarového kódu v zařízeních nebo jeho kompletní výměnu, takže by odpadl i zástupný problém ohledně možného zneužití technologií čínskou stranou. Otázkou také zůstává, jak by se k podobné nabídky licencí postavila čínská vláda, protože dominance Huawei v oblasti 5G technologie by se mohla také jim po americkém vzoru jevit jako národní zájem. Uvidíme, třeba se blýská na lepší časy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.