Představovačka letošní řady Huawei Mate 30 je na spadnutí. Pro společnost Huawei to však nebude až tak radostná událost, jak by se mohlo zdát. Díky sankcím amerického Ministerstva obchodu a také společnosti Google, která nezrušila omezení používání operačního systému Android, budou modely Mate 30 bez služeb a aplikací Google. A nejen to. Stejný osud čeká i skládací telefon Mate X. S touto neradostnou zprávou vydávají také světoví analytici svá prohlášení. Tvrdí, že to bude mít dopad na prodeje nejen této řady, ale pokles prodejů zaznamenají i další telefony Huawei. Určitým řešením by však mohl být vlastní operační systém HarmonyOS, který byl nedávno představen.

Nový operační systém Huawei vznikl jako alternativa k systému Android a společnost jej stále považuje jako záložní řešení. Ovšem situace kolem plného používání Androidu je víc než nejistá a vlastně nikdo zatím netuší, zda a kdy vůbec by mohlo dojít k nějaké pro Huawei pozitivní změně.

Původní zvěsti o HarmonyOS se nesly v tom duchu, že jde o naprosto universální systém, který bude možno použít v podstatě v jakémkoli zařízení. Prvním z nich bude chytrá obrazovka a následně by mohl být aplikován do notebooků a chytrých hodinek. Prvotní informace zněly, že také integrace a používání vlastního Huawei systému u chytrých telefonů nebude problém.

To se však změnilo, když generální ředitel společnosti, pan Ren Zhengfei, začíná ustupovat od tvrzení, že systém je připraven i pro telefony. V článku na čínském MyDrivers Zhengfei tvrdí, že společnost vlastně zatím ani neuvažovala o tom, jak systém přenést na telefony. Přestože by tak rádi učinili co nejdříve, budování vlastního ekosystému je otázkou několika let.

Dále uvedl, že systém lze dobře uplatnit pro průmyslové řízení, automatizované řízení nebo automobily. Lze jej použít v hodinkách, televizorech nebo v podobných koncových produktech. Co se týče telefonů, zde systém sice může také pracovat, ale v tomto případě není pro společnost jeho použití prioritní. Huawei chce i nadále zůstat věrný systému Android. Ovšem pokud Google neuvolní licenci pro použití svých služeb a aplikací, HarmonyOS bude použit v příštím roce u řady Huawei P40.