Hodnocení recenzenta

Pokud máte zálusk na chytré hodinky, ale zároveň nemáte rádi nabíjení veškeré elektroniky obden, jsou Amazfit GTR opravdu skvělou volbou. Mají všechny důležité funkce, jsou z kvalitních materiálů a mají výborný displej. Pokud výrobce zapracuje na uzavřeném systému, budou hodinky minimálně ještě o jeden bod lepší.

7.5
x/10

Chytré hodinky ještě stále zažívají celkem dobré období ve svém životním cyklu. Nahradí klasické náramkové hodinky a přidají spoustu funkcí navíc. Xiaomi Huami Amazfit GTR jsou sportovní chytré hodiny, které osloví hlavně ty, kdo nemají rádi nabíječky. Recenze Xiaomi Huami Amazfit GTR může začít hned po poděkování našemu spřátelenému webu www.xm.cz, kde si tyto chytré hodinky můžete zakoupit.

Balení

Černá krabička, na které jsou všechny ty důležité popisky, čísla, údaje a pěkný obrázek hodinek v lesklé černé barvě, v sobě ukrývá bílou krabičku, ve které jsou samotné hodinky, poměrně tlustý návod a nabíječka. Nabíječka je magnetická, a to jak pro samotné hodinky, kdy určuje správné natočení hodinek aby se nabíjely, tak i pro podložku. Pokud máte tedy nabíječku na kovovém podkladu, například na PC bedně, bude držet sama.

Trochu mě zklamalo, že v balení není například druhý pásek, protože ten hnědý není zrovna moc povedený. Ale o tom až potom.
Na displeji je z výroby ochranná folie. Bohužel není průhledná, ale černá s obrázkem ciferníku, takže se nedá na hodinkách nechat jako ochrana i při používání.

Design a zpracování

Design chytrých hodinek by se dal rozdělit do několika málo směrů a většina hodinek v tom daném směru vypadá stejně, jako ten zbytek. Kulaté, hranaté, fitness náramek.
Ani nemůžeme očekávat něco zajímavého, jako je tomu někdy zvykem u hodinek klasických. Amazfit GTR jsou kulaté hodinky s pevnou lunetou, plastovým dýnkem, kde je umístěno několik senzorů a dvěma tlačítky na pravém boku. Horní tlačítko má pěkný detail v podobě červeně nabarveného vnitřku.

Kovové tělo je oblé a je vyvedeno v kovové šedi a kromě trochu ostřejší vnitřních hran u „pacek“, kam se připevňuje pásek, mu není z hlediska zpracování, co vytknout.

Hodinky jsou poměrně tenké

Hodinky jsou poměrně tenké

Tlačítka jsou také kovová a mají celkem dobrou odezvu s trochu delším mrtvým chodem než bych si přál, ale možná je to jen kvůli tomu, aby se tlačítka sama nestiskla při pohybu ruky nebo o oblečení.

Amazfit GTR

Kulatý AMOLED displej s rozlišením 454 x 454 pixelů o velikosti 1,2″ je krytý sklem Gorilla Glass 3.

Kulaté tělo má průměr 47 mm a displej samotný asi 36 mm a je vyveden až do okraje lunety, tloušťka je 12 mm včetně hrbolku se senzory. Hmotnost hodinek i se silikonovým páskem je 52 gramy. Hodinky jsou tedy svým rozměrem určeny čistě pro pány.

Na ruce působí hodinky lehce a dobře se nosí, nikde netlačí ani neřežou.

47 mm je velikost pouze pro větší ruce

47 mm je velikost pouze pro větší ruce

Displej

Zobrazovadlo, které je u Amazfit GTR použito, je kulatý AMOLED displej s rozlišením 454 x 454 pixelů s velikostí 1,2″ a je krytý sklem Gorilla Glass 3. Hodinky také disponují senzorem okolního světla, takže člověk nemusí přemýšlet nad tím, proč doma na hodinky viděl a venku už nevidí nic. Korekce jasu funguje trochu skokově, ale je na ni spolehnutí.

AMOLED displej je skvěle čitelný i venku

AMOLED displej je skvěle čitelný i venku

Rozsah jasu, další z důležitých vlastností, je výborný a nejvyšší jas stačí i na ostré venkovní slunce. Na druhé straně je jas nejnižší, který uživateli nevypálí oči, když mu v noci přijde notifikace.

Už díky použití AMOLED displeje je celkem jasné, že kontrast je výborný a zobrazování barev velmi syté. A i díky vysokému rozlišení je opravdu radost se na displej dívat.

Ovládání hodinek probíhá hlavně skrze dotykový displej, stejně jako u všech moderních telefonů. I tady prošly Amazfit GTR bez ztráty kytičky.

Hardware

Kromě výše zmíněného AMOLED displeje, mají Amazfit GTR například i NFC, GPS a Glonass a Bluetooth 5.0 s BLE (Bluetooth Low Energy). Hodinky jsou poháněny neznámým procesorem o neznámé frekvenci –  bohužel jsem nikde nenašel ani zmínku o možném hardwaru, kterým by hodinky měly být vybaveny. Pokud by někdo věděl více, tak poprosím o doplnění v diskuzi.

Zbytek výbavy jsou například šestiosý akcelerometr, senzor tlaku vzduchu, senzor tepu nebo senzor okolního světla.
Baterie má kapacitu 410 mAh a jedná se o lehký typ Li-Pol. Baterie by měla udržet hodinky i při intenzivním používání velmi dlouho v akci.

Amazfit GTR jsou také vodotěsné, a to až ATM5, tedy běžné osprchování a případné plavání bez potápění by měly hodinky ustát bez obtíží.

Pokud by někdo chtěl lepší pásek, hledejte rozměr 22 mm.

Software – hodinky

Amazefit používá svůj vlastní operační systém a je tedy zcela závislý na aplikacích, které se výrobce uvolí do hodinek dostat. Možnost nainstalovat si vlastní aplikaci tady bohužel není na pořadu dne. Firmware, se kterým jsem hodinky testoval, je poslední v té době dostupný – v1.3.4.11. Firmware se musí aktualizovat přes aplikaci v telefonu, hodinky se nemají jak připojit k internetu nebo k PC.

Poslední dostupná aktualizace Amazfit GTR

Poslední dostupná aktualizace Amazfit GTR

Co se výbavy týče, jedná se spíše o takový nutný základ. Snímání tepu, 12 přednastavených sportovních režimů (chůze, běh, cyklistika, plavání, posilování a další.), správa notifikací, počasí, ovládání hudebního přehrávače, budík, kompas, časovač a stopky. Vhod může někdy přijít i možnost najít spárovaný telefon, pokud jsou k němu hodinky připojeny.

Rolovatelné menu

Rolovatelné menu

Většině uživatelů by měla takovýto výbava celkem stačit, i když chápu, že hodinky s tak skvělou výdrží na jedno nabití by mohly být použitelné i pro jiné účely.

Téměř všechny aplikace mají jednotný styl a celé prostředí vypadá povedeně a celistvě a vše se ovládá jednoduchými gesty nebo velkými tlačítky.

S posledním updatem také dorazila možnost „Always On display“, tedy zobrazování času i tehdy, když se hodinky nepoužívají. Bohužel se tato funkce nedá nijak nastavit, pouze zapnout a vypnout. Font zobrazení hodin není zrovna nejhezčí a na noc by se rozhodně hodila možnost vypnutí a opětovného zapnutí.
Always On displej se vypne po asi 10 minutách, takže jeho účel vlastně ani moc nechápu. Protože stačí otočit zápěstí a hodinky se normálně zapnou, ukáží čas a notifikace a když se zápěstím opět otočí zpět, zase se přepne do stand-by módu.

Always-On displej

Always-On displej

Co mě ale bohužel zklamalo, jsou animace u přechodů například mezi ciferníkem a měřičem tepu a krokoměru, při spuštění kompasu a občas i dalších aplikací. Snad se to zlepší s další aktualizací firmwaru, hodinky by si to zasloužily.

Amazfit GTR mají také díky akcelerometru možnost rozsvícení, když uživatel otočí rukou, aby se podíval na hodiny nebo notifikace na hodinkách. Funkce fungovala velmi dobře a neměl jsem s ní problémy. Až jednou jsem se ráno začal div ne rozčilovat, že se hodinky prostě nerozsvítily… a to proto, že jsem zapomněl, že jsem si v aplikaci v telefonu nastavil, aby se tato funkce zapnula až v 7:00 ráno a do té doby aby byla naopak vypnutá.

Praktická funkce rozsvícení displeje

Praktická funkce rozsvícení displeje

Pro české uživatele mám (zatím) bohužel špatnou zprávu v podobě podpory pouze anglického jazyka, a to platí i pro notifikace, které nedokáží zobrazovat české znaky. Místo nich se zobrazují pouze otazníky.

Podpora českých znaků není zrovna prvotřídní

Podpora českých znaků není zrovna prvotřídní

Software – aplikace Amazfit

Aplikaci si můžete samozřejmě stáhnout na Google Play, je zdarma a obsahuje plno funkcí nutných pro správné fungování hodinek. Respektive, pokud nebudete mít hodinky spárované s telefonem, nebudou vám k ničemu. Bez alespoň nějakého spárovaného přístroje se totiž hodinky zapnou pouze s hláškou, abyste pokračovali v aplikaci Amazfit.
Přestože se považuji za poměrně zkušeného uživatele elektroniky, trvalo mi snad půl hodiny, než jsem hodinky úspěšně připojil k telefonu.

Po zapnutí aplikace a kliknutí na možnost spárovat nové zařízení jsem byl vyzván k tomu, abych naskenoval QR kód z hodinek. Jenže hodinky nezobrazovaly žádný kód ani po restartování, nebo i resetování celého zařízení. Zkoušení nastavení BT, aplikace, restartu telefonu a dalších věcí vedly k tomu, že jsem musel prohledávat fóra, kde se přesně tento problém snažilo vyřešit nemálo uživatelů.
Sice se to nakonec povedlo, ale pro člověka, který není kovaný, by to byla skoro nevyřešitelná situace.

Naštěstí vývojáři nikdy nespí a aplikace doznala od doby prvního nainstalování několika příjemných aktualizací, které tento problém řeší. Teď je přímo u scanneru QR kódu tlačítko „No QR code displayed on the watch“, tedy že se na hodinkách žádný QR kód nezobrazuje. Po kliknutí se objeví obrazovka s hledáním hodinek a jelikož je uživatel vyzván k zapnutí polohovacích služeb, hodinky se „najdou“ s telefonem již bez problémů.

Co se samotné aplikace týče, nemám vlastně nic, co bych mohl vytknout. Všechny agendy jsou funkční, zobrazují všechna důležitá čísla, počet kroků, čas, grafy průběhu, počet spálených kalorií a tak dále.

Skrze aplikaci se do hodinek dá dostat i nový styl ciferníku, na výběr je jich relativně dostatek. Bohužel v hodinkách můžou být pouze tři ciferníky, na více není prostor.

Baterie a výdrž

Výrobce se chlubí 24 dny při intenzivním používání a až 74 dny při běžném používání a z praxe mohu tyto hodnoty potvrdit, byť nemám hodinky zdaleka tak dlouho, nemusel jsem za celých 14 dní hledat nabíječku a po týdnu mi baterie zobrazovala 88%, což je opravdu skvělá výdrž.

 

Závěr recenze Xiaomi Huami Amazfit GTR

Amazfit GTR, přestože mají svoje chyby, mě nakonec vlastně docela bavily a dokázal bych si představit jejich používání v nějaké osobní rovině.
Co mi kazilo lepší zážitek z používání, je určitě nepodpora češtiny, nebo alespoň českých znaků v notifikacích a trochu zmatená aplikace. Zasekané přechody animací také nepřidají. Pro někoho to může určitě být i uzavřený operační systém, který vlastně nabízí spíše jen očekávané základní funkce.
Na druhou stranu je téměř jisté, že se lvím podílem podílí (ach, to je krásné slovní spojení) na fantastické výdrži na jedno nabití a pokud nebudete v hodinkách používat GPS, obejdete se bez nabíječky klidně i několik týdnů a už to samotné je velmi silný argument.
Dále výborné zpracování těla a stejně výborný je i AMOLED displej, který má jemné rozlišení, skvělé barvy, dostatečný rozsah jasu a skvělou čitelnost.
Trochu zamrzí nevzhledný pásek, který bych osobně vyměnil za něco napohled hezčího.
Ale celkově mohu Amazfit GTR doporučit a kdo by si je chtěl zakoupit, může tak učinit na našem spřáteleném web www.xm.cz, kterému tímto posíláme díky za zapůjčení hodinek na recenzi!