Jen před pár týdny to vypadala, že nešťastná obchodní válka mezi Huawei a americkou vládou se konečně dostala k jednacímu stolu a vše míří ke zdárnému konci, ze kterého by měl každý zákazník a fanoušek mobilních technologií radost. Bohužel opak je pravdou a hlavní problém s přístupem Huawei k operačnímu systému Android od Google (a hlavně balíku aplikací Google Apps) je tu znovu. Po ohlášených trablech chystaného Mate 30 Pro je tu i další „jobovka“, protože podle posledních zpráv serveru Nikkei nebude mít Google Apps ani revoluční ohebný Huawei Mate X.

Ohebný model Huawei Mate X si prošel za svoji existenci už pořádně turbulentním vývojem i po hardwarové stránce, protože po oficiálním představení před pár měsíci se dočkal jen odkladů, stejně jako hlavní konkurence v podobě Samsung Galaxy Fold. Nejnovější datum reálné dostupnosti na trhu je listopad, což na veletrhu IFA 2019 v Berlíně potvrdil i zástupce Huawei, pan Richard Yu. Samozřejmě po podobném kolotoči slibů už jsme i ohledně tohoto termínu lehce nedůvěřiví, ale budeme jen doufat.

Případná absence balíku Google Apps je pro každý telefon polibkem smrti s ohledem na západní trhy (a dokonce i většinu Asie), protože uživatel chce kompletní funkčnost hned po vybalení. Každý jen trochu zkušenější uživatel samozřejmě bleskurychle najde cestu k instalaci chybějícího softwarového balíku vlastní cestou, ale v konečném výsledku to prodeje zasáhne opravdu masivně. Celá situace je opravdu politováníhodná, protože Huawei se znovu stává jedním z hlavních rukojmí neúspěšných čínsko-amerických jednání na vládní úrovni o obchodních dohodách.