Samsung si své procesory Exynos obvykle žárlivě střeží a neposkytuje je ostatním výrobcům, ale v poslední době ledy tají a letos je dostaly třeba některé Motoroly. Další značka už je ale také na cestě, protože korejský gigant podepsal spolupráci s čínským Vivo, kteří tak brzy vydají telefon s novým procesorem Exynos 980. Ten byl představen jen předevčírem a ačkoli se jedná o midrange čip, tak jde o první kousek s integrovaným 5G modemem. Pro Vivo jde také o premiéru, protože v minulosti používali výhradně jen procesory od Qualcommu nebo Mediateku.

Exynos 980 je osmi-jádrový procesor založený na 8nm litografii, který má k dispozici dvojici výkonných jader Cortex-A77 taktovaných na 2.2 GHz, které doplní šestice úsporných jader Cortex-A55 taktovaných na 1.8 GHz. Grafické jádro Mali-G76 MP5 je údajně designováno pro herní výkon, takže nebude dýchavičné. Čipset podporuje LPDDR4X RAM a UFS2.1 nebvo eMMC 5.1 vnitřní paměti, maximální podporované rozlišení je WQHD+ a má možnost mít duální 20MP senzory fotoaparátu nebo 108MP single kamerku. Konektivita je také pokročilá s Bluetooth 5.0, GNSS nebo Wi-Fi 6.

Dnes už je také samozřejmostí i NPU čip pro umělou inteligence, takže nový Exynos samozřejmě nebude výjimkou. A integrovaný 5G model zvládne rychlosti až 2.55 Gbps a nelekne se ani podpory 4G LTE. Uvidíme, který konkrétní model značky Vivo bude tímto procesorem vybaven a hlavně jak se v Číne popasují s nastavenou cenou. Každopádně se jedná o další ústupek Samsungu s ohledem na „hamounění“ procesorů vlastní výroby, což jsou pro zákazníka jen a jen dobré zprávy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.