Hodnocení recenzenta

Tam, kde hodinky Amazfit Verge ztrácí ve vzhledu, dohání to jinde výborným displejem, nabídkou funkcí a velmi dobrou výdrží na baterii.

8
x/10

Hned na úvod recenze Xiaomi Amazfit Verge je potřeba zmínit, že tyto hodinky nejsou žhavou novinkou, což se na druhou stranu projevuje v poklesu ceny, za kterou je můžete pořídit a samozřejmě v odladěnosti jejich systému. Pokud patříte mezi aktivní sportovce, určitě již vhodné hodinky vlastníte. Jste-li rekreační sportovec, nebo prostě jen chcete zkusit, jak se vám bude s chytrými hodinkami žít, mohou pro vás Amazfit Verge být správnou volbou.

BALENÍ

Rozbalování krabičky s hodinkami lehce připomíná matrjošku. Nejdříve otevřete tenkou černou krabičku, v ní je bílá masivnější krabička v níž už najdete samotné hodinky zasunuté v další krabičce, ve které je pak nabíječka s napevno uchyceným USB kabelem. Nic víc výrobce nepřibalil, ale víc toho ani potřebovat nebudete.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Tyto hodinky vás svým designem rozhodně neosloví. Jednoduché plastové tělo v šedé barvě bez jakýchkoliv designových prvků působí hodně lacině. Ve svém okolí jsem se setkal s negativními a spíše neutrálními názory. Vyloženě pozitivně nereagoval nikdo. Jsou to hodinky zaměřené převážně na sport, takže jim laciný vzhled lze prominout. Jednolitost těla narušuje jen oranžové aktivační tlačítko na pravém boku, zdířky pro mikrofon a hlasitý reproduktor. Hlavním ovládacím prvkem tak zůstává dotykový displej.

Spodní část hodinek patří senzorům a kontaktům pro nabíjecí kolébku. Ta se svým vzhledem taktéž nemůže dvakrát pyšnit. Ke cti jí budiž, že působí robustně a hodinky v ní pevně drží. Řemínek je vyroben z hypoalergenní gumy. Jeho výměna je velmi snadná díky pružinkovému uchycení a 14 mm rozteči.

DISPLEJ

Jestliže vzhled vás nemá moc čím zaujmout, displej je jeho absolutním opakem. Super AMOLED o velikosti 1,3 palce je, jak už jsem zmínil, dotykový s jemným rozlišením 360 × 360 px,  o jehož ochranu se stará tvrzené sklo Gorilla Glass 3. Barvy displeje jsou krásně syté a čitelnost je za všech světelných podmínek velmi dobrá. Tomu napomáhá i automatická regulace jasu. V nastavení můžete zvolit aktivaci displeje při zvednutí ruky včetně časového intervalu, kdy se tak dít nemá. To se hodí v noci, jelikož jinak se displej občas rozsvítí.

Displej taktéž může být stále zapnutý, aniž by výdrž nějak výrazně utrpěla. Dle zvoleného ciferníku se zobrazují jen ručičky jako u klasických hodinek nebo čísla jako na starých digitálkách. Nabídka vzhledů ciferníků je velmi bohatá. Měnit je můžete buďto v aplikaci telefonu, nebo i přímo v prostředí hodinek.

HARDWARE

O chod systému se stará dvou jádrový procesor s frekvencí 1,2  GHz, 512 MB RAM a úložiště s kapacitou 4 GB. Z něj je pro vaše potřeby k dispozici cca 2,5 GB, což je dostatek prostoru pro oblíbenou hudbu, kterou si můžete při cvičení či sportování pustit. K tomuto účelu můžete, jste-li hudební masochisté, použít reproduktor, který dokáže hrát poměrně nahlas, ale jeho přednes pochopitelně nenadchne. Raději tak připojte sluchátka přes Bluetooth 4.2 LE. Jejich spárování proběhlo vždy bleskově.

Hodinky se však neomezují jen na prostou komunikaci s telefonem, k čemuž Bluetooth samozřejmě slouží taktéž, ale díky Wi-Fi se dokáží připojit i k internetu. Odsud si hodinky stahují aktuální firmware, na který vás upozorní i aplikace v telefonu. Opačným směrem pak proudí data do cloudu, kde se synchronizují naměřené hodnoty a zaznamenané sportovní aktivity.

Poslední bezdrátovou technologií, kterou hodinky disponují, je lokalizace pomocí GPS a GLONASS. Pokud máte nad sebou nerušený výhled na oblohu, je fix pozice otázkou pár sekund. Pokud jsou v okolí ale domy či stromy, počkáte si i několik desítek sekund. K přesnosti záznamu pohybu nemohu říct nic negativního.

FUNKCE HODINEK A ZKUŠENOSTI

Stejně jako displej i sytém a funkce patří mezi silné stránky hodinek. Vlastní operační systém bez problémů komunikuje se zařízeními s Androidem i iOS. K párování budete potřebovat aplikaci Amazfit, ve které naskenujete QR kód z displeje hodinek. Po spárování se ihned dostáváte do prostředí systému, ve kterém se pohybujete tahy ve čtyřech směrech.

Tahem odshora dolů se dostanete k rychlým akcím, jako je ztlumení zvuku, režim letadlo, korekce jasu či vstup do nastavení. Na pozadí této obrazovky se zároveň dozvíte předpověď počasí pro aktuální lokalitu. Opačným tahem, tedy odspodu nahoru, se dostáváte k notifikacím a zprávám. Ty se zobrazují včetně české diakritiky. Tahem zprava doleva se zpřístupní nabídka všech funkcí, kde najdete např. měření srdečního tepu, informace o spánku, budík (bohužel jen zvukový), stopky, hudební přehrávač, časovač, kompas a především sportovní aktivity.

Zde najdete celkem 12 aktivit včetně běhu, chůze, cyklistiky, běhu na páse, jízdy na rotopedu, lyžování, tenisu či skákání přes švihadlo. Při spuštění venkovních aktivit nejdříve hodinky začnou hledat GPS signál a po jeho nalezení zavibrují. Samotnou aktivitu však můžete zahájit i bez čekání na fix pozice. Během záznamu se na displeji zobrazují základní informace jako je čas, doba trvání, vzdálenost a hodnota srdečního tepu. Na dalších obrazovkách pak uvidíte více detailních informací. Po ukončení aktivity vám hodinky poskytnou velké množství informací o průběhu trasy i zatížení srdce. Tyto informace se samozřejmě pohodlněji vyčtou v aplikaci Amazfit.

Co může někomu chybět, je zobrazení mapy. Tu opravdu hodinky zobrazit nedokáží, pouze graficky zaznamenanou trasu. Záznam lze uložit do GPX souboru, který po připojení k počítači můžete nahrát do jiné sportovní aplikace či do map.

Hodinky lze využít i pro telefonování, a to nejen jako pasivní příjem hovoru ze spárovaného telefonu. Do hodinek se vám totiž synchronizuje seznam kontaktů a najdete v nich i číselnou klávesnici pro zadání čísla. Můžete tak aktivně vyvolat hovor přímo z hodinek.

Jedinou drobnou vadou na kráse systému je, že není lokalizován do češtiny. Systém sám o sobě je ale velmi jednoduchý na ovládání, ztratit se v něm je téměř nemožné. Reakce jsou za všech okolností svižné, uživatelská zkušenost je tedy více než pozitivní.

VÝDRŽ NA BATERII

I tato disciplína patří mezi silné stránky hodinek. Baterie s kapacitou 390 mAh bez problémů udrží hodinky v chodu čtyři dny při aktivním příjmu notifikací, kontinuálním měřením srdečního tepu včetně aktivní GPS po dobu několika hodin u záznamu sportovních aktivit. Jestli budete hodinky využívat jen pro zobrazování času a příjem notifikací, nebude problém vydržet i celý týden. Nabíjení do plné kapacity pak trvá cca 60 minut.

APLIKACE AMAZFIT

Ke komunikaci telefonu si nevystačíte s aplikací Mi Fit, ale Amazfit. Obě aplikace jsou si ale velmi podobné. Opět je na úvodní obrazovce základní pohled na vaši osobu, informace o aktuálním stavu kroků, data o posledním spánku a zaznamenané aktivitě.

Nastavení taktéž kopíruje Mi Fit, můžete tedy nastavit budík, z jakých aplikací budou hodinky přijímat oznámení, seřazení aplikací v hodinkách apod. Navíc je zde možnost výběru ciferníku. Jejich paleta je stejná jako v hodinkách. Co však chybí, je přímé napojení na ostatní sportovní aplikace jako Strava či Endomondo.

ZÁVĚR

Hodinky Amazfit Verge nemají ambici konkurovat vyspělým sporttesterům za výrazně vyšší ceny. Rekreační sportovce však mohou svými funkcemi plně uspokojit. Totéž platí i pro ty z vás, kteří máte zájem o chytré hodinky na běžné nošení a budete vyžadovat solidní výdrž. Hodinky rozhodně nezaujmou vzhledem, což při sportování nevadí, u běžného denního nošení je to záležitostí osobního vkusu. Pokud jste zvyklí používat jiné sportovní aplikace, moc vás nepotěší krkolomný export dat. Jinak hodinkám není moc co vytknout. Naopak si zaslouží pochvalu za OLED displej, výdrž na baterii i přítomnost GPS.

Za poskytnutí hodinek k recenzi děkujeme e-shopu Gearbest, kde si je můžete pořídit za cenu cca 3 000 Kč včetně dopravy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.