Berlínský veletrh IFA 2019 slibuje jako obvykle představení celé řady technologických novinek a jednou z nejzajímavějších byl měla být nová generace špičkových procesorů z produkce čínského Huawei. Kirin 990 bude veřejnosti poprvé oficiálně předveden už za pár dní 6. září, ale domácí Čína má prostě přednost, takže ještě před berlínským uvedením v 10:30 dopoledne se ukáže na tiskové konferenci v Pekingu.

Poslední dvě generace Kirinů vždy posouvaly hranice výkonu umělé inteligence a nový Kirin 990 samozřejmě nebude výjimkou. Nový NPU čip pro AI bude mít architekturu DaVinci a slibuje další pokroky pro uživatelské pohodlí. Procesor samotný pak bude vyráběn 7nm + EUV výrobním procesem a nabídne novou architekturu s jádry Cortex-A77 a grafikou ARM Mali-G77. Vyšší hustota tranzistorů až o 20% znamená další nárůst úspory a příznivě ovlivní výdrž na baterii. Procesor také poprvé zvládne nahrávání 4K videa se 60fps.

A protože se pomalu dostáváme do éry 5G, tak samozřejmě nebude chybět ani vestavěný modem právě pro moderní sítě. Prvními telefony s procesorem Kirin 990 by podle všeho měly být modely řady Huawei Mate 30 a ohebný Mate X. V prvním čtvrtletí 2020 pak bude následovat i vlajkový Huawei P40. Doufáme, že nové Kiriny budou důstojnými protivníky špičkových Snapdragonů a postoupí zase o krůček dále na evoluční škále.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.