Navzdory stále probíhajícímu konfliktu mezi vládou USA a Huawei ohledně bezpečnosti pro 5G sítě to vypadá, že mínění zbytku světa se přiklání na stranu čínského giganta. Podařilo se jim už definitivně podepsat přes 50 obřích zakázek na výstavbu 5G infrastruktury po celém světě a poměrně velká část jich je na našem kontinentu. Evropští mobilní operátoři mají ostatně se síťovým vybavením Huawei dlouholeté a velmi solidní zkušenosti, takže ve spojení s nejvýhodnější cenou v porovnání s  konkurencí moc není co řešit. A při pohledu na ilustrační mapu níže je jasné, že expanzi ještě zdaleka není konec.

Červená barva na mapě znamenající již podepsané kontrakty je sama o sobě už poměrně dominantní, ale ta pravá situace vykrystalizuje teprve při pohledu na růžově vyznačené oblasti. Ty totiž označují oblasti a státy s podepsanými memorandy o porozumění, což je velmi význačný krok k samotnému kontraktu a ve velké části případů potom podepsání dohody brzy následuje. A evropský trh je pro Huawei i podle slov zástupců Huawei velmi důležitý, protože před 60 % stávajících 5G kontraktů je právě v Evropě. Ostatně i u nás se začínají dávat 5G sítě do pohybu a navzdory varování některých bezpečnostních agentur si dovolím předpokládat, že většina kontraktů půjde právě na konto Huawei.

Totální stopka pro 5G sítě Huawei pak byla vystavena jen hrstkou zemí jako je USA, Japonsko nebo Austrálie, ale tlak amerických úřadů na spojence se minul účinkem v mnoha případech. Huawei plánuje do konce roku uvést do provozu 500.000 5G základních stanic do konce roku a toto čísla pak rozšířit až na dva miliony během následujících dvou let. Cíle nejsou malé, ale Huawei má v rukávu smrtící kombinaci nejmodernějších 5G technologií spojené s nejnižší cenou a to je vždy vítězná sestava.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.