Chystané vydaní telefonů řady Huawei Mate 30 je první velkou představovačkou čínského výrobce s vlajkovým modelem od problémů s embargem ze strany USA a probíhající (studenou) obchodní válkou. A podle zprávy BBC se možná schyluje k možnému dalšímu masivnímu problému, protože údajně Mate 30 nedostal plnou certifikaci Googlu, což znamená absenci kritických Google Play Services. Dočasné uvolnění embarga a prodloužení přístupu ke službám Googlu se možná Mate 30 nebude týkat, což by pro globální odbyt mělo dalekosáhlé následky.

A podle zpráv novin South China Morning Post si je Huawei možného problému vědom a s velkou pravděpodobností posune datum vydání globální verze Mate 30. Stejný postup byl aplikován u Honor 20 / 20 Pro, kde se počkalo na vyřešení problémů před globální dostupností telefonu. Bez služeb Google je úspěch telefonu na evropském trhu utopií, ostatně reakcí na nedávné embargo byl pokles tržního podílu ze 24.9 % na 19.3 %. Na druhou stranu si firma globální propady výrazně kompenzuje na domácím čínském trhu, kde ve stejném období překonali hranici 50 % z původních 38 %.

Huawei se ale stále nevzdává vize poklidné spolupráce s Googlem a oficiální linie společnosti stále zdůrazňuje spojení telefonů firmy s Androidem z produkce Googlu. Vlastní řešení Harmony OS ještě zdaleka není připravené a první nasazení v Honor Vision TV ho teprve čeká. A vysocí představitelé Huawei stále popírají plány na migraci telefonů vlastní výroby na Harmony OS, i když přiznávají, že v případě přetrvávajících problémů je i to jedna z možných variant. Podle všeho je alespoň Huawei krytý po hardwarové stránce, protože podle jejich oficiálního vyjádření jsou vlastníky důležitých ARMv8 licencí a plánované představení procesoru Kirin 990 6. září tak není ohroženo.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.