Včera představené modely Redmi Note 8 a Note 8 Pro určitě nezklamaly (nemalá) očekávání fanoušků značky a jako obvykle půjde o velmi těžko přenonatelné kousky v poměru cena/výkon. Ale zatímco základní Note 8 jde po vyšlapané cestičce a nabídne mírnou evoluci minulé generace využitím lehce výkonnějšího procesoru Snapdragon 665, tak Pro verze se nebojí risku a vtrhne do arény s novým herním procesorem Mediatek Helio G90T. A z prvních reakcí je jasné, že spousta fanoušků má z příklonu ke křemíku z produkce Mediateku obavy a nejsou si jisti jeho reálnou použitelností. Možná zbytečně.

K dispozici jsou totiž první testy tohoto procesoru v Antutu a výsledných 282.443 bodů je pravděpodobně ještě lepším výsledkem, než většina zúčastněných očekávala. Samotná procesorová část získala 96.805 bodů a velice solidních čísel dosáhla i grafika ARM Mali -G76 3EEMC4. Pokud porovnáme výsledky hrubého výkonu, tak Helio G90T trhá na kusy konkurenční střední třídu procesorů v podobě Kirinu 810 nebo Snapdragonu 730 a v podstatě se přibližuje výsledkům minulé generace vlajkových lodí jako byly Snapdragon 845 nebo Kirin 970. Samozřejmě díky pouze 12nm výrobnímu procesu nelze očekávat nijak zázračnou energetickou náročnost, ale podle Antutu opravdu z hrubého výkonu strach mít nemusíme.

Jako vždy je nutné zmínit fakt, že benchmarky jsou vždy jen syntetickou náhražkou a testem, který nikdy přesně neodráží nasazení v reálných podmínkách. Takže vše berte s lehkou dávkou rezervy, ale jako rozptýlení hlavních obav tyto čísla určitě postačí. Helio G90T je ostatně nejvýkonnějším kouskem nové řady G90 a je koncipováno jako herní procesor, takže by bylo s podivem, kdyby nenabízelo velmi solidní výkon. Uvidíme jak se nové Redmi Note 8 Pro poperou se spotřebou a dalšími otazníky ve spojitosti s novými Mediateky, ale osobně bych doporučoval dát jim šanci a ne je dopředu odsuzovat jako „další nekvalitní Mediatek„. Pro střední třídu by další solidní konkurence byla jen a jen požehnáním.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.