Hodnocení recenzenta

Redmi 7A spadá do nejnižších cenový kategorií chytrých telefonů, nemůžete tedy očekávat bohatou výbavu a vysoký výkon. Solidně odladěný systém, velmi dobrý displej i výdrž na baterii však ano.

7
x/10

Redmi 7A představuje pro letošní rok úplný základ nabídky telefonů se systémem MIUI čínského výrobce Xiaomi, je proto ochuzen o některé prvky výbavy, které již nějakou dobu považujeme za absolutní standard. Je tedy jasné, že tímto přístrojem chce výrobce oslovit ty nejméně náročné zájemce o chytrý telefon, kteří ale na druhou stranu požadují plnohodnotný systém a možnost instalovat všechny dostupné aplikace z Google Play, tzn. nespokojí se s okleštěným Androidem edice Go. Jak se výrobce popasoval se sladěním systému s hardwarem a zda i takto levný telefon dokáže uspokojit požadavky běžného uživatele, vám zodpoví následující recenze Redmi 7A.

BALENÍ

Jestliže ani u výrazně dražších telefonů do Xiaomi, resp. Redmi nedostáváte až na výjimky žádné příslušenství, nelze to čekat ani u tohoto telefonu. V krabičce najdete jen to nejnutnější v podobě trnu šuplíku SIM karet, brožurky, nabíječky a USB kabelu. Výrobce naštěstí nešetřil úplně a kabel je samostatný.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Telefon mi dorazil v té asi nejméně atraktivní, za to maximálně praktické černé verzi. Na výběr je ještě červené a modré provedení. Po vybalení telefonu na mě dolehla lehká nostalgie. Plastové unibody tělo s oblými rohy mi připomněly období, kdy jsem musel používat Nokii Lumia 620. Krásy telefon skutečně mnoho nepobral, na druhou stranu se nebudete muset zabývat ulpívajícími otisky prstů na naleštěných zádech, nebo okamžitě kupovat obrněný obal, aby váš nový miláček nepřišel k úrazu při neopatrné manipulaci.

Z naprosto rovných zad vyčnívá modul fotoaparátu s jedním snímačem jen minimálně, což se dnes taktéž příliš nevidí. Po otočení telefonu pak při bližším pohledu zjistíte, že okraj těla mírně vyčnívá nad rovinu displeje, což pomůže zabránit vzniku nějakého toho škrábance. Pravý bok tradičně patří dvoutlačítku regulace hlasitosti a spínacímu tlačítku. Jejich umístění i stisk jsou naprosto v pořádku, nebudete mít problém s nimi pracovat.

Opačný bok patří šuplíku s dvěma pozicemi pro SIM kartu i samostatným prostorem pro microSD kartu. Spodní strana telefonu patří microUSB konektoru, perforování pro mikrofon a hlasitý reproduktor. Jeho projev je překvapivě použitelný, sice poměrně zastřený, ale bez výrazných rezonancí i na maximální hlasitost. Výstup na sluchátka pak najdete na horní straně.

Čelní strana telefonu patří jen a pouze displeji, s žádnými senzorovými tlačítky nepočítejte. Zde se zkrátka taktéž šetřilo. Stejně tak zapomeňte na tenké rámečky. Do nejnižších cenových relací tato móda zatím nedoputovala, na rozdíl od oblých rohů displeje, které vám telefon již nabídne.

I přes poměrně velké okraje kolem displeje zůstává velikost telefonu s rozměry 146,3 x 70,4 x 9,6 mm příjemně kompaktní. Telefon sice nepatří k nejštíhlejším a hmotnost 165 gramů taktéž není nikterak nízká, má to však svůj důvod. O tom ale až v kapitole o baterii.

I když se na výbavě telefonu muselo šetřit, škrty naštěstí nepostihly notifikační LED držící se zaběhnutých standardů Xiaomi, tzn. je bílá a malá s nepříliš intenzivním svitem. Pořád je ale výrazně lepší, než co nabízí LED u Redmi 7.

DISPLEJ

Úhlopříčka 5,45 palce, HD rozlišení 1 440 x 720 px a IPS technologie jsou základní strohé informace o displeji, který svým barevným podáním příjemně překvapil. Barvy nejsou příliš syté, ale působí věrně a vyváženě. Žádný problém s čitelností nezaznamenáte ani při pohledu z ostrých úhlů. U levných čínských telefonů jsem viděl již nesrovnatelně horší displeje, Xiaomi si zkrátka svoji úroveň drží i v nejnižší cenové relaci.

Totéž platí i pro možnosti nastavení, kdy můžete stejně jako u výrazně dražších telefonů upravit barevné podání, aktivovat čtecí režim, vč. automatického zapnutí. Nechybí ani možnost probuzení telefonu poklepáním. Automatická regulace jasu fungovala bez zaváhání. Nejnižší jas vám nevypálí oči za šera či tmy a i ten maximální zajistí pohodlné ovládání na přímém slunci. Displej je tak určitě silnou stránkou tohoto telefonu.

HARDWARE A VÝKON

Jestliže u displeje výrobce přehnaně nešetřil, u ostatního hardwaru už to tak úplně neplatí a telefon tak působí lehce schizofrenně. Zatímco osazený procesor Qualcomm Snapdragon 439 se objevil před cca rokem, takže nabídne jak solidní výkon tak i provozní vlastnosti díky pokročilejšímu 12nm výrobnímu procesu, kapacita pamětí nás vrací o pár let nazpátek. Jen 2 GB RAM a 16 GB interní paměti jsou na dnešní poměry opravdu málo. Úložiště můžete snadno rozšířit microSD kartou, s hubenou operační pamětí už ale nic neuděláte. Jak si s ní systém dokáže poradit, se dočtete hned v následující kapitole.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Ať už k Xiaomi máte kladný vztah či nikoliv, nemůžete tomuto výrobci upřít výbornou softwarovou podporu pro všechny své modely. I Redmi 7A dostanete s Androidem ve verzi 9 s poslední verzí MIUI ve verzi 10.2. Ta již nabízí tmavý režim, který se podařilo již velmi dobře odladit, i možnost změny matice ikon aplikací. Chtělo by se vykřiknout „třikrát sláva!“. Výchozí rozložení 4×5 lze změnit na 5×5, což výrazněji uspoří místo na jednotlivých obrazovkách. MIUI v Redmi 7A se výrazně neliší od verzí použitých u dražších modelů. Nechybí duální aplikace, rozdělení na soukromý a firemní prostor, zámek aplikací či šikovné předinstalované nástroje pro čištění paměti, optimalizaci systému či nahrávání obrazovky.

Po funkční stránce tedy strádat nebudete, jakmile ale telefon více zatížíte, nedostatečné kapacity obou pamětí vás hned zabrzdí v rozletu. Zejména operační paměť vám dá najevo, že máte v rukou levný telefon. Aplikace, u kterých výslovně nepovolíte, že mohou běžet na pozadí, jsou bez milosti ukončovány, aby nezabíraly prostor v paměti. Výsledkem pak je jejich opětovné spouštění, což samozřejmě zabere nějaký čas a komfort ovládání telefonu tak výrazně trpí. Pohyb v samotném systému je poměrně svižný a delších odezev či načítání se dočkáte jen velmi zřídka. Na optimalizaci si výrobce zkrátka dal záležet a troufám si říct, že z toho mála, co hardware nabízí, dokázal vytěžit maximum.

BATERIE A VÝDRŽ

V úvodu recenze jsem zmínil, že větší tloušťka telefonu má své opodstatnění právě kvůli baterii. Nyní tedy nastal čas odhalit, že její kapacita činí nadprůměrných 4 000 mAh. Mé běžné použití představuje aktivní synchronizace dvou mailových účtů, on-line komunikace, několik hovorů denně, neustálé Wi-Fi či LTE připojení k síti a desítky minut hraní méně náročných her. K tomu přibylo testování fotoaparátu a GPS.

S touto zátěží jsem druhý den večer končil na zbývající kapacitě 29 %. Přes noc byl telefon uspán v režimu letadlo a z baterie ubyla nemalá 4 %, což vzhledem ke kapacitě baterie není úplně nejlepší výsledek. Pokud budete telefon na noc vypínat a uskromníte své používání, lze se na celé tři dny výdrže dostat relativně snadno.

K nabíjení dodává výrobce standardní 10W nabíječku, která ze zbývajících 18 % kapacity do plného stavu potřebovala k nabíjení dvě a tři čtvrtě hodiny, z toho posledních 45 minut zabralo nabíjení z 90 % do 100 % kapacity.

KONEKTIVITA

Stručně a jednoduše by se dalo říci, že technologie, kterými Redmi 7A disponuje fungují spolehlivě a dobře. Bez pádů či neochoty se připojit k Wi-Fi sítím na 2,4 GHz neměl telefon žádný problém, totéž platí i pro Bluetooth 4.2. VoLTE dle očekávání chybí, stejně jako NFC či infraport. Počítat však můžete s FM rádiem, které nepotřebuje jako anténu připojená sluchátka. Musíte však počítat s tím, že stanice s horším signálem telefon nenaladí.

GPS

S příjmem lokalizačního signálu nemá ani takto levný telefon žádné velké problémy. Podporovány jsou technologie GPS, GLONASS a BDS. Fix pozice byl naprosto bleskový a přesný. Velmi dobrou přesnost telefon poskytoval i při záznamu trasy. Drobné úlety se sice občas objevily, nebylo to ale nic zásadního. Telefon tak lze bez uzardění doporučit i pro geocaching. Hodit se navíc bude i elektronický kompas doplněný aplikací přímo od výrobce.

FOTOAPARÁTY

Stejně jako jiné dnes již běžné prvky výbavy ani duální či vícenásobný fotoaparát u Redmi 7A nehledejte. Vystačit si budete muset s jediným 13 Mpx snímačem s PDAF ostřením a podporou umělé inteligence. Za dobrých světelných podmínek nevypadají fotky vůbec špatně, samozřejmě s přihlédnutím v jaké cenové kategorii se telefon pohybuje. Detaily se sice trochu slévají, ale barevné podání působí velmi dobře a i hloubka ostrosti je podaná velmi přirozeně. Vůbec se však nenamáhejte aktivací AI a HDR režimu. Jejich přínos je téměř nulový. Do galerie přidávám i výřez fotek ve velikosti 1:1.

Přední kamera se standardním 5 Mpx rozlišením neurazí ani nenadchne. Selfíčka však pořizujte jen za dobrého světla, i tak je v nich poměrně dost obrazového šumu.

Video taktéž neurazí, jen jeho barevné podání není tak přesné jako u fotek a má výraznou tendenci přepalovat světlá místa. Vystačit si budete muset s Full HD rozlišením a snímkovou frekvencí 30 sn./s. Pochopitelně chybí i jakákoliv stabilizace, kterou budete muset vyřešit externím zařízením. Potěší však možnost pořizovat časosběrné záznamy.

ZÁVĚR

Dostáváme se k závěru, který by měl zhodnotit, zda Redmi 7A dokáže uspokojit nároky běžného uživatele, který přečte mail, komunikuje s přáteli, něco si vyfotí a zahraje jednoduchou hru. Takovému uživateli tento telefon bude určitě bez větších problémů plnit jeho požadavky. Nejslabším místem pochopitelně je malá operační paměť, se kterou se ale systém i aplikace perou poměrně statečně, takže trpět při práci s telefonem rozhodně nebudete.

Velkým plusem je baterie, která při troše snahy udrží telefon v provozu až tři dny a kvalitní displej s velmi dobrou čitelností na slunci. Plastové tělo a silnější rámečky kolem displeje parádu neudělají, ale jsou maximálně praktické.

Pokud vás tento telefon zaujal, dobře zvažte jakou verzi si pořídit. K dispozici je i verze s 32 GB vnitřní pamětí, kterou bych vám rozhodně doporučil, kdyby příplatek za ní nebyl minimálně 300 Kč. Za tyto peníze totiž koupíte rovnou 32 GB paměťovou kartu.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu XM.cz, kde je testovaná verze telefonu aktuálně k dispozici za cenu 2 440 Kč. Za modrou a červenou variantu si pak musíte lehce připlatit.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.