Hodnocení recenzenta

Pokud potřebujete velmi pohodlná, robustní, bezdrátové sluchátka s aktivním odhlučněním okolí a vynikající výdrží na jedno nabití a zároveň vám tolik nesejde na kvalitě zvuku, nejsou Cowin SE7 špatná volba. Pokud ale chcete, aby vám sluchátka sloužila coby prostředník ke zprostředkování zábavného a kvalitního zvuku, poohlédněte se raději jinde.

6.5
x/10

Recenze sluchátek nejsou u nás na Gizchina.cz tak úplně obvyklé, ale sem tam se něco najde. Jak si stojí neznámá značka, která se snaží nabídnout aktivní odhlučnění, pohodlnou circumaurální uzavřenou konstrukci mušlí? Bude to velmi těžký souboj, nebo tu máme nového šampiona? Recenze sluchátek Cowin SE7 začíná.

Za zapůjčení patří díky eshopu www.ilin.cz!

Balení – plná nálož

Většina sluchátek podobné konstrukce má velkou krabici a Cowin SE7 rozhodně není výjimka. Celočerné balení, které je plné různého příslušenství ke sluchátkům. Kromě obligátních sluchátek najdeme v balení také kabel se dvěma 3,5 mm jack samci bez pojistky, nabíjecí MicroUSB kabel, redukci na 6,3 mm jack, redukci do letadla, návod a pár dalších papírových vizitek, menší textilní pouzdro na přenášení kabelů a velké pevné pouzdro pro přenášení sluchátek samotných.
Velké pouzdro je také generické a asi pro všechna sluchátka, která se do něj vejdou. Ale pro ty, kdo pouzdra na přenášení používají, je to fajn věc.

Konstrukce a kvalita zpracování – neznámý překvapuje

Cowin SE7 se prodávají v několika barvách – černá, zlatá, fialovo-růžová, metalická zelená, sytě červená a bílo-zlatá. K recenzi mi (naštěstí) dorazil kousek v mé oblíbené černé barvě.

Svým designem připomínají Cowin SE7 spoustu dalších sluchátek na trhu, vzhled je trochu generický, nicméně na atraktivitě to nijak neubírá. Jedná se o circumaurální sluchátka, která nesedí na uších, ale mimo ušní boltec.

Cowin SE7 ve své celé kráse

Cowin SE7 ve své celé kráse

Už první pohled prozradí, že Cowin SE7 nejsou sice drahá sluchátka, ale kvalita materiálu, v tomto případě samozřejmě tvrdého plastu a zpracování všech funkčních částí není vůbec špatné. Ani při nepřívětivém zacházení nevydají sluchátka žádné zvuky, skřípání, rachtání ani další zvuky. Hlavový most je z koženky a je příjemně měkký. Na hlavě o něm nebudete skoro vědět. Náušníky jsou pro mne velmi příjemným překvapením. Jsou totiž extrémně pohodlné i při velmi dlouhém nošení. Nemůže za to jen jejich příjemný povrch a měkkost, ale také konstrukce uložení samotných mušlí v kloubu, který má tři osy otáčení a nastavit si tak sluchátka tak, aby přesně seděla na hlavě je věcí okamžiku. Uši se mušlích dotýkají jen opravdu velmi málo, takže i zde je konstrukce velkorysá.

Mušle i náušníky jsou velkorysé a extrémně pohodlné

Mušle i náušníky jsou velkorysé a extrémně pohodlné

Samotný přítlak je trochu vyšší, ale díky circumaurální konstrukci je to naopak výhoda. Pro představu je to někde mezi silným přítlakem Audio-Technica M50xBT a lehoučkým přítlakem Bang&Olufsen Beoplay H9i. Sluchátka vám sama rozhodně nespadnou, ale na sport se díky své váze 272 gramů příliš nehodí.
Trochu problém je samotný rozměr sluchátek, kdy relativně menší, například dámská hlava, nemá šanci sluchátka nosit. Cowin SE7 jsou pouze pro majitele větších rozměrů a i já jsem je musel mít vždy úplně na nejmenší rozměr.

Váš krásný recenzent se sluchátky Cowin SE7

Váš krásný recenzent se sluchátky Cowin SE7

Dále tu máme nějaké ty přepínače a tlačítka na pravé mušli a také nabíjecí MicroUSB konektor. Tři tlačítka, která slouží pro hlasitost a přijímání hovorů nebo ovládání multimédií, jsou od sebe dobře hmatově odlišena a neměl jsem už po prvních minutách používání problém je používat. Nicméně by si zasloužily trochu lepší uložení s menší vůlí, ale sama o sobě nerachtají. Mezi konektorem a tlačítky najdeme také 3,5 mm jack na kabel pro ty, kdo by potřebovali nebo chtěli používat kabelové připojení. Na jednu stranu je super, že konstrukce nemá žádný zámek, takže se dá použít opravdu jakýkoliv prodlužovací kabel, na druhou stranu jej není problém vytrhnout ze sluchátek prostým zavaděním o bundu.

Tlačítka, zdířky, přepínač a stavová dioda na pravé mušli

Tlačítka, zdířky, přepínač a stavová dioda na pravé mušli

Dále je na pravé mušli ještě signalizační dioda, která dává uživateli informace o stavu, ve kterém se sluchátka nalézají – zapínání, vypínání, zapnuto a připojeno (Bluetooth) a párování.
A poslední přepínač, o jehož funkci si napíšeme v samostatné kapitole, je aktivní odhlučnění okolního ruchu.

Vlastně jediné, co bych po konstrukční stránce mohl sluchátkům Cowin SE7 vytknout, jsou ostřejší hrany plastu na hlavovém mostu a jen velmi lehce usazená tlačítek. Jinak materiály, konstrukce i ergonomie velmi příjemné překvapují. Vlastně jsem téměř vynechal samotný kabel, který je v balení. Ten příliš chvály nezaslouží, je zbytečně tlustý, nepoddajný a rád si uchovává „tvarovou paměť. Takže i po 30 hodinách používání je stále tak zohýbaný, jako byl při vybalení z krabice.

Pevný a tuhý. To nejsou ideální vlastnosti kabelu u sluchátek.

Pevný a tuhý. To nejsou ideální vlastnosti kabelu u sluchátek.

Cowin SE7 jsou opravdu velmi pohodlná sluchátka, která díky své konstrukci a měkkým náušníkům i hlavovému mostu nemá problém zůstat bezbolestně na hlavě po mnoho hodin.

Cowin SE7 a Sennheiser HD 4.40 BT

Cowin SE7 a Sennheiser HD 4.40 BT

Zvuk – důležitý!

Cowin SE7 disponují poměrně příjemným výčtem zkratek a čísel. V prvé řadě podpora Bluetooth 5.0, kodek APT-X, impedance pouze 32 Ohmů a 40 mm měniče. Dle výrobce je citlivost sluchátek >90dB. Důležitým parametrem je také baterie, která má 800 mAh a měla by vydržet až 50 hodin přehrávání, nebo 30 hodin aktivního odrušování okolí. Z praxe můžu skvělou výdrž na jedno nabití potvrdit, sluchátka opravdu nemají problém vydržet nabitá několik desítek hodin aktivního používání.

Je škoda, že nemám žádný dedikovaný DAC nebo zesilovač a většinu sluchátek zkouším pouze na kombu telefon/PC. Předem se tedy omlouvám všem audiofilům a profesionálním posluchačům, kteří by mě za takovýto „test“ velmi rádi ukamenovali. Nicméně vzhledem k ceně kolem 2500 Kč je téměř jisté, že většina uživatelů nebude mít sluchátka ani k domácímu systému, už kvůli uzavřené konstrukci a také možnosti aktivního odhlučnění. A majitelé špičkových osobních přehrávačů typu Fiio nebo Astell&Kern jistě budou sahat po modelech korespondujících s jejich zvukovou náročností.

Většina sluchátek, která jsem zkoušel nebo vlastnil a byla „obojetná“, tedy jak drátová, tak bezdrátová, měla menší hlasitost při bezdrátovém připojení. Cowin SE7 mě ale překvapila, že hrají beze změny jak drátově, tak bezdrátově.

V cenové relaci 2500 Kč se najde řada sluchátek, která mají až na drobnost v podobě aktivního odhlučnění, velmi podobné parametry a konkurence nikdy nespí. Například AKG Y50BT nebo Sennheiser HD4.40. A právě Sennheiser HD4.40 budou, alespoň co se zvuku týče, největším soupeřem. A taky proto, že mi leží na stole.

Cowin SE7 a Sennheiser HD 4.40 BT ve složeném stavu

Cowin SE7 a Sennheiser HD 4.40 BT ve složeném stavu

Cowin SE7 nepřináší Hi-Fi zvuk, což je doména dražších sluchátek, bohužel nepřináší ani relativně kvalitní zvuk. Osobně mi nevadí „moderní“ zvuk do V, jsou žánry, které jej dokáží skvěle využívat ve svůj prospěch. Je to zábavné naladění pro modernější styly hudby, proč ne. Ale Cowin SE7 velmi trpí na špatnou uzavřenou konstrukci, kdy se basy vrací zpět k měničům a při výraznějších basových linkách například u elektro-doom-metalového soundtracku z Doom (2016) od Micka Gordona je pro sluchátka prostě příliš a distorze v nižších pásmech jsou jasně zřetelné. Měniče se nestíhají vracet do výchozí polohy a jsou tlačeny tlakem předchozích tónů.
U debutové desky Ryju Fukui s názvem Scenery úplně zanikají jemné metličky na bicích, že jejich šustění není téměř vůbec slyšet. Hudební projev jako by neměl vůbec žádný prostor a zní velmi nahuštěně až uvězněně a postrádá i prostor pro jinak výrazný a jasný klavír a přebasovaný kontrabas se dere kupředu.

Sluchátka jsou spíše určena pro basovější žánry, ale ani s nimi se nejedná o žádné velké terno. Ty středy prostě hrozně chybí a díky velmi silnému „kelímkovému“ efektu jsou velmi nekvalitní.

Opravdu mě mrzí, že Cowin SE7 se ani nesnaží dostat nějaké ty drobnější detaily do reprodukce. Zvuk je celkově zahuhlaný, bez detailů kolem výšek i středů a bas a středobas se snaží všechno přehlušit. Bohužel i bas je pomalý a rozplizlý a nedokáže zprostředkovat rychlou dvojšlapku v metalu, ani syntetické basy v elektronické hudbě.

Zvukově bych začadil Cowin SE7 na pomezí 1500 Kč, a to ještě s hodně přimhouřeným okem. Když už si dal výrobce záležet na konstrukci i materiálech a sluchátka jsou výborná pro dlouhodobé nošení, jejich poslech není zdaleka tak příjemný, jako jejich nošení.

A ještě pro upřesnění jsem sluchátka zkoušel na Xiaomi MI A3, OnePlus 5 v programech PowerAMP a BlackPlayer, oba bez ekvalizéru a pak také na osobním PC s integrovanou zvukovou kartou (MSI B350 Gaming Plus). Většina souborů, které jsem do sluchátek pouštěl bylo ve formátu .flac nebo .mp3@320mbps.

Aktivní odhlučnění – implementace dle ceny

Možná se karta ještě obrátí, říkáte si, přece jen aktivní odhlučnění není zrovna špatná záležitost. Ano, aktivní odhlučnění okolního ruchu je skvělá věc, obzvláště v MHD nebo dalším rušném prostředí. Jeho implementace je ale náročná disciplína a proto jej například Bose a další etablované značky nabízí až od určité nemalé částky.
Aktivní odhlučnění se zapíná přepínačem na pravé mušli s popiskem „NC“, tedy Noise Cancelling. V tu chvíli mikrofon na sluchátkách začne snímat zvuky z okolí a do sluchátek začne vysílat „protizvuk“. Zvuk, který dokáže vyrušit ten příchozí. Popravdě mám se sluchátky, která mají tento odhlučňovací systém, relativně málo zkušeností, ale bez hudby se mi zdálo, že je systém navržený firmou Cowin celkem dobrý a dokáže vyrušit valnou většinu spodní a středové amplitudy zvuků z okolí. Při jízdě v metru jsou slyšet jen vyšší zvuky, a to ještě utlumeně.

Jenže pak přijde to velké ale… stačí totiž zapnout hudbu, ať už přes kabel nebo bezdrátově a posluchač zjistí, že mu v té reprodukci jaksi něco chybí. Chybí mu tam přesně ty basy a středy, které aktivní odhlučnění filtruje. Takže je z hudby rázem jen plochý záznam jako z fonografu.
To je přesně to, čeho jsem se při pohledu na cenu a výrobce obával. Funkčnost jako taková je dobrá, ale ne pokud se odhlučnění projeví do reprodukované hudby. Taková funkce poté postrádá smysl.

Trochu mě také překvapilo, jak se odhlučnění popralo s hlukem při chůzi. V momentu došlápnutí nohou ve sluchátkách vždy tak zvláštně luplo. Nejdříve jsem si myslel, že za to může třeba konstrukce, ale po vypnutí odhlučnění lupání přestalo. Při zapnutí opět lupat začalo, takže při chození Prahou jsem byl opravdu nucen mít aktivní odhlučnění vypnuté, protože kromě horší reprodukce začala sluchátka ještě lupat při každém kroku.

Bohužel tedy kromě nemastného neslaného zvuku, přináší Cowin SE7 zklamání i zde. Na druhou stranu se nejedná o překvapení, málokdo mohl očekávat implementaci à la Bose nebo Sony za bratru 2500 Kč.

Závěr – konkurence je připravena

Cowin SE7, rozporuplný to výrobek. V konstrukci a pohodlí jsou sluchátka skvělá, zde jim opravdu nelze téměř nic vytknout. I po několikahodinovém nošení s nimi nemám jediný problém, jsou skladná díky své konstrukci, použité materiály vypadají, že si nechají líbit přenášení v batohu i několik let a možnost je připojit drátem i přes Bluetooth je skvělé. To všechno je sice fajn, ale nejdůležitější na sluchátkách, alespoň tedy z mého pohledu, je jejich zvuk. A to je disciplína, kde má Cowin SE7 ještě hodně co dohánět. O aktivním odhlučnění ani nemluvě.

Hodně tedy záleží na tom, kdo bude sluchátka používat. Pokud potřebujete velmi pohodlná, robustní, bezdrátové sluchátka s aktivním odhlučněním okolí a vynikající výdrží na jedno nabití a zároveň vám tolik nesejde na kvalitě zvuku, nejsou Cowin SE7 špatná volba. Pokud ale chcete, aby vám sluchátka sloužila coby prostředník ke zprostředkování zábavného a kvalitního zvuku, poohlédněte se raději jinde.

Díky www.ilin.cz za zapůjčení Cowin SE7 na recenzi!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.