To, že společnost Huawei po amerických sankcích urychlila práce na vývoji vlastního operačního systému není žádným tajemstvím. Systém by měl mít, alespoň na čínském trhu, název HongMeng OS. Zástupci společnosti tvrdili, že bude lepší a rychlejší než systém Android. Měl by být určen pro všechna zařízení společnosti. Následně však začaly prosakovat zvěsti, že Huawei systém je koncipován jen pro routery, internet věcí a automobily. To by tedy znamenalo, že mobilní telefony se tohoto systému nedočkají.

Ovšem dnes se zdá být zas všechno jinak. Podle informace, která se objevila na jednom twitterovém účtu, by se měl HongMeng OS přece jen na chytrých telefonech objevit. Společnost prý údajně na takovém zařízení pracuje a podle všeho by tímto telefonem měl být Huawei Mate 30 Lite. Ale i v tomto případě půjde jen o čínskou verzi telefonu. Ta mezinárodní by měla běžet na nové verzi systému Android Q, a to s nadstavbou EMUI 10.

Chystané přístroje řady Mate 30 by měly být představeny relativně za nedlouho, zhruba někdy v polovině září/septembra, případně začátkem října/októbra. A konkrétně verze Lite by měla být uvedena jako první, tedy ještě před modely Mate 30 a Mate 30 Pro. Podle tipařů bychom se u „odlehčené“ verze měli dočkat 6,26 palcového displeje s kruhovým výřezem pro přední kameru. Zadní fotoaparát by měl mít čtvercový modul se čtyřmi snímači. Jejich rozlišení by mělo být 48 MPix, 8 MPix a dvakrát 2 MPix. Telefon by měl pohánět procesor Kirin 810.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.