Zbrusu nové herní procesory od Mediateku rodiny Helio G90 byly představeny jen předevčírem a už se houfně spekuluje, kdo z výrobců bude první co jim dá šanci. Hned po vydání se na internetu přihlásili Xiaomi, kteří by tak měli urvat prvenství se samotným Helio G90. Jeho lehce výkonnější variantu Helio G90T se podle posledních zpráv pokusí už brzy ve svém telefonu použit i sesterské Redmi, i když jde prozatím jen neoficiální informace. Slibována je však pro něj globální dostupnost.

Skoro by se nabízelo spojit tyto spekulace s nedávnými informacemi o chystaném Redmi telefonu se čtveřicí fotoaparátů a novým 64 Mpix hlavním foto-senzorem. Ostatně procesory řady Helio G90 ve svých specifikacích právě maximálně 64 Mpix podporují. Opět se jedná spíše o dohady než přesné informace, ale vůbec bychom se nedivili, kdyby šlo o stejný kousek. Nové kousky Helio sice nemají takovou údernost ani výkon jako špičkové procesory jako Snapdragon 855 nebo Kirin 980, ale i tak to podle prvních testů vypadá na solidní výkon lehce nad úrovní Snapdragonu 730. Specializované herní kusy jsme ve střední třídě ještě neměli.

Helio G90 a Helio G90T jsou procesory střední třídy vyráběné 12nm FinFET výrobní technologií a mohou nabídnout osm jader s kombinací ARM Cortex-A76 a Cortex-A55 taktované maximálně na 2.05 GHz. Grafický výkon by měl být tím jedním z hlavních taháků díky grafice AMR Mali-G76 3EEMC4 taktované na 800 MHz. Podporováno je až 10 GB LPDDR4X RAM, až 64 Mpix foto-senzory a nahrávání videa až se 240 fps. Cenově by se mělo jednat o velmi konkurenceschopné modely a budeme zvědavi, jak se jim podaří prohnat srovnatelné Snapdragony a Kiriny.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.