Poslední měsíce nebyly pro čínský Huawei zrovna procházkou růžovou zahradou a mnozí očekávali, že je americké embargo srazí na kolena. Navzdory závažným problémům ale čínský gigant dokázal obdivuhodnou odolnost a jejich prodejní čísla  ze druhého čtvrtletí 2019 jsou toho důkazem. Zejména na domácím čínském trhu je jejich dominance markantní, meziroční nárůst během Q2 2019 je plných 38 %. Ale i podíl na světovém trhu se meziročně zvýšil, i když zde samozřejmě embargo zasáhlo mnohem razantněji.

Prodeje telefonů se sice celosvětově propady asi o 3 % na 341 milionů kusů, ale pořadí se na prvních místech žebříčku nezměnilo a velcí hráči s malými výjimkami zaznamenali lehký růst. Samsung si udržel první místo se 22.3 % podílem a problémy Huawei tak pravděpodobně ještě na chvíli budou znamenat posun jejich plánů na získání mobilního trůnu. Ve druhém čtvrtletí 2019 kontrolují 17.2 % trhu, následuje pak Apple s 11.1 % (jediný procentuální meziroční pokles mezi první pětkou), Xiaomi s 9.4 % a Oppo s 8.7 %. Zbytek mobilního pelotonu si pak rozdělí zbylých 31.2 % a toto číslo stále padá.

Samsung za Q2 2019 poslal na trh plných 76.3 miliónu kusů telefonů, ale velká část z nich jsou levné kusy, na kterých se samozřejmě příliš vydělat nedá a čistý zisk je z nich minimální. Huawei s 54.2 miliony kusy vděčí za růst zejména domácímu trhu, ale po skončení embarga a uklidnění situace se dá očekávat znovu i expanze na západních trzích. Pokles Applu už je několik kvartálů setrvalý, ale stále díky obří marži vydělávají navzdory nižším číslům fantastické sumy. Xiaomi a Oppo jsou plus mínus na stejných numerech, když Xiaomi boduje hlavně v Indii a Oppo se zuby nehty drží v Číně. Ale i z jejich strany se čeká expanze na západní trhy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.