Nabídka procesorů se dnes oficiálně rozrostla o další dva kousky a taiwanský Mediatek poslal na trh první dva specializované herní procesory s modely Helio G90 a Helio G90T. Tyto procesory by měly být prvními vlaštovkami nové řadě G-series, která by měla být zaměřena výhradně právě na herní procesory. Jak už je u Mediateku zvykem, tak se zatím neodvažuje zasahovat do high-end kategorií a nové procesory tak spadají opět jen do střední třídy. Ale jak v článku později uvidíte, tak si v porovnání s konkurencí nevedou rozhodně špatně.

Řada Helio G90 je postavena na 12 nm FinFET výrobním procesu, takže moderním 7 nm a 10 nm kouskům konkurence se bohužel zcela nepřibližuje. Jedná se o octa-core procesory kombinující jádra Cortex-A76 a Cortex-A55 taktované až na 2.05 GHz a doplněné velkou L3 cache pamětí a grafikou ARM Mali-G76 3EEMC4 taktovanou na 800 Mhz a podporující rozlišení až 2520 x 1080 pixelů. Procesor také zvládne až 10 GB LPDDR4X RAM a vnitřní paměti UFS 2.1.

Specializovaná herní technologie Mediateku HypeEngine má v sobě několik funkcí, designovaných právě pro potřeby hráčů. Dual-WiFi zvládne připojení ke dvou sítím zároveň, Rapid Response Engine se stará o eliminaci dotykového lag, Call and Data Concurrency odstíní data hovorů k udržení stabilního připojení, Picture Quality Engine přijde s podporou HDR10 a dalšími vylepšeními, Intelligent Resource Management se stará o co nejlepší alokaci systémových prostředků a Intelligent Network prediction bude předpovídat nutnost přecházení mezi Wi-Fi a LTE připojeními pro co nejlepší stabilitu sítě.

Helio G90 bude podporovat fotoaparáty až do 64 Mpix rozlišení spolu s nahráváním videa až ve 240 fps. Modem je Cat-12 LTE s rychlostmi až do 1 Gbps a podporou pro dual 4G, VoLTE, ViLTE a technologii 4×4 MIMO. Zapomenou nesmíme ani na Bluetooth 5.0. Jedním z hlavních taháků pak bude i výkon AI čipu, který se chlubí až 1TMSAC výkonu. Zajímavostí je i podpora více klíčových slov k probuzení virtuálních asistentů, v tomto by měly mít procesory světové prvenství.

Podle prvních testů v Antutu půjde o solidní čip vyšší střední třídy a dosažených 222.282 bodů jej řadí i něco výše než Snapdragon 730 a lehce pod Kirin 810. Grafický výkon by pak měl dokonce být lepší než oba zmíněné kusy. A máme už i první náznaky ohledně prvního telefonu s Helio G90T, protože podle indických zdrojů ho dostane jeden z chystaných telefonů od Xiaomi. Ti se většinou Mediateku vyhýbali a použili jejich procesory pouze pro low-end modely, ale možná se taiwanskému výrobci blýská na lepší časy i s touto spoluprací.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.