Fotoaparáty mobilních telefonů urazily za 20 let vývoje opravdu velmi dlouhou cestu a při pohledu na první modely z roku je to více než zřejmé. Mimochodem prvenství by podle nás mělo náležet modelu Kyocera VP-210 z roku 1999 a ne Samsungu SCH-V200 nebo Sharpu J-SH04 z roku 2000, jak uvádí chybně Wikipedia. Jednalo se o na dnešní dobu směšná rozlišené 0,11 a 0,35 Mpix. Dnes už operujeme s mnohem většími „hausnumery“ a po období 48 Mpix se na nás chystají i 64 Mpix kousky. Jsou tak vysoká rozlišení opravdu nutná ? Šéf světoznámého výrobce optiky Zeiss si to nemyslí.

Prezident a CEO Zeiss Group, dr. Michael Kaschke je totiž názoru, že rozlišení kolem 40 Mpix je pro mobilní telefony více než dostačující. Podle slov jeho rozhovoru s Indian Express totiž už technologie naráží na své limity ohledně rychlosti processingu fotografií, poměru signálu k šumu a dalším. Cokoliv nad zhruba 40 Mpix je tak podle něj jen hrou s čísly a reálný výkonnostní nebo kvalitativní skok tak zákazník nedostane.

Jako výrobce optiky se tak firma Zeiss chce spíše orientovat na profesionální, polo-profesionální a umělecké modely fotoaparátů namísto mobilních. To však neznamená, že na mobilní segment zcela zanevřeli, protože jejich partnerství se značkou Nokia (tedy dnes HMD Global) sahá až do dřevních dob Nokia 95. Podle dr. Kaschkeho je pro mobilní fotoaparáty důležitější zaměření na plné využití více senzorů dohromady k vylepšení výsledných fotografií po vzoru DSLR modelů. Co si myslíte vy ? Existuje nějaká hranice pro realistické využití mobilních fotoaparátů ? Nebo zastáváte názor „čím víc pruhů, tím více Adidas“ ?

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.