Hodnocení recenzenta

Mi Band 4 se bez pochyby stane prodejním trhákem a naváže tak na velký úspěch svých předchůdců. Běžnému rekreačnímu sportovci i nesportovcům nabídne dostatek funkcí, všichni společně pak zajásají nad skvělým a výborně čitelným displejem.

8.5
x/10

Pro nemálo běžných uživatelů jsou chytré náramky Xiaomi Mi Band doslova synonymem pro nositelnou elektroniku. Již od první generace nabízejí náramky Mi Band výborný poměr mezi cenou a užitnou hodnotou a nejinak tomu je i u posledního modelu s číslovkou čtyři v názvu, i když už jeho cena není tak nízká jako u předchůdců. Náramek to však vynahrazuje mnohem vyšší přidanou hodnotou. Jaké konkrétní novinky s sebou náramek přináší napoví následující recenze Xiaomi Mi Band 4.

BALENÍ

První věcí, která vás při pohledu na krabičku zaujme, je absence tradiční bílé barvy, se kterou se můžete potkat u téměř všech produktů Xiaomi, a pak také její velikost. Po jejím otevření na vás však žádné překvapení v podobě bohatého příslušenství, které by se do krabičky určitě vešlo, nečeká. Najdete zde kromě samotného těla a řemínku jen brožurku a nezbytnou nabíjecí kolébku. Ta už vypadá zcela jinak než u Mi Bandu 2 a 3,  jelikož se nabíjecí konektory přemístily z boku na spodní část těla náramku.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Nejnovější verze náramku se vrátila zpět k plochému sklu s 2,5D efektem, tedy zaoblenými hranami po obvodu. Sklo je temperované a opatřené povrchovou úpravou pro menší ulpívání otisků prstů, což se bude určitě hodit, jelikož ovládání je dotykové. Na výšku měří náramek rovných 12 mm, což je srovnatelné s předchůdcem, ovšem díky plochému sklu působí opticky novinka menším dojmem. S Mi Bandem 3 sdílí „čtyřka“ i voděodolnost do 5 ATM a také řemínky, které jsou zaměnitelné. Standardní černý je přibalen a opět nabízí menší rozteč mezi očky pro úchyt a lépe se tak nastavuje potřebná velikost.

O přesunu nabíjecích konektorů jsem se už zmínil. Nově jsou tedy na spodní straně, což ovšem neznamená, že tělo náramku nebudete muset při nabíjení vytáhnout z řemínku. Nabíjecí kolébka je poměrně hluboká a koliduje s okrajem řemínku.

DISPLEJ

Jestliže jsem v recenzi Mi Bandu 3 psal, že displej je největší změna oproti Mi Bandu 2, mohu totéž napsat o Mi Bandu 4. Jenže tentokrát je ta změna ještě markantnější. Poprvé výrobce použil barevný AMOLED displej, a to se začaly dít věci. Jeho maximální jas činí dle specifikací až 400 nitů a navíc jej lze nastavit v pěti úrovních. Poprvé tak je displej náramku od Xiaomi výborně čitelný i na přímém poledním slunci, a to přes sluneční brýle. Já jsem měl jas stabilně nastavený na druhou nejvyšší úroveň. Automatická regulace jasu displeje vcelku logicky chybí, což ale nijak zvlášť nevadí. Naštěstí lze v aplikaci Mi Fit aktivovat v přednastaveném čase noční režim, který jas displeje sníží.

Velikost displeje činí 0,95″, což je největší prozatím použitý displej u Mi Band náramků. Totéž platí i pro jeho rozlišení s hodnotami 120 x 240 px, díky kterému je zobrazení textů i ikon příjemně jemné. Při bližším zkoumání jsou jednotlivé pixely viditelné, ale u tohoto typu zařízení to absolutně nevadí. Vysoká jemnost umožňuje i zobrazení více informací na domovské obrazovce, jejíž vzhled si přes aplikaci Mi Fit můžete změnit. Výběr je opravdu pestrý a vybere si snad každý.

FUNKCE NÁRAMKU

Stejně jako Mi Band 3 byl po stránce funkcí evolucí svého předchůdce, lze totéž říci i o Mi Bandu 4. Dle typu domovské obrazovky lze na ni mít ikony indikující stav baterie a (ne)připojení k telefonu, dále čas, datum, den v týdnu, počet ušlých kroků a kolik zbývá do splnění denního plánu i informaci o posledním měření tepu.

Pro přístup k dalším funkcím slouží horizontální i vertikální swipování. Tahem do boku se dostanete k ovladači hudby. Nejdříve však musíte v telefonu pustit aplikace pro přehrávání hudby či videa. Ovládání funguje i u něj. Přes náramek můžete regulovat hlasitost, pozastavit přehrávání a přeskakovat skladby.

Tahem od vrchu dolů či naopak se postupně dostáváte k obrazovkám Status, kde se dozvíte, kolik kroků jste už ušli, jaká to byla vzdálenost a kolik kalorií jste spálili. Pokud si nastavíte upozornění na protažení po dlouhém sezení, i to se zde dozvíte. Na další obrazovce aktivujete měření tepu, které se provede několikrát po sobě.

Následuje asi nejdůležitější část, a tou je záznam sportovních aktivit. Na výběr je venkovní běh, běh na páse, jízda na kole, chůze, volné cvičení a plavání. Poslední jmenované je asi největší novinkou. Před zahájením záznamu plavání si zvolíte velikost bazénu a spustíte aktivitu. Následně dojde k uzamčení displeje, aby tlak vody „nemátl“ náramek, jako se to dělo u Mi Bandu 3.

Na další obrazovce se dozvíte jednoduchou předpověď počasí na čtyři dny dopředu. Pro jakou lokalitu bude předpověď zobrazována si nastavíte v aplikaci Mi Fit. Poslední obrazovka umožňuje vstup do podmenu, ve kterém můžete dočasně zrušit zasílání notifikací, vypnout/zapnout nastavený budík z aplikace Mi Fit, aktivovat ovladač hudby, zapnout stopky či časovač, najít spárovaný telefon, ztlumit zvuky na telefonu a změnit vzhled domovské obrazovky (na výběr je čtveřice základních vzhledů). Poslední volbou vstoupíte do nastavení náramku. Zde můžete změnit v pěti krocích jas displeje, restartovat náramek či uzamknout displej.

ZKUŠENOSTI

Výčet funkcí máme tedy za sebou a je potřeba se podívat na to, co vám v běžném životě přinesou. Asi nejběžnější a nejčastěji sledovanou informací jsou ušlé kroky. Více jak dvoutýdenní porovnávání s mým Mi Bandem 2 vždy skončilo tak, že Mi Band 4 naměřil o cca 10 % více. Nutno dodat, že výsledky měření nového Mi Bandu jsou výrazně přesnější, díky novému šestiosému akcelerometru, který je schopen zaznamenat i pomalé kroky po bytě či kanceláři.

Ve výčtu funkcí náramku je nově i možnost zaznamenávat plavání. Tato funkce pracuje překvapivě dobře a přesně a náramek je dokonce schopen rozpoznat i plavecký styl. Záznam plavání informuje o čase, vzdálenosti, spálených kaloriích, počtu temp a jejich frekvenci za minutu. Drobnou vadou na kráse je lehce problematické odemykání náramku mokrým prstem např. pro zjištění uplavané vzdálenosti. K odemčení je potřeba přejet prstem odspodu nahoru a zpět, jenže na mokrý prst displej velmi špatně reaguje a odemčení se téměř nikdy nepovede. Je zkrátka potřeba si prst nejdřív osušit.

Zaznamenávání ostatních sportovních aktivit funguje taktéž velmi dobře. Jen se nenechte zmást tím, že v aplikaci Mi Fit je na výběr jen chůze, běh a jízda na kole. Plavání, běh na páse či volné cvičení si aktivujete v náramku, ovšem výsledek se do aplikace následně přenese a vy je pak musíte lehce krkolomně hledat v části Moje tréninky/Dnešní aktivita a v ní případně přejít do historie.

Mnozí z vás využívají chytrý náramek také pro zobrazování či upozorňování notifikací. Zprávu sice náramek dokáže zobrazit celou, ovšem neporadí si se všemi českými znaky, místo kterých se zobrazují otazníky. Řešení nabízí např. aplikace Mi Band Tools, která dokáže háčky a čárky z textů zpráv odstranit. Tuto aplikaci budete potřebovat i k řešení jiného neduhu, kterým je nezobrazování jména kontaktu volajícího.

Měření tepové frekvence fungovalo zcela spolehlivě, totéž lze říci i o měření kvality spánku, kde se naměřené hodnoty shodovaly s tím, co mi změřil Mi Band 2. Během cca 14 dní používání mi dorazily hned tři aktualizace firmwaru, je tedy vidět, že výrobce některé funkce stále ladí a vylepšuje, což je určitě dobře.

APLIKACE MI FIT

Popisovat aplikaci Mi Fit je tak trochu nošením dříví do lesa. Letos na jaře sice došlo k poměrně velké změně v grafice a ne vždy lze jednotlivé informace v aplikaci snadno nalézt, ale po troše zkoušení se již budete snadno orientovat. Nastavování jednotlivých funkcí je totožné jako u ostatních verzí Mi Bandů. Navíc je snad jen nabídka vzhledů domovské obrazovky rozdělené na obecný výběr stylů a stylů, které jste si již stáhli. Tato část plus pár dalších ještě není lokalizována do češtiny, zbytek aplikace již delší dobu ano.

VÝDRŽ NA BATERII

Předchozí generace Mi Bandu se vždy mohly pyšnit velmi dobrou výdrží a naprosto stejně je na tom i tato verze. V těle náramku je uložena baterie s kapacitou 135 mAh, která dle specifikací má udržet náramek v provozu až 20 dní. Zda jich dosáhnete samozřejmě záleží na způsobu používání. Při občasném aktivním zaznamenávání sportovních aktivit, měření tepu při spánku, zapnutém budíku a příjmu notifikací z telefonu je uváděných 20 naprosto reálných a bez problémů dosažitelných. Pokud budete často měřit tep i během dne, výdrž se samozřejmě zkrátí. Nicméně i při vysokém zatížení se po nabíjecí kolébce budete shánět nejdřív za týden.

ZÁVĚR

Xiaomi opět dokázala, že nejen telefony, ale i nositelnou elektroniku vyrábět umí. Náramek Mi Band 4 se skutečně povedl a nedokonalosti, které jej trápí lze v budoucnu vyřešit pouhou aktualizací softwaru/firmwaru. Pokud jste na vážkách, zda svůj stávající Mi Band 2 či 3 poslat na odpočinek a běžet pro Mi Band 4, za mě vám upgrade jednoznačně doporučuji. Skvělý displej, možnost využít náramek i při plavání, ovládání přehrávačů hudby, výborná výdrž, lepší snímání pohybů díky šestiosému akcelerometru jsou pádné důvody, proč z peněženky něco málo přes tisíc korun vytáhnout.

Za zapůjčení náramku k recenzi děkujeme e-shopu xm.cz, který Mi Band 4 nabízí aktuálně za cenu 1 035 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.