V dnešní době už jsme zvyklí na mobilní trh s chytrými telefony ovládaný neotřesitelnou dvojicí Google Android a Apple iOS. Ale není tomu tak dávno, co existoval ještě třetí do party s velkými ambicemi, hovoříme samozřejmě o platformě Windows Phone od Microsoftu. Softwarový gigant Microsoft měl s tímto systémem opravdu dalekosáhlé plány a doufal, že se mu konečně podaří prorazit na poli mobilních systémů. Realita však byla zcela jiná a my pro vás dnes máme souhrn důvodů proč Windows Phone fatálně selhal z pera jednoho z ex-inženýrů finské legendy Nokia.

  1. Microsoft podcenil nástup Androidu : V době první verze Windows Mobile byl sice iOS už pevně uchycen drápkem na trhu, ale Android byl v podstatě ještě v plenkách. Microsoft jednoznačně podcenil váhu propojení s hlavními Google službami (Youtube, Gmail, Maps) a v momentě jak se rozhoupal k činu, tak už bylo pozdě. Nástup Androidu překonal všechna očekávání a Microsoft už pak jen vždy marně dotahoval čelo pelotonu.
  2. Tragédie s Windows 8 se přenesla i Windows Phone : Vydání Windows 8 byla po všech stránkách obří katastrofa a uživatelská odezva byla v podstatě ze všech stran jen negativní. Jen si vzpomeňte na zoufalství uživatelů spojené s protlačovaným rozhraním Metro… A část zloby veřejnosti se automaticky přenesla i na systém Windows Phone 8, i když ty vyvíjel zcela nezávislý tým a šlo tak o nezasloužené výtky.
  3. Reputace Microsoftu nebyla nikdy moc na výši : Historicky vzato neměl (a nemá) Microsoft nijak zářnou reputaci ohledně splněných slibů, takže je logické, že nepatří mezi uživateli k těm zrovna oblíbeným. Takže v dřevních dobách mobilních systémů vypadali Apple iOS a Google Android jako přívětivější alternativa ke gigantu z Redmondu. Při pohledu zpět opět asi nezaslouženě, protože se z obou vyvinul korporátní „Mordor“ se vším všudy.
  4. Microsoft neměl co nabídnout stávajícím zákazníkům konkurence : I když Microsoft Windows Phone pomalu ladil a vylepšoval, tak v momentě kdy už kolem roku 2014 začalo jít o celkem použitelný systém, tak už neměl co nabídnout stávajícím zákazníkům konkurence. I kdyby bylo k dispozici srovnatelné množství aplikací, tak ekosystém Windows nemohl nabídnout žádný extra důvod k přechodu všem loajálním zákazníkům Androidu.

Potud bývalý vysoce postavený inženýr finské Nokie, ale já bych ještě osobně přihodil na hromadu jedno celkem zásadní polínko. Windows Mobile nebyl špatný systém, ale podle mého soudu hlavně dojel hlavně na zcela nedostačující počet aplikací, špatný obchod a zanedbatelnou podporu a pobídky vývojářům. Vzpomínám na zoufalství kolegů s Windows Phone ohledně neexistence celé škály zcela běžně dostupných aplikací na jiné systémy. Microsoft prostě mobilní systémy nikdy neuměl. Jak na WM vzpomínáte vy ?