Telefon Huawei Mate 20 X 5G byl bez větších fanfár představen v Číně. Jde o první Huawei zařízení s podporou 5G a zároveň i o první 5G telefon na čínském trhu. V rámci parametrů se od verze s podporou 4G téměř neliší. Do prodeje, který začne 16. srpna/augusta půjde s paměťovou kombinací 8 GB RAM a 256 GB interního úložiště. Přestože se očekávala cenovka kolem 10000 jüanů (1453 dolary), prodávat se nakonec bude za 6199 jüanů, což je v přepočtu zhruba 901 dolarů.

S uvedením Huawei Mate 20 X 5G samozřejmě vyvstaly otázky, zda bude možno telefon používat i mimo Čínu. Jedná se totiž o čínskou verzi. Na to odpověděl na čínském MyDrivesr Bruce Lee, vice prezident produktové řady mobilních telefonů Huawei. Telefon je aktuálně dodáván do Německa, Švýcarska, Velké Británie, Polska, Spojených arabských emirátů a několika dalších zemí. Hardware je stejný, takže i čínská verze bude bez problémů fungovat v 5G sítích výše zmíněných zemí.

Samozřejmě vše souvisí i s rychlostí vývoje technologie 5G a její komercializace, která zatím postupuje pomalu. Ve chvíli kdy budou 5G sítě plně optimalizovány, jejich provoz bude rychlejší a majitelé přístrojů s podporou 5G tak budou moci naplno využít jejich rychlost, což jde ruku v ruce s vyšším uživatelským komfortem. Podle dalšího ze zástupců společnosti Huawei, pana He Ganga, má Mate 20 X 5G několik nesporných výhod. Je prvním 5G telefonem s duálním čipem Kirin 980 a modem Balong 5000. Jako jediný také podporuje síťový režim SA/NSA 5G. A v neposlední řadě má i certifikaci GCF 5G.