Dopady nedávné kauzy Huawei vs. USA jsou i po částečně zdárném uklidnění situace masivní a došlo tentokrát na druhou stranu sporu. O ztrátách Huawei už se toho napsalo více než dost, ale přehnaně aktivní americké společnosti pocítily tuto kauza více než citelně. Jednou z těchto i firem je i známá kurýrní služba Fedex, která během embarga odmítla dodat některé ze zásilek čínské společnosti a jiné přesměrovala na jiné adresy. Podle výsledků předběžného vyšetřování čínských úřadů se situace dotýká více než 100 zásilek a došlo k porušení celé řady pravidel a nařízení.

Fedex se původně bránil slovy o chybě jednotlivců, ale celá situace je evidentně mnohem závažnější a rozsáhlejší, čemuž napovídá i změna tónu obhajoby. Momentálně se Fedex brání tím, že výklad embarga a regulací podle amerického ministerstva obchodu byl nejasný a zavádějící. Což je sice více než možné, ale rozhodnutí Fedexu překročilo dobrovolně právní limity a obchodní nařízení i na položky nepokryté zmíněným embargem. A reakce jsou logicky poměrně brutální, celá řada čínských společností (a nejen čínských) ztratila důvěru ve služby Fedexu a nebudou již dále jejich služeb využívat. Poslední finanční zpráva společnosti hovoří o tom, že čistý zisk poklesl o plných 88 % na 540 milionů dolarů…

Další zasaženou společností je Flextronics, tedy druhý největší výrobce elektronických komponent na světě (první je Foxconn). Ti během embarga nejen přerušili veškerou produkci pro Huawei, ale také z vlastní iniciativy protiprávně zadrželi majetek společnosti v hodnotě zhruba 100 milionů dolarů. Po skončení embarga se tak šéfové Huawei obratem rozhodli ke kompletnímu přerušení spolupráce s Flextronics a roční zakázky za 2.5 miliardy dolarů poputují jinam. Výsledek ? Okamžitý pokles čistého zisku Flextronics za poslední kvartál o plných 61.32 % na 448.72 milionů dolarů.

Podobných případů bude jistě více, ale v porovnání s dalšími giganty americké ekonomiky je jednání Fedexu nebo Flextronics stěží pochopitelné, protože v podstatě dobrovolně spálili mosty přehnaným aktivismem nad rámec právní nutnosti. A důvěra je v obchodním partnerství komoditou zcela neocenitelnou. Firmy jako Qualcomm, Google a další samozřejmě také dodrželi nařízení embarga, ale nikdy nezašli zbytečně nad jeho rámec, takže jejich vztahy s Huawei to nijak nepoznamenalo.