I když si to možná nemyslíte, tak tzv. „hloupé“ telefony stále tvoří obří porci celosvětově prodaných modelů, i když většina je dodávána do rozvojovějších zemí. Nokia, samozřejmě pod křídly HMD Global má s podobnými telefony velmi obsáhlé zkušenosti a je jedním z výrobců, kteří se jim stále zaníceně věnují. Dnes jsme se dočkali oznámení dvou nových „hloupých“ telefonů z jejich líhně a v obou případech se jedná o refreshe modelů. Ať už mluvíme o Nokia 220 4G jakožto 4G verzi Nokia 220 z roku 2014, nebo Nokia 105, která se poprvé představila v roce 2017.

Začněme s modelem Nokia 220 4G s klasickým designem a polykarbonátovým tělem, kde je hlavní devizou podpora 4G sítí. Překvapivě ale ne 3G, takže v případě chybějícího LTE signálu jste odkázání na staré dobré 2G. Telefon má barevný QQVGA displej, 16 MB RAM a 24 MB vnitřní paměti, Feature OS s předinstalovanými aplikacemi pro Facebook nebo Twitter, bezdrátové FM rádio, Bluetooth 4.2, micro USB port, VGA kamerku s LED bleskem a 1200 mAh kapacitu baterie. Chybět nemůže ani legendární had v podobě hry Snake Xenzia. K mání bude tato „skoro-chytrá“ Nokia od poloviny srpna v černé nebo modré barvě jen za 39 euro.

Nokia 105 (2019) je pak o něco menší s 1,77-palcovým barevným QQVGA displejem a postavena je na softwarové platformě Nokia Series 30+. Telefon je opravdu jen pro ty opravdu nenáročné uživatele, protože pro jistotu nemá ani fotoaparát nebo přístup ke 3G/4G sítím. Nabídne ale samozřejmě fyzickou klávesnici, 800 mAh kapacitu baterie s extra dlouhou výdrží, FM rádio nebo svítilnu. A cena vás také rozhodně nezruinuje, protože se bude od poloviny srpna prodávat v černé, modré nebo růžové barvě jen za pouhých 13 euro. Ideální záložní kousek na volání a SMS.