Hodnocení recenzenta

Za velmi atraktivní cenu nabízí Beelink L55 dostatek výkonu pro kancelářskou či domácí práci a zábavu, ale poslouží i jako multimediální server či jednoduchý NAS.

8.5
x/10

Společnost Beelink je relativně mladá čínská společnost se sídlem v Šen-čenu (jak jinak), v jejímž portfoliu najdete jak mini počítače postavené na ARM procesorech s upraveným Androidem, které slouží primárně jako TV boxy, tak i klasické PC s x86 procesory Intel. A právě ukázka stolního PC s modelovým označením L55 k nám dorazila z e-shopu Gearbest. Zda vás může tento kompaktní počítač s celkem zajímavou výbavou oslovit, napoví následující recenze Beelink L55.

BALENÍ

V pevné bílé krabici má své polstrované místo samotný počítač i oddělené příslušenství. To čítá napájecí adaptér s 19V výstupem a odpojitelnou síťovou vidlicí, kovový VESA držák pro upevnění počítače k monitoru, sadu šroubků, napájecí a datový SATA kabel a dvojici HDMI kabelů. Jeden z nich je ale dlouhý jen 20 cm. Smysl jeho přítomnosti mi trochu uniká, místo něj mohl výrobce raději přibalit kabel pro DisplayPort. Přibalena je i vícejazyčná brožurka s popisem jednotlivých konektorů rozesetých po těle počítače.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Po otevření krabice vás určitě příjemně překvapí, jak malý počítač ve skutečnosti je. Kvádřík s rozměry 126 x 128 x 47 mm je vyroben z pevného tmavě šedého plastu s na dotyk příjemnou povrchovou úpravou, kterou mu můžou závidět i mnohé notebooky.

Na čelní straně najdete výrazné červené zapínací tlačítko, drobnou modrou LED indikující zapnutí počítače, 3,5 mm výstup na sluchátka a dvojici USB 3.0 konektorů. Jeden z nich má navíc posílené napájení a můžete jej tak využít např. pro nabíjení různých elektronických zařízení. Veškeré zbylé konektory mají své místo na zadní straně. Najdete zde napájecí konektor, další dva USB 3.0 a dva USB 2.0, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 a dokonce dva konektory gigabitového ethernetu.

Dalšími nepřehlédnutelnými prvky na těle počítače jsou žebrování usnadňující chlazení. Po obou bocích jsou dvě řady průduchů, kterými se dovnitř dostává chladný vzduch. Ohřátý vzduch pak vyfukuje ven malý ventilátor přes průduch na zadní stěně.

Na spodní straně jsou v rozích umístěny v drobných nožkách šroubky, které umožní snadný přístup do útrob počítače. Uvnitř je totiž prostor pro 2,5 disk s maximální výškou 7,5 mm, který upevníte přímo na odšroubované spodní víko. Datový i napájecí kabel pro disk mají své konektory velmi snadno dostupné přímo na spodní straně základní desky. Zapojení disku tak zvládne i méně zdatný uživatel.

Při zapojování disku si určitě všimnete, že SSD disk i operační paměť nejsou napevno napájené na základní desku, ale využívají M.2 a SO-DIMM sloty. Snadno tak můžete v případě potřeby tyto komponenty vyměnit. Stejně snadno, jako spodní kryt, lze vyjmout i samotnou základní desku, kterou taktéž drží na svém místě čtveřice šroubků. Potřeba to bude ale až časem, kdy bude nezbytné očistit ventilátor chladiče procesoru. Po uvolnění desky jen musíte dát pozor, abyste neutrhli drátky Wi-Fi antény.

HARDWARE A VÝKON

Beelink L55 je nabízen ve dvou verzích, které se od sebe liší pouze kapacitou disku, který může mít 256 GB nebo 512 GB. Testovaný model byl vybaven menším diskem.  Ostatní komponenty jsou pak totožné. Srdcem je procesor Intel Core i3-5005U, což je úsporný model 5. generace procesorů Core určených primárně do ultrabooků. Jedná se o nativní dvou jádrový procesor ovšem s podporou Hyper-Threadingu. Jeho výkon je na kancelářskou práci, internet a multimédia naprosto dostatečný. Určitě zvládá i úpravy ve Photoshopu, či jednodušší střih a kódování videa. Hry samozřejmě nebudou doménou tohoto procesoru s integrovanou grafikou. Starší hry si ale v nižším rozlišení určitě zahrajete také. Výrazné problémy nastanou až při přehrávání 4K videí v H.265 a 60 sn./s či jejich HDR varianty. Je to pochopitelné, mobilní procesory z roku 2015 ještě nativní podporou pro H.265 nedisponovaly.

Na svižný chod systému a aplikací má výrazně větší podíl SSD než procesor. Výrobce je nutno pochválit, že nešetřil a nepoužil relativně pomalé eMMC úložiště ale čistokrevné SSD. Jeho výkon dokáže téměř plně využít možností SATA rozhraní, což se pozitivně projeví při jakékoliv běžné činnosti. Brzdit vás nebude ani nedostatek operační paměti. 8 GB je naprosto dostatečná porce i pro náročnější surfaře s mnoha otevřenými záložkami v prohlížeči. Výrobce použil jeden modul typu DDR3L. Druhý slot na desce k dispozici není, takže další rozšíření už možné nebude, což ale vzhledem k zaměření počítače není žádná překážka.

KONEKTIVITA

Specialitou tohoto počítače jsou dvě gigabitové síťové karty Realtek RL8168. Jednu můžete použít pro komunikaci ve vnitřní síti, např. pro sdílení dat a druhou pro přístup k internetu. To vřele doporučuji, protože Wi-Fi svojí rychlostí neoslní. Jedná se sice o duální Intel AC-3165, což sám o sobě není špatný i když již postarší adaptér, ovšem brzdí ho špatně řešené antény. Jestli se tak tedy dá tenoučkým drátkům říkat. Při testech jsem i při velmi silném signálu nebyl schopen přenášet data rychleji než cca 25 Mb/s. Naštěstí ale nedochází k výpadkům a odpojování od sítě. Bluetooth můžete využít např. pro připojení myši či bezdrátových reproduktorů.

SPOTŘEBA A CHLAZENÍ

Od takto malého počítače s úsporným procesorem i komponenty můžete očekávat příjemně nízkou spotřebu, kterou se Beelink určitě může pochlubit. Při běžném brouzdání po internetu nebo kancelářské práci se spotřeba drží kolem 8 W, při přehrávání videa vystoupá na 14 W a při plné procesorové zátěži dosáhne na 21 W. Ruku v ruce se spotřebou jde i chlazení a s ním spojená hlučnost. Malý ventilátor se ihned po zapnutí počítače roztočí a mírně šumí. Regulace jeho otáček je nastavena dle aktuálního zatížení procesoru, proto např. výrazně ventilátor roztáčí i při spouštění téměř jakékoliv aplikace. Je to zbytečné a i celkem otravné, zejména pokud budete mít počítač na stole. Při vyšších otáčkách je šum totiž již dosti hlasitý. Na druhou stranu nehrozí přehřátí procesoru. I při dlouhodobé plné zátěži se jeho teplota držela na cca 66°C.

SYSTÉM A BIOS

Zatím jsem se nezmínil o operačním systému. Tím jsou Windows 10 Home, které k majitelům dorazí v anglické mutaci. Naštěstí jejich lokalizace do češtiny je otázkou pár kliknutí. V systému sice pár nelokalizovaných míst i tak najdete, to ale žádný velký problém není. Po spuštění si systém sám vyžádal aktualizace na verzi 1809. Nejnovější verze 1903 se přes Windows Update zatím nenabízela. Vyvolat ji bylo potřeba přes pomocníka pro aktualizace.

Zkušenější uživatelé se mohou pustit i do pokročilejších konfigurací v klasickém textovém BIOSu, jehož možnosti jsou překvapivě bohaté. Aktivovat v něm můžete např. funkci Wake-On LAN  pro probuzení počítače ze sítě, či zapnout Fast boot, který výrazně urychlí spouštění operačního systému.

ZÁVĚR

Pokud mám zhodnotit počítač Beelink L55, pak jej mohu vesměs jen chválit. Počítač vám i přes svoji velikost nabídne více než dostatečnou konektorovou výbavu, solidní procesorový výkon dostatečný na běžnou domácí či kancelářskou práci, rychlé M.2 SSD i dostatečně nadimenzovanou operační paměť. Potěší i možnost snadného rozšíření datového úložiště o 2,5″ disk. Kritiku si naopak zaslouží za ne úplně tiché chlazení a nepříliš rychlou Wi-Fi. Oba tyto neduhy však lze přehlédnout při pohledu na cenovku 269 dolarů, což je po přepočtu a přičtení poštovného cca 6 400 Kč, a to je více než atraktivní cena za takto vybavený počítač.

Za poskytnutí počítače k recenzi děkujeme e-shopu Geargest, kde si můžete pořídit i zmíněnou verzi s 512 GB úložištěm, za kterou si připlatíte cca 700 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.