Obliba AMOLED panelů mezi výrobci telefonů v poslední době jen a jen stoupá, takže i do budoucna se bude jejich počet zvyšovat. Konkrétně se podle čísel statistické firmy CINNO Research jedná o 23.2 % v roce 2018 a 27.6 % v letošním roce. To jsou velmi solidní numera, i když se v rámci úspory ještě celá řada výrobce drží jako klíště IPS displejů i u špičkových modelů. A mezi výrobci AMOLED panelů stále s obřím náskokem dominuje korejský Samsung, i když se i na samém vrcholu pyramidy lehce zatahuje.

Poprvé v historii totiž klesl tržní podíl Samsungu na poli AMOLED displejů pod 90 %, konkrétně momentálně činí 85.7 %. To jsou sice stále fantastická čísla a není důvod k žádnému velkému znepokojení, ale i tak jde o stabilní pokles, protože v minulých letech se často jednalo často až o 95 %. Za ztrátou stojí hlavně velký růst společnosti BOE zejména na čínském trhu a tento výrobce si meziročně polepšil z pátého na druhé místo a celkový tržní podíl 5.9 %. Prozatím se Samsung může jen povýšeně ušklíbnout, ale stačí si vzpomenout na skromné začátky a tržní podíly třeba Xiaomi či Huawei ještě před pár lety.

Právě Huawei je zodpovědný za rychlý vzestup BOE AMOLED panelů, protože právě tato značka je jejich hlavním dodavatelem. Vše odstartovalo minulý rok s Mate 20 Pro a momentálně i špičkové Huawei P30 Pro disponuje právě BOE AMOLED displejem. A telefonů série P30 se jen za 80 dní prodalo 80 milionů kusů, takže je jen logické, že důležitost a podíly firmy BOE jen stoupají. Plánovaná maximální nezávislost Huawei na zahraničních komponentách a dodavatelích jim samozřejmě také hraje do karet, takže bude zajímavé sledovat, kam se až vyšvihnou.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.