Vysoká hra patriotů asi ještě zdaleka nekončí, ale po splasknutí bubliny obchodní roztržky mezi USA a Huawei se situace začíná uklidňovat a vracet do normálu. A namísto chřestění zbraní tak můžeme slyšet i některá velmi zajímavá vyjádření, třeba jaké poskytla Catherine Chen, což je viceprezidentka firmy Huawei a členka správní rady. Podle jejích slov totiž vyvíjený proprietární systém HongMeng OS není určen pro nasazení v telefonech, ale míří do industriální sféry včetně routerů, IoT (Internet of Things) zařízení nebo automobilů.

To jsou poměrně kategorická slova, protože ještě nedávno jsme z mnoha stran a dobře informovaných zdrojů měli možnost slyšet superlativy a pokrocích vývoje systému a první testeři už měli možnost si ho osahat právě i na telefonních modelech značky Huawei. I tak se dají vyjádření paní Chen pochopit, protože se asi v první řadě jedná o PR krok deklarující důvěru k Androidu z produkce Googlu a víra i v budoucí spolupráci právě po této ose. Vstřícné prohlášení tohoto ražení se dá možná pochopit i směrem právě ke Googlu, kde měli z plánovaného HongMeng OS poměrně těžkou hlavu, protože mohli tahem pera výhledově ztratit v podstatě celý čínský trh a ještě riskovat případné šíření „nákazy“ dále.

Reálný stav věcí se asi momentálně nedozvíme, protože veškeré rozhovory a informace budou určitě procházet velmi silným PR filtrem, takže se dočkáme z velké části jen uhlazených frází. Ostatně i v rozhovoru paní Chen padly slova o tom, že práce na HongMeng OS započaly dávno před vyhlášením embarga a vývoj systému tak nutně nebyl vnímán jako odvetný krok. Což je zčásti samozřejmě pravda, protože Huawei začal vyvíjet vlastní systém jako záložní plán už dávno právě pro podobné případy a po vypuknutí problémů se práce jen zintenzivnily. Výhledově se tak pravděpodobně opravdu dočkáme nejdříve HongMeng OS pro industriální nasazení, ale nevěřím, že testování na telefonech bylo jen tak jednoduše smeteno ze stolu.