Japonské Sony nepatří v posledních měsících (nebo spíše letech) mezi hlavní jména, která bychom slýchali ve spojitosti s těmi nejlepšími nebo nejprodávanějšími telefony. Dokonce se poměrně často objevují spekulace, že půjde celá mobilní divize firmy k šípku, protože prodejní čísla prostě nejsou dostatečně růžová. I tak se ale z jejich dílny poměrně často dočkáme velice zajímavého modelu, jako byla třeba vlajková Xperia 1, představená poprvé na únorovém veletrhu MWC 2019. A podle posledních informací se možná dočkáme jednoho rekordního půl-generačního nástupce.

Sony Xperia 1 se po vydání stala prvním telefonem s OLED displejem, poměrem 21:9 a hlavně 4K rozlišením, což je pro mnohé (autora článku nevyjímaje) v podstatě pro mobilní telefony zcela zbytečné. Čiperní japonští megalomani ale asi mají na věc trochu jiný názor. „Leakster“ Sumahoinfo totiž vytáhl z XML souborů na stránkách Sony informace poukazující k modelu Sony J8220, který by měl být vybaven displejem s 5K rozlišením. Pro představu, jedná se v počtu pixelů o masivnější skok než se na první zdá, protože Xperia 1 má rozlišení 3840 x 1664 a chystaný kousek pak plných 5040 x 2160. To jsou závratná čísla.

Sony

Otázkou zůstává, zda má podobné rozlišení pro malé displeje telefonů vůbec nějaký smysl, protože to chce velmi trénované oko aby člověk poznal rozdíly mezi FullHD a 2K rozlišeními, o 4K ani nemluvě. Každopádně v marketingových materiálech to bude asi vypadat skvěle a Sony by se možná s novým telefonem mohlo pochlubit už během nadcházejícího veletrhu v Berlíně. Pracovní název je podle získaných informací Xperia 1R, ale možná se přikloní k Xperia 2.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.