I když už je naštěstí celá nešťastná kauza obchodní války mezi USA a čínským Huawei z velké části minulostí, tak její reálné následky budou zřetelné až s odstupem času. Jasné je například to, že čínský gigant musí posunout své plány na ovládnutí trůnu výrobců mobilních telefonů, protože kauza bez debat přispěla k poklesu prodejních čísel a velké finanční ztrátě. A analýza respektované společnosti Kantar tento dopad analyzuje při pohledu na prodejní čísla Q2 2019, tedy druhého čtvrtletí letošního roku.

Nezastavitelnost značky Huawei ale dokumentuje i fakt, že navzdory všem problémům, embargům a mediálním útokům jsou prodejní čísla Q2 2019 stále lepší než ve stejném období roku 2018. Na některých trzích sice poměrně razantně prodeje klesly, například nejvíce ovlivněný evropský trh vykázal v květnu a červnu pokles o 1.9 %, respektive 9 %. To bylo způsobeno nejistotou západních zákazníků o budoucích dopadech embarga zejména ve spojitosti s Googlem a raději se tak poohlédli po konkurenčních produktech. Podle dostupných čísel z toho profitoval nejlépe Samsung a Xiaomi, jako největší obvyklí konkurenti.

Situaci zachraňuje domácí čínský trh, kde je dominance Huawei vskutku obří a spolu se sesterskou pod-značkou Honor vládnou neotřesitelně. Za druhé čtvrtletí 2019 plných 46.1 % prodaných telefonů v Číně patří právě silnému duu H+H. Prodejní nárůst lze určitě částečně přičíst nacionalistickému vzepětí čínských zákazníků, ale bude zajímavé sledovat čísla z ostatních trhů po skončení embarga. Kauza Huawei prostě ovlivnila celý mobilní svět.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.