Honba za megapixely a samotnou kvalitou výsledné fotografie se někdy u mobilního vybavení tak úplně nepřekrývá, ale samozřejmě obecně přece jen platí, že „čím více pruhů, tím více Adidas“. A tak nám v posledních měsících počty megapixelů utěšeně rostou a výrobci se předhání v co nejlepších mobilních fotoaparátech ve svých telefonech. Ostatně co jim také zbývá, protože výkon procesorů a pamětí se už pomalu začíná blížit situaci v PC průmyslu, kde většina uživatelů posun o jednu generaci ve výkonu ani reálně nepostřehne. Hlavní bojiště tak leží právě na poli fotoaparátů, případně samozřejmě líbivého designu.

Momentálně je žhavou novinkou 64 Mpix senzor od Samsungu, který by se měl do prvních modelů podívat možná jen za pár týdnů. Ale možná bude brzy ještě mnohem lépe, protože známý „leakster“ Ice Universe předpovídá pro rok 2020 senzory, které prolomí stovkovou bariéru, konkrétně by se pak mělo jednat o 108 Mpix. Tento zdroj obvykle nemluví do větru, protože právě z jeho dílny pochází původní předpověď o existenci 65 Mpix zhruba v polovině roku 2019. Nu a v podstatě se trefil skoro přesně, takže se dá něco podobného očekávat i příští rok.

Prozatím také není jasné, který z titánů si jako první připne tento skalp s premiérovým 108 Mpix foto senzorem, i když logika by asi nabízela favorizovat korejský Samsung. Ale určitě není radno odepisovat ani japonské Sony, případně třeba dojde i k nějakému dalšímu překvapení. Uvidíme. Každopádně nemáme jasno ani o použité technologii, současné 48 Mpix a 64 Mpix senzory používají sdružovaní pixelů 4v1, takže výsledné fotografie jsou s 12 Mpix nebo 16 Mpix rozlišením. U nového senzoru bychom se pak touto matematikou dopočítali k rozlišení fotografie 27 Mpix.

Samotný nárůst rozlišení by také neměl být jediným velkým krokem pro mobilní fotoaparáty v roce 2020. Očekávat údajně můžeme i opravdový 10x optický zoom, tedy nikoli žádný hybridní, ale plně bezztrátové desetinásobné optické přiblížení se vším všudy. Rychlost technologického pokroku je někdy skoro až děsivá, ale samozřejmě se nemůžeme dočkat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.