Krátce poté, co americké Ministerstvo obchodu uvalilo sankce na Huawei, začalo hrozit, že Android jako operační systém je pro čínského výrobce ztracen. Sice už delší dobu pracoval na svém vlastním systému, ovšem americké embargo tyto práce urychlilo. Skutečnost, že práce na HongMeng OS, jak by se systém měl jmenovat, jsou v plném běhu potvrdil i generální ředitel společnosti,pan Ren Zhengfei.

Následně z řad zástupců Huawei začaly zaznívat hlasy o tom, jak úžasný, rychlý a výkonný jejich vlastní operační systém bude. Dokonce podle analytiků by chystaný HongMeng OS mohl ohrozit Android, ale to hlavně na čínském trhu. Úspěch systému na globálních trzích je však poněkud diskutabilní. Uvažovalo se také o tom, jaký název by mohl chystaný systém mít pro nečínské uživatele. Název HongMeng OS je přece jen, například pro evropany, trochu krkolomný. Uvažovalo se například o názvu Akr OS, nebo Oak OS.

Podle posledních informací by název systému nakonec mohl vypadat úplně jinak. Huawei si totiž u EUIPO, tedy Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví, zaregistroval ochrannou známku Harmony. Stalo se tak 12. července/júla a tato známka by měla být přidělena novému operačnímu systému pro mobilní zařízení a počítače. Tato registrace platí pro užívání v rámci Evropské unie. Pokud EUIPO nakonec ochrannou známku přidělí, bude mít zřejmě nový operační systém čtyři názvy. Společnost už má totiž registraci na zmíněný HongMeng OS, Ark i Oak OS. Operační systém by mohl být spuštěn ještě do konce tohoto roku.