Rozjíždění 5G sítí pokračuje napříč Evropou a první ukázka, co vše lze od komerčního využití 5G očekávat, proběhla i na Slovensku. Jeden z tamních operátorů, Swan Mobile demonstroval potenciál 5G na zařízení čínského výrobce ZTE. Swan Mobile však neposkytuje mobilní služby. Proto 5G video hovor proběhl prostřednictvím virtuálního operátora 4KA, který má mobilní služby na starosti.

Proběhlo také testování různých aplikací s využitím 5G sítí. Samozřejmě spuštění komerčního provozu těchto sítí je na Slovensku, podobně jako v České republice, otázkou nedaleké budoucnosti. Ovšem i slovenští operátoři chtějí být na tento krok připraveni. Po operátorech Orange a Telekom se do party přidává i 4KA a ukázku předvedla na nejnovějším telefonu společnosti ZTE, Axon 10 Pro 5G. Ten byl poprvé představen na letošním ročníku MWC v Barceloně.

Kromě video hovoru ve FullHD rozlišení proběhla také ukázka VR videa a dronových služeb. Maximální rychlost naměřená při přenosu byla 1 Gb/s. Video bylo zřetelné a plynulé. Doplňme ještě, že testování proběhlo v Bánské Bystrici, kde je 5G síť už nyní spuštěná.

Ředitel společnosti Swan Mobile, Roman Vavrik prohlásil, že chtějí slovenským uživatelům poskytovat co nejlepší služby v oblasti 5G sítí, a to ve spolupráci s čínským ZTE. Tyto dvě společnosti už koncem května/mája podepsaly obchodní smlouvu na provoz 5G. Pro společnost ZTE je to již 25 kontrakt na 5G sítě a tím pokrývá nejen čínský trh, ale také evropský, asijský a trh na středním Východě. Spolupracuje s více než 60 operátory po celém světě.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.