Čínský výrobce dronů SZ DJI Technology je bez nejmenších pochybností nejvýznamnější světovou značkou v této kategorii a její dosah je vskutku celosvětový. Jejich drony se těší oblibě nejen mezi technologickými nadšenci, ale jejich užitečnost využívají i bezpečnostní složky, jako jsou policie nebo armáda. A podle slova Jana Gasparice, ředitele DJI pro strategická partnerství roste jejich obliba i mezi bezpečnostními složkami v USA, což je vzhledem k současné napjaté situaci mezi velmocemi a honu na čarodějnice ve spojitosti s čínskými produkty poměrně překvapivé.

Samozřejmě ani DJI se nevyhnuly klasická obvinění ze zasílání citlivých sledovacích dat potají zpět do mateřské Číny, ale evidentně má firma mnohem silnější zastoupení než Huawei / ZTE a tak se všechny problémy podařilo vyřešit. A podle slov Gasparice na RISE Tech konferenci v Hongkongu vzrostlo zastoupení dronů ve výbavě státních složek v USA o plných 500 procent. To je samozřejmě masivní číslo, které souvisí s nárůstem obliby a využití dronů k monitorování a kontrole, z čehož by měl nejen Orwell velkou radost. Ale nejedná se pouze o bezpečnostní sektor, protože drony se už používají v testovacím režimu třeba i k doručování zásilek, takže do budoucna bude jejich využití určitě ještě mnohem širší.

DJI se pro jistotu rozhodli obejít obvinění ze špionáže celou sadou vstřícných kroků, ke kterým patří i přímá montáž nejoblíbenějšího kusu Mavic 2 Enterprise Dual přímo v Kalifornii pod dohledem celních a bezpečnostních úřadů, které kontrolují, zda je vše v pořádku. I tak je poměrně s podivem, že mimo ojedinělé výkřiky nikdo nemá žádný problém s obřím zastoupením čínské firmy v poměrně citlivé oblasti. Stačí si jen vzpomenout na zákazy i jen vlastnění telefonů Huawei pro státní americké zaměstnance a další podobné kroky.  DJI je evidentně na zcela jiné vlně, protože kontroluje 80 % trhu ve Spojených státech a tak jsou veškeré kritiky umlčeny hned v zárodku. Kdo umí, umí.